VESA wprowadza przewody oparte o standard DisplayPort 2.0

Po raz pierwszy specyfikację DisplayPort 2.0 mogliśmy zobaczyć w 2019 roku, jednak to dopiero teraz VESA zaprezentowała gniazda, jednocześnie uruchamiając program Certyfikacji DisplayPort UHBR umożliwiający zewnętrznym wytwórcom uzyskanie certyfikacji DisplayPort 2.0.

12 marca 2022
Na skróty
  • VESA po 6 latach od zapowiedzi wprowadziła standard DisplayPort 2.0.
  • Zostały zaprezentowane przewody DP40 i DP80.
  • Zewnętrzni partnerzy mogą zgłosić sie w celu certyfikacji swoich przewodów w celu wytwarzania ich ze standardem DisplayPort 2.0.
  • Pierwsi partnerzy uzyskali wstępną certyfikację umożliwiającą im produkcję złącz i przewodów.

Firma wprowadziła certyfikowane przewody DP40 oraz DP80 oparte o architekturę DisplayPort 2.0. Jednostki DP40 cechują się obsługą szybkości złącza UHBR (Ultra-High Bit Rate) na poziomie 10 Gb/s obsługując czteropasmową pracę, co ostatecznie owocuje zapewnieniem prędkości na poziomie 40 Gb/s. Analogicznie DP80 wspierają szybkość złącza UHBR na poziomie 20 Gb/s, oferując maksymalną prędkość 80 Gb/s, jednakże obsługują również prędkość UHBR13,5 umożliwiając przesył danych z prędkością 54 Gb/s.

Wyższa przepustowość obsługiwana przez UHBR pozwala na różne zastosowania, takie jak przesył nieskompresowanego obrazu 8K 60 Hz z obsługą HDR, 4K 240 Hz z obsługą HDR, dwa 4K 120 Hz HDR lub cztery 4K 60 Hz HDR za pośrednictwem jednego przewodu.

Przewody VESA DP40 oraz DP80 w pełnym rozmiarze oraz Mini DisplayPort
Przewody VESA DP40 oraz DP80 w rozmiarze Mini DisplayPort oraz pełnoprawny przewód DisplayPort DP40

Bardzo wysokie szybkości transmisji bitów obsługiwane przez specyfikację DisplayPort 2.0 zapewniają konsumentom zupełnie nowy poziom wydajności wyświetlania i wrażeń. Ustanawiając Program Certyfikacji UHBR mamy nadzieję przyspieszyć wdrażanie w całym ekosystemie produktów wideo i wyświetlania o wyższej wydajności. Spodziewamy się, że wyniki tego programu będą podobne do sukcesu osiągniętego w innych programach certyfikacji VESA, w tym w tych, które umożliwiły szerokie zastosowanie ekosystemu produktów obsługujących przepływności DisplayPort HBR3, a także specyfikacje i standardy DisplayPort Alt Mode oraz DisplayHDR.

powiedział James Choate, kierownik programu zgodności w VESA

Przewody DP40 i DP80 są dostępne jako pełnowymiarowe złącze oraz złącza typu mini, będąc jednocześnie kompatybilne wstecz z gniazdami korzystającymi z technologii RBR (Reduced Bandwidth Rate), HBR (High Bandwidth Rate), HBR2 i HBR3.

Pierwsze przewody DP40 i DP80 otrzymały wstępną certyfikację i są w produkcji, tak że w przeciągu tygodni powinniśmy spodziewać się na rynku nowych przewodów, a rynek w 2022 roku zostanie zalany telewizorami i monitorami wspierającymi ten standard.

Źródło: VideoCardz.com

Kacper Fryta

Stargardzianin specjalizujący się w sprzęcie hardware – od 8 lat amatorsko, od ponad 3 na poziomie profesjonalnym. Hobbysta, entuzjasta, redaktor z kilkuletnim doświadczeniem. Prywatnie uwielbia powidła truskawkowe oraz dobrze zrobiony ryż w zalewie maślano-ketchupowej.
UWaga! Gorące informacje!