fbpx

Unity przeprasza za „zamieszanie i niepokój”. Twórcy silnika przygotowują aktualizację

18 września 2023,
11:35
Arek Grabowski
Logo Unity

Unity ujawniło bardzo ważne zmiany związane z płatnościami, w tym zaprezentowało politykę opłat za uruchomienie. Wywołało to ogromne zamieszanie dla całej branży. Zmiany skupiają się na tym, że Unity powinno otrzymać opłatę po zainstalowaniu przez klienta gry zbudowanej przy użyciu tego silnika. Ujawniono informację, która sprostowuje niektóre nieścisłości.

Unity poinformowało, że polityka zostanie wprowadzona dopiero w styczniu 2024 roku. Dotyczy ona gier zainstalowanych właśnie po tym terminie. „Podatek” ma zastosowanie tylko po określonej liczbie instalacji programu. Unity napisało na Twitterze, że w niedługiej przyszłości polityka opłat za uruchomienie zostanie zaktualizowana.

Co dalej z Unity po wprowadzeniu opłat za korzystanie z dotychczas darmowego silnika?

Najpewniej Unity stanie się znacznie mniej popularnym wyborem, jeśli chodzi o tworzenie gier. Produkcje indie będą miały utrudniony rozwój – darmowy silnik był tutaj niezwykle pomocny. Społeczność ciągle obserwuje informacje od Unity. Nawet sam Geoff Keighley odpowiedział na wiadomość twórców silnika.

Mimo aktualizacji, przeprosin i nadchodzących zmian niestety szkody są już wyrządzone. Silnik Unity stracił znacząco na wiarygodności. Obecnie tylko całkowite wyeliminowanie zasady związanej z opłatami poprawi sytuację, a wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie.