Układy Ryzen 8000 zostały dostrzeżone w przeciekach

W sieci pojawiła się grafika przedstawiająca plany związane z procesorami AMD Ryzen 8000 do komputerów stacjonarnych o nazwie kodowej Granite Ridge oraz APU pod nazwą Strix Point. Do tej pory w internecie aż roiło się od informacji dotyczących CPU opartych na architekturze Zen 4, jednak po raz pierwszy dowiadujemy się o ich następcach.

27 maja 2021
Na skróty
  • Do sieci wyciekł roadmap dotyczący procesorów Ryzen 8000, które będą oparte na architekturze Zen 5.
  • APU o nazwie kodowej Strix Point miałyby wprowadzić hybrydowe rozwiązanie bazujące na połączeniu rdzeni Zen 5 oraz Zen 4.
  • W omawianych układach ma zostać zaimplementowana pamięć podręczna czwartego poziomu.

Warto dodać, że seria Ryzen 8000 będzie zawierać dwie linie. Pierwszą z nich będą jednostki Granite Ridge, oparte na rdzeniach Zen 5. Na rynku pojawią się również układy APU, które skorzystają z dobrodziejstw hybrydowej architektury.

Co wiemy na temat Ryzen 8000?

Na samym początku należy podkreślić, że informacji odnośnie do omawianych procesorów jest niewiele z uwagi na długi czas, który dzieli nas od potencjalnej premiery. Nie możemy więc określić, czy AMD zdecyduje się na wsparcie platformy AM5 owymi układami.

Możemy jednak założyć, iż w układach z rodziny Strix Point znajdziemy zintegrowaną grafikę w postaci generacji RDNA. Biorąc pod uwagę informacje dotyczące najbliższych celów AMD, można wywnioskować, że owe jednostki będą również bazować na gnieździe LGA oraz pamięciach DDR5.

Ryzen 8000 – Strix Point, czyli architektura hybrydowa

Z pewnością najciekawsze układy z serii Ryzen 8000 kryją się pod nazwą Strix Point, przyniosą one bowiem hybrydowe rozwiązanie w postaci połączonych rdzeni Zen 5 oraz Zen 4. Za główne obliczenia miałyby odpowiadać mocniejsze jednostki z piątką w nazwie, pozostałymi operacjami zajmowałyby się natomiast układy Zen 4.

układ AMD

Stwierdzono także, iż omawiane CPU miałyby bazować na 3 nm litografii, co wskazywałoby na odświeżenie architektury Zen 4, która pierwotnie ma opierać się na 5 nm procesie technologicznym. Według dostępnych danych układy Strix Point przyniosą również pamięć podręczna czwartego poziomu. Warto jeszcze wspomnieć, że mniejsze rdzenie najpewniej będą nosić nazwę Zen 4D.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!