Among Us traci graczy w zastraszającym tempie

31 stycznia 2021,
23:36
Piotr Przybyła

W przeciągu ostatnich miesięcy Among Us był jedną z najpopularniejszych gier nie tylko na Steamie, ale także na pozostałych platformach. Niestety popularność gry stale spada, na co zbiera się kilka możliwych przyczyn.

Rysunek ukazujący postacie z gry Among Us
Na skróty
  • Among Us stale traci na popularności.
  • Spowodowane jest to m.in. brakiem znaczących aktualizacji.
  • Gra straciła już 85% populacji graczy ze szczytowego okresu we wrześniu.

We wrześniu spod ziemi, zwanej również zerowym zainteresowaniem, na świat wyszła niepozorna gra małego i niezależnego studia Innersloth. Z miejsca podbiła Twitcha (kilkaset tysięcy widzów naraz!), a w swoim szczytowym momencie osiągnęła wynik 438 524 graczy jednocześnie na serwerach gry.

Wykres ukazujący spadek ilości grających w Among Us

Dlaczego Among Us traci na popularności?

Na problem składa się kilka elementów, które wpływają bezpośrednio na obecny wynik Among Usa i są ze sobą powiązane.

Brak aktualizacji wprowadzających nową zawartość

Od początku wzrostu popularności gry nie widać żadnych update’ów wprowadzających nową zawartość, która utrzymałaby przy sobie graczy. Niestety nie da się grać w nieskończoność na jednej mapie, wykonując wciąż te same taski, oraz odwiedzać ciągle te same pokoje. Wprawdzie zapowiedziano dodanie nowej mapy o nazwie „The Airship”, jednak jej premiera jest zaplanowana na wczesny 2021 rok, a to tylko kropla w morzu potrzeb.

Duża liczba ważnych premier

Po dosyć spokojnym wrześniu i październiku zaczęła się inwazja ważnych premier na PC (m.in. Cyberpunk 2077, Assasin’s Creed: Valhalla, dodatek do World of Warcraft o nazwie Shadowlands i Watch Dogs: Legion). Spowodowało to naturalny odpływ graczy w innym kierunku, szukających nowych wyzwań.

Mała liczba osób pracujących nad rozwojem Among Usa

Cały czas nad rozwojem produkcji pracują trzy osoby, z nielicznymi dodatkowymi kontraktami. Programista jest dokładnie jeden, co wymusza powolne postępy w pracach oraz powoduje dużą wrażliwość na zdarzenia losowe (choćby inwazja cheaterów psujących rozgrywkę). Łączy się to bezpośrednio z pierwszym punktem, co razem daje prosty wynik.

Podsumowując, Among Us nie umiera. Oczywiście że traci na popularności, jednakże wydaje mi się, iż baza stałych graczy ustabilizuje się w okolicach 20 tysięcy. Podobna sytuacja spotkała Fall Guys, gdzie po świetnym starcie populacja graczy spadła o około 90% i ustabilizowała się w okolicach 10 tysięcy.