Valheim – 100 mln dolarów przychodu i 5 milionów kopii sprzedanych w miesiąc

Valheim, czyli niezależny hit, który od początku lutego podbija Steama, właśnie przekroczył próg pięciu milionów sprzedanych egzemplarzy. Wikingowie nie zwalniają tempa, a kolejny przeciwnik w wyścigu najpopularniejszych tytułów na Steam to Cyberpunk 2077.

4 marca 2021
Na skróty
  • Sama sprzedaż na Steamie wygenerowała przychód w wysokości ok. 100 milionów dolarów (od których odliczyć trzeba oczywiście związane z tym koszta).
  • Co więcej, gracze na zabawie w świecie Valheim spędzili łącznie 15 000 lat!
  • Twórcy gry ze studia Iron Gate podzielili się również informacją, że transmisje z gry na Twitchu były oglądane już przez 35 milionów godzin.

Zaledwie w ciągu pierwszych czterech tygodni, które dopiero co minęły od premiery gry Valheim spod skrzydeł studia Iron Gate w early accessie, produkcja przekroczyła kolejny imponujący próg na swojej drodze usłanej sukcesami. Najnowsze dzieło szwedzkich, niezależnych deweloperów trafiło już do pięciu milionów użytkowników Steama.

Przełomowy hit, który skoncentrowany jest na survivalowej rozgrywce w fantastycznym świecie inspirowanym mitologią nordycką, wyszedł spod rąk zespołu złożonego z zaledwie pięciu współpracowników (grono to jednak ma się niedługo zacząć powiększać). Produkcja zadebiutowała na platformie Valve we wczesnym dostępnie 2 lutego bieżącego roku i od tamtej chwili z tygodnia na tydzień sukcesywnie podbija serca kolejnych milionów graczy. Sama sprzedaż Valheim, którego cena została wyznaczona na 19,99 $, przyniosła więc twórcom już około 100 milionów przychodu (od którego producent i wydawca oczywiście będą musieli odliczyć koszta związane z dystrybucją na Steamie i wiele innych wydatków).

Boss Eikthyr przypominający jelenia
Źródło: Iron Gate Studio

Jeśli natomiast jesteście ciekawi jakie najlepsze mody do Valheim stworzyli użytkownicy, zapraszamy was do naszej (jeszcze ciepłej) listy najciekawszych modyfikacji, które urozmaicą waszą zabawę w świecie gry!

Valheim wśród pięciu najpopularniejszych gier wszech czasów

Tak monumentalne wyniki w połączeniu z rekordem w postaci blisko 500 000 graczy bawiących się jednocześnie pozwalają tej niezależnej produkcji plasować się wśród pięciu najpopularniejszych gier wszech czasów, które kiedykolwiek pojawiły się na platformie Valve. W zestawieniu serwisu Steam Charts towarzystwa Valheim dotrzymują takie tytuły, jak PlayerUnknown’s Battlegrounds, Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 czy polski Cyberpunk 2077, który z tego grona jest drugim „najmłodszym” tytułem.

Tabela rekordu graczy w Valheim

Nie da się ukryć, że teraz przed produkcją Iron Gate Studio stają najtrudniejsi przeciwnicy. Wszyscy dotychczasowi konkurenci mieli między sobą zdecydowanie mniejsze różnice w liczbie równocześnie aktywnych graczy. Do przekroczenia następnego progu w postaci Cyberpunka potrzebne będzie przebicie się przez barierę jeszcze ponad 300 tys. osób.

Na graniu w Valheim spędzono już 15 000 lat

Łącznie wszyscy gracze spędzili w Valheim już 15 tys. lat (serio!), usiłując stawić czoła przeciwnościom zachwycającego, otwartego świata stworzonego przez szwedzkie studio. W obliczu najnowszych wiadomości dotyczących planowanych aktualizacji perspektywa kolejnych rekordów i kamieni milowych zdaje się być więcej niż pewna. Rozwojowi i stale rosnącej popularności tego wyjątkowego survivala bez wątpienia sprzyjają również streamerzy i youtuberzy. Na samym Twitchu transmisje z gry były już oglądane łącznie przez ponad 35 milionów godzin!

Dziękujemy wszystkim! Wasza reakcja jest niesamowita i jesteśmy zmotywowani, by kontynuować ulepszanie doświadczeń z rozgrywki, jak również dodawać do Valheim wszystko, do czego tylko Odyn nas powoła!

Richard Svensson, CEO studia Iron Gate

Deweloperzy ze studia Iron Gate i szybki sukces

Gatunek wieloosobowych survivali nie jest niczym nowym, a szlak ten w ostatnich latach przetarły takie produkcje, jak Rust, DayZ, Ark: Survival Evolved czy The Forest, jednak Valheim całkowicie odświeża to, do czego zdążyliśmy już się przyzwyczaić. Rozgrywka skupiona na craftingu, tworzeniu budowli, walce z bossami i próbie przetrwania podczas eksploracji generowanego proceduralnie otwartego świata stylizowanego na fantasy, inspirowanego nordycką mitologią stała się połączeniem tego, co w wielu innych produkcjach pokochali gracze.

Czy Szwedzi odkryli przepis na długofalowy sukces? Czy nie ugną się pod presją szybkiego tryumfu wzorem kolegów ze studia InnerSloth, autorów gry Among Us, czyli hitu minionego roku, który po fali ogromnego zainteresowania zaczął masowo tracić graczy? Odpowiedzi na te pytania poznamy w ciągu najbliższych miesięcy.

Wiking w Valheim na tle pól

Tymczasem każdy, kto chce popłynąć na fali popularności Valheim i jest użytkownikiem platformy, jaką są komputery osobiste klasy PC, może spróbować swoich sił w roli wikinga survivalowca (póki co wyłącznie za pośrednictwem Steama).

Igor Kaźmierczak

Redaktor naczelny tego skupiska wariatów, który nałogowo pracuje nad poprawą jego ładu. Spełniony muzyk, niespełniony skryba, czasem coś pobazgra na podwędzonym ukradkiem płótnie. Przesiaduje nocami, choć w sytuacjach oficjalnych zarzeka się, że tego nie lubi. Człowiek ze zdiagnozowaną dolegliwością zwaną chronicznym brakiem czasu.
UWaga! Gorące informacje!