The Day Before – wszystko, co wiemy o grze

The Day Before to kolejny tytuł, który pragnie stanąć obok survivalowych gier opowiadających o popandemicznym świecie pełnym zombie, gdzie za wszelką cenę trzeba przeżyć. Postanowiliśmy się więc na chwilę nad nim pochylić i zobaczyć, co już o nim wiadomo.

6 maja 2021

The Day Before to nowa gra studia FNTASTIC (znanego z The Wild Eight, Dead Dozen oraz Radiant One), której wydawcą jest MYTONA. Choć do premiery tytuły zostało jeszcze sporo czasu, zapowiada się on całkiem ciekawie, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje na jego temat.

Z tego artykułu dowiecie się m.in.:

 • jakie są główne założenia The Day Before;
 • czy możliwa jest gra solowa;
 • jak wygląda eksploracja świata;
 • co planują twórcy The Day Before po premierze gry;
 • dlaczego niektórzy uważają, że to się nie uda;
 • oraz wiele więcej.

The Day Before, czyli wieloosobowy survival

Już na wstępie The Day Before zostało porównane przez wielu do takich tytułów, jak The Last of Us, The Division czy Days Gone. Nie dziwi to, kiedy przypomnimy sobie, że w każdej z nich pojawia się temat pandemii dziesiątkującej ludzkość i zupełnie zmieniającej świat. Również The Day Before opiera się na tym pomyśle.

Nowa produkcja od studia FNTASTIC przenosi nas do postapokaliptycznej Ameryki, wyniszczonej przez pandemię, która pozostawiła po sobie również zombie. Gra pomyślana jest jako wieloosobowy survival – z jednej strony musimy zadbać o własne przeżycie i zmagać się z nieprzyjaznym światem, z drugiej współpracować lub walczyć z innymi graczami. Do naszych głównych zadań należeć będzie zbieranie przedmiotów potrzebnych do dalszego życia, walka z zarażonymi wrogami czy zakładanie kolonii ocalonych. Przy okazji zwiedzimy świat, szukając odpowiedzi na temat tego, co tak naprawdę się wydarzyło.

Z kolei pod względem fabularnym będziemy mogli zanurzyć się w wielu historiach, bo założeniem twórców jest stworzenie „ogromnego świata z wieloma opowieściami, a nie tylko jedną główną”. Tym samym ilość czasu poświęconego na grę będzie zależna od gracza.

Eksploracja miasta w The Day Before
Eksploracja miasta w The Day Before. Źródło: Steam

Samemu czy w grupie?

The Day Before oferuje graczom otwarty świat, w którym sami decydujemy, czym akurat chcemy się zająć i w jaki sposób wejść w interakcję z innymi. Możemy skupić się na samodzielnej rozgrywce i unikać towarzystwa lub, wręcz przeciwnie, dążyć do kontaktu. Tak jak podkreślają to twórcy gry:

[…] gracze mają absolutną wolność. Kończ zadania z innymi graczami lub samodzielnie. Możesz spotkać każdego, gdziekolwiek chcesz, zachować się jak tylko chcesz, współpracować z innymi lub ich okradać – to twój wybór. Oczywiście możesz też obrabować pokonanych graczy.

Ed Gotovtsev i Aisen Gotovtsev w wywiadzie dla serwisu GamingBolt

Inni gracze nie są jednak jedynymi postaciami obecnymi w tytule. W The Day Before spotkamy również liczne postaci niezależne. Niektóre będą do nas przyjaźnie nastawione, inne mocno utrudnią nam życie. Nie zapominajmy też o zarażonych wrogach, którzy nie będą mieli żadnych skrupułów i od razu zaatakują.

Eksploracja świata w nowej produkcji FNTASTIC

Aby dokładnie poznać postapokaliptyczny świat The Day Before, niezbędne będą częste podróże. W ich trakcie dotrzemy do wielkich miast i ich okolic, małych osad, lasów, ośnieżonych gór i na farmy. Teren będzie rozległy, różnorodny i bardzo szczegółowy, aby gracze mogli jak najlepiej wczuć się w atmosferę gry, która pozwoli im tworzyć własne historie. Twórcy zapowiadają także brak ekranów ładowania, aby nic nie przerywało zabawy.

Istotny będzie także sposób podróżowania. Świat w The Day Before przemierzymy pieszo lub samochodem. Zwłaszcza ten drugi wybór będzie wymagał wiele uwagi, ponieważ musimy pilnować, aby nasz pojazd znajdował się w dobrym stanie technicznym oraz miał wystarczająco dużo paliwa. Inaczej możemy utknąć w dość niekorzystnym miejscu, na przykład blisko wrogów.

