Uncharted 4: Kres Złodzieja pojawi się na PC

Świetna informacja dla posiadaczy PC – kolejny ekskluzywny tytuł z konsoli od „niebieskich” nadchodzi w postaci portu. Sony ujawniło w swojej prezentacji, że następną po Days Gone grą z konsoli PlayStation 4, która trafi na komputery osobiste, będzie Uncharted 4: Kres Złodzieja. Niestety nie ujawniono jeszcze terminu jej wydania.

28 maja 2021
Na skróty
  • God of War, Ghost of Tsushima, Uncharted 4 i Bloodborne mają być kolejnymi tytułami z PlayStation 4, które trafią wkrótce na PC.
  • Wzrost przychodów ze sprzedaży byłych ekskluzywnych tytułów od Sony na komputerach osobistych daje nadzieję, że w przyszłości również inne gry trafią na komputery osobiste w postaci podrasowanego portu.

Sony Interactive Entertainment planuje wydać Uncharted 4 na PC – wynika z prezentacji, którą Sony Corp. pokazało inwestorom w czwartek. Na slajdzie informującym o „planowanych kolejnych premierach na PC” wymieniono Days Gone, które ukazało się na PC 18 maja, oraz Uncharted 4: A Thief’s End, które zadebiutowało na PlayStation 4 w maju 2016 roku. Sony zaoferowało ją subskrybentom PlayStation Plus w kwietniu 2020 roku, a także ponownie w ramach PlayStation Plus Collection z grami kompatybilnymi wstecz dla nabywców PlayStation 5. Wszystko wskazuje na to, że God of War, Ghost of Tsushima, Uncharted 4 i Bloodborne mają być kolejnymi tytułami z PlayStation 4, które trafią wkrótce na komputery osobiste.

Wyniki sprzedażowe, a portowanie gier?

Latem 2020 roku Sony rozpoczęło wydawanie na PC ekskluzywnej linii gier na konsoleHorizon Zero Dawn. Death Stranding, który był ekskluzywny dla PS4, gdy pojawił się w 2019 roku, został opublikowany przez 505 Games, gdy pojawił się na PC latem ubiegłego roku. W lutowym wywiadzie dla GQ, szef SIE America Jim Ryan powiedział, że „cały szereg” gier PlayStation jest w drodze na PC po Days Gone. Czwartkowa prezentacja dla inwestorów podsumowała poprzedni rok fiskalny firmy Sony i spojrzała w najbliższą przyszłość oddziału Game & Network Services. Inwestorzy dowiedzieli się, że dział ten celowo uniezależnia się od sprzedaży konsol i odpowiednio dywersyfikuje swoją linię produktów.

Na slajdach można było przeczytać, że konsole stanowiły 48% przychodów SIE w roku fiskalnym 2013, który obejmował premierę PlayStation 4. W najnowszym roku fiskalnym sprzedaż konsol – pomimo nieco szybszej sprzedaży PS5 niż PS4 – stanowi jedynie 20% przychodów grupy. Firma poinformowała inwestorów, że pracuje nad możliwościami rozwoju, aby dokonać „transformacji z obecnego ekosystemu PlayStation skoncentrowanego na konsolach do przyszłości, w której duże elementy naszej społeczności wykraczają poza konsolę.”

Karjobraz z Uncharted 4: A Thief's End.

Czym jest Uncharted 4?

Uncharted 4: Kres Złodzieja jest czwartą odsłoną serii Uncharted. Bohaterem jest sympatyczny awanturnik i poszukiwacz przygód Nathan Drake – spadkobierca Indiany Jonesa i męska alternatywa dla legendarnej Lary Croft. Jednocześnie jest to pierwsza część (nie licząc składanki Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a) przeznaczona na PS4. Za stworzenie gry odpowiada ponownie studio Naughty Dog, znane z takich hitów jak The Last of Us, Crash Bandicoot czy też Jak and Daxter: The Precursor’s Legacy.

Tytuł doskonale łączył elementy strzelanki z przygodową grą akcji. Postacią sterowaliśmy z perspektywy trzeciej osoby co dodawało filmowej akcji do produkcji. Akcja produkcji rozgrywałą się trzy lata po wydarzeniach ukazanych w Uncharted 3: Oszustwo Drake’a. Naszym głównym zadaniem było odnalezienie skarbu pirata Henry’ego Avery’ego. Podczas przygody mogliśmy natrafić na znajomych z poprzednich odsłon, więc znajomość serii jest wskazana, lecz nie jest konieczna do zabawy. Wysoka ocena recenzentów, bo tytuł uzyskał aż 93 punkty w serwisie Metacritic, mówi sama za siebie – dzieło jest warte ogrania w szczególności, że na PC prawdopodobnie trafi ulepszona wersja, dostosowana do dzisiejszych standardów.

UWaga! Gorące informacje!