Kolejne exclusive’y z PlayStation zmierzają na Steam? Sony z nową stroną kuratora na platformie Valve

Ekskluzywne dla PlayStation gry zaczęły pojawiać się na PC niedawno, jednak Sony nie kryje się z zamiarem poszerzania swojej obecności na platformie zdominowanej do tej pory przez Microsoft, który jako pierwszy zrezygnował z polityki tytułów na wyłączność. Największymi premierami były do tej pory Horizon: Zero Dawn oraz Days Gone, są jednak poszlaki wskazujące na kolejne kroki podejmowane przez japońskiego giganta.

24 kwietnia 2021
Na skróty
  • Na powstającą w sklepie Steam stronę PlayStation Studios trafił użytkownik Reddita, SulyvahnThe2nd.
  • Prezes Sony, Jim Ryan, potwierdził plany dotyczące przenoszenia kolejnych tytułów na PC w lutym w wywiadzie dla GQ Magazine.

Model biznesowy Sony oparty na tytułach ekskluzywnych był niezmienny przez wiele lat, dlatego też zeszłoroczna decyzja o przeniesieniu Horizon: Zero Dawn na PC wywołała niemałe poruszenie. W lutym w udzielonym dla GQ Magazine wywiadzie Jim Ryan potwierdził, że był to pewnego rodzaju eksperyment, który zakończył się sukcesem – przyjęcie gry przez pecetowych graczy było bardzo dobre, a sprzedaż zadowalająca. Przeniesienie tytułu Guerilla Games nie wywołało również negatywnej reakcji w społeczności PlayStation. Droga na monitory komputerów dla kolejnych exclusive’ów stanęła otworem, czego dowodem jest nadchodząca premiera Days Gone. Co dalej?

Deacon - główny bohater gry Days Gone.

PlayStation Studios na Steamie

Do tej pory zarówno Horizon, jak i Days Gone w sklepie Valve widniały pod szyldem PlayStation Mobile Inc., co mogło wydawać się nieintuicyjne. Dywizja ta była odpowiedzialna do tej pory za aplikacje mobilne powiązane z Sony oraz kilka małych gier opartych o znane marki, jak na przykład Run, Sackboy! Run! – endless runner z bohaterem Little Big Planet – czy Uncharted: Fortune Hunter będącą prostymi puzzlami. Decyzja o przyjęciu roli publishera portów na PC była w tym wypadku prawdopodobnie czysto formalna, jednak bardziej interesująca jest zmiana na Steamowej stronie Days Gone, którą zauważył użytkownik Reddita o nicku SulyvahnThe2nd. W oknie opisu tuż pod polem „Producent” oraz „Wydawca” pojawiła się nowa pozycja, „Seria”, opisana jako PlayStation Studios. Kliknięcie w link przenosi na, obecnie pustą, stronę kuratora Steam. Sam jednak fakt pojawienia się jej może sugerować, że Sony tworzy miejsce do agregowania nadchodzących tytułów pod jednym szyldem, które byłoby nieco puste, zawierając jedynie dwie pozycje.

Karjobraz z Uncharted 4: A Thief's End.

Days Gone… i co dalej?

Niestety w tej chwili oprócz poszlaki w postaci powstającej na Steamie strony brak jest konkretów dotyczących kolejnych gier zmierzających z PlayStation na PC. W przytoczonym wcześniej wywiadzie Ryan wspomniał o planach dotyczących „kilku” tytułów, jednak nie zostały one sprecyzowane. W dyskusjach społeczności przetaczają się m. in. Bloodborne, Marvel’s Spider-Man czy Ghost of Tsushima, jednak na oficjalne zapowiedzi przyjdzie nam prawdopodobnie jeszcze poczekać. Oczywistym wydaje się, że Sony nie zrezygnuje nagle całkowicie z tytułów ekskluzywnych – nowa konsola nie sprzeda się przecież sama jednak biznesowo migracja niektórych gier wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem w kontekście działań Microsoftu i rosnącej popularności Game Passa. Na sytuacji na pewno skorzystają również sami gracze, którzy przynajmniej częściowo przestaną być zależni od posiadanej platformy.

UWaga! Gorące informacje!