Zakopanie się samochodem w błocie to uciążliwa sytuacja, a do tego nie jedyna, na którą będziemy narażeni w grze. Tak jak w prawdziwym świecie, tak i w The Day Before musimy zwracać uwagę na pogodę, która doda do rozgrywki element nieprzewidywalności. Jeśli zaskoczy nas burza, nasze szanse na przeżycie spadną, z kolei wycie wiatru może zagłuszyć nasze kroki i pomóc nam przemieszczać się w niebezpiecznej okolicy.

Eksploracja samochodem w The Day Before
Świat w The Day Before możemy zwiedzać za pomocą samochodu. Źródło: Steam

Kiedy i gdzie zagramy w The Day Before?

Według aktualnych informacji The Day Before trafi wyłącznie na pecety (konkretniej na Steama), choć twórcy nie wykluczają późniejszej wersji na konsole nowej generacji. To jednak póki co nie jest pewne, podobnie jak dokładna data premiery tytułu. Wiemy tylko, że możemy jej się spodziewać jeszcze w tym roku.

Nie podano także żadnych informacji o ewentualnej przedsprzedaży. Na chwilę obecną możemy co najwyżej dodać The Day Before do swojej listy życzeń na Steamie.

Czy po premierze gra będzie otrzymywać dodatkową zawartość?

Wypowiedzi twórców jednoznacznie potwierdzają, że tak. Po swoim debiucie The Day Before prawdopodobnie będzie otrzymywać nowe lokacje, bronie oraz samochody. W planach są także sezonowe wydarzenia, a nawet koncerty w istniejących w grze obozach. Choć twórcy tytułu jeszcze nie rozprawiają o nich zbyt szczegółowo – najpierw chcą się skupić na ukończeniu podstawowej wersji gry – widać wyraźnie, że mają wiele pomysłów na jego dalszy rozwój.

Ognisko w obozie w The Day Before
Źródło: Steam

Wymagania sprzętowe The Day Before

Dzięki stronie gry na Steamie wiemy już, jakim komputerem powinniśmy dysponować, żeby cieszyć się płynną rozgrywką.

Minimalne wymagania:

 • System operacyjny: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Procesor: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300
 • Pamięć: 10 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 75 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania:

 • System operacyjny: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Procesor: Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 580 4GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 75 GB dostępnej przestrzeni

Zbyt piękne, by było prawdziwe? Czy The Day Before to oszustwo?

Patrząc na materiały reklamowe i wypowiedzi twórców The Day Before, jasnym staje się, że ekipa FNTASTIC postawiła przed sobą niezwykle ambitne cele. Zdaniem wielu zbyt ambitne. Otwarty świat, rozgrywka wieloosobowa, możliwości eksploracji, walki, jazdy samochodem – według zapowiedzi wszystko to ma być na poziomie produkcji triple A. Warto pamiętać jednak, że portfolio FNTASTIC to o wiele mniej rozbudowane projekty, a wydawca gry, MYTONA, specjalizuje się w tytułach mobilnych.

Nie chodzi tutaj o czarnowidztwo i zakładanie od razu, że mniejsze studio na pewno nie poradzi sobie z przygotowaniem funkcjonalnej i dobrze wyglądającej gry. Wręcz przeciwnie, wypadałoby kibicować, żeby tytuł wypadł jak najlepiej. Mimo to wiele osób podchodzi do The Day Before bardzo sceptycznie, zwracając uwagę na to, że zaprezentowane gameplaye wyglądają zbyt dobrze, by były prawdziwe. Jako przykład możemy tutaj podać dyskusję na Reddicie oraz liczne analizy na YouTube, doszukujące się w całej sprawie oszustwa. Głównymi powodami niepokojów są wspomniane gameplaye, wyglądające na zbyt wyreżyserowane, skala projektu porównana z dotychczasowymi dokonaniami FNTASTIC oraz liczne podobieństwa The Day Before do The Last of Us czy The Division. Z tym że twórcy nie ukrywają inspiracji tymi grami i mówią o nich wprost, choćby w wywiadzie dla Wccftech.

Jak wyjdzie ostatecznie, dopiero się przekonamy. Na razie pozostaje nam czekać na kolejne informacje na temat gry zapowiedziane przez twórców oraz dokładną datę premiery.

Dorota Żak

Absolwentka UJ, nałogowo ogląda filmy, żeby utrzymać status filmoznawcy. W wolnym czasie można znaleźć ją z książką i koniecznie z kubkiem dobrej herbaty pod ręką. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!