Test pamięci RAM Patriot Viper Elite II 2×8 GB 3200 MHz – idealne rozwiązanie do średniopółkowego PC

30 września 2021,
23:07
Krystian Ławniczak

Na mojej platformie testowej po raz pierwszy zagościł produkt Patriota w postaci dwóch 8-gigabajtowych kości RAM DDR4 o taktowaniu 3200 MHz przy wykorzystaniu trybu XMP. W roku 2021 taka konfiguracja jest swego rodzaju podstawą, jeśli chodzi o wybór modułów pamięci. Programy użytkowe oraz gry zwiększyły swoje zapotrzebowanie na RAM, a najnowsze procesory dużo lepiej korzystają z wyższych częstotliwości. Sprawdźmy zatem, jak wypadnie testowany model przed oraz po procedurze overclockingu.

Test Patriot Viper Elite II - moduł pamięci

Pamięci Patriot Viper z serii Elite II to moduły mające zaspokoić potrzeby osób celujących w niską oraz średnią półkę cenową. Dzięki profilowi XMP 2.0 bez problemu można uzyskać taktowanie rzędu 3200 MHz przy pomocy kilku kliknięć. Na pochwałę zasługuje również wydajność w grach oraz programach użytkowych. Efektowny radiator z ciekawym wzornictwem i charakterystycznym logo zapewnia nie tylko niższe temperatury pracy, ale również pozytywne wrażenia wizualne. Zakup testowanych pamięci zdecydowanie odradzam osobom chcącym przetaktować RAM lub zmniejszyć opóźnienia, w tym aspekcie kości nie wypadają bowiem pozytywnie. Podsumowując ocenę, chciałbym zaznaczyć, iż linia Elite II to konstrukcje budżetowe i bardzo dobrze spełniają zadanie w swojej półce cenowej.

4.0 /5
  • Profil XMP 2.0
  • Wysokie taktowanie profilu XMP
  • Wsparcie dla podstawek Intela oraz AMD
  • Efektowny radiator
  • Cena
  • Dożywotnia gwarancja
  • Wydajność
  • Wysokie opóźnienia na profilu XMP
  • Mała podatność na podkręcanie
  • Standard: DDR4
  • Pojemność: 2 x 8GB
  • Taktowanie bazowe : 2666 MHz
  • Opóźnienia bazowe: CL 19-19-19-43
  • Napięcie: 1,35 V
  • XMP 2.0
  • Wsparcie: Intel i AMD
  • Wysokość: 3,5 mm
  • Gwarancja: dożywotnia

Opakowanie, czyli pierwszy kontakt z produktem

Kwestia oceny pudełka oraz umieszczonych na nim przydatnych informacji to już swego rodzaju tradycja naszych testów. Na samym opakowaniu odnajdziemy wszystkie niezbędne cechy pamięci, jak chociażby typ, pojemność czy taktowanie.

Nie zabrakło również wzmianki na temat obsługi XMP 2.0 oraz wsparcia dla najnowszych platform Intela i AMD.

Pamięci z opakowaniem i dodatkami

Zdziwił mnie natomiast brak dokładnej nazwy produktu, na kartonie widnieje bowiem jedynie producent oraz seria. Nie zapomniano jednak o dorzuceniu małego dodatku w postaci naklejki z logo oraz napisem „VIPER GAMING”.

Test pamięci Patriot Viper Elite II 2×8 GB 3200 MHz – budowa oraz wygląd zewnętrzny

Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż seria Elite II jest budżetową linią skierowaną głównie do zestawów z niskiego oraz średniego segmentu cenowego. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia ze słabej jakości modułami.

Budowa modułów

W kwestii budowy kości Patriota wypadają naprawdę dobrze. Ciemne PCB zostało okryte czarno-czerwonym radiatorem z charakterystycznym logo producenta oraz nazwą. Standardowo, są to dwie zespolone blaszki, które moim zdaniem odpowiadają bardziej za aspekt wizualny niż odprowadzanie ciepła.

Ciekawy wygląd radiatora

Dodatkowo, na samym odpromienniku znalazła się typowa dla tego typu produktów naklejka z oznaczeniem oraz parametrami. Wysokość całej konstrukcji to 4,5 cm, co pozwoli na montaż w większości komputerów.

Test pamięci Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3200 MHz - zbliżenie na odpromiennik ciepła

Same kości to projekt Nanya Technology, które oferują taktowanie rzędu 3200 MHz przy opóźnieniach CL 18-22-22-42 i napięciu 1,35 V w trybie XMP. Nie jest to rewelacyjny wynik, jednak przekonamy się w praktyce, jaką wydajność oferują pamięci na domyślnych wartościach oraz po ręcznym podkręceniu.

Testy syntetyczne oraz pomiary w grach

Do sprawdzenia wydajności recenzowanych modułów RAM posłużyłem się benchmarkiem Cinebench R20 w trybie jednowątkowym oraz wielordzeniowym, a także programem 7-zip, za pomocą którego zmierzyłem czas kompresji plików różnego rodzaju o łącznym rozmiarze 5 GB. W metodologii testowej nie mogło zabraknąć również gier; wśród nich znalazły się tytuły najmocniej korzystające z dobrodziejstw wysoko taktowanych kości. Pomiary zostały przeprowadzone w CS:GO na specjalnej mapie obciążającej podzespoły oraz w Battlefield 1 podczas misji Ponad Szczytem.

Platforma testowa

  • Płyta główna: MSI X470 Gaming Plus
  • Procesor: AMD Ryzen 5 2600 (podkręcony do 4,2 GHz przy napięciu 1,3 V)
  • Dyski: 2x SSD M.2, 1x SSD SATA, 1x HDD SATA
  • Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 570 4 GB (taktowanie rdzenia na poziomie 1250 MHz z napięciem 1020 mV)
  • Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG
  • Chłodzenie procesora: Cooler Master Master Liquid ML240L
  • Dodatkowe akcesoria: 1x Sigma HP Corona RGB 120 mm, 2x Sigm Pro 120 mm
  • System operacyjny: Windows 10
  • Oprogramowanie testowe: Cinebench R20, 7-zip ver. 19.00, CS:GO: rozdzielczość FullHD ustawienia wysokie, Battlefield 1: FullHD ustawienia wysokie.

Podkręcanie

Oprócz wbudowanego trybu XMP, pamięci Patriota z serii Viper Elite II można również ręcznie przetaktować. Przygodę z overclockingiem tytułowego zestawu rozpocząłem od wartości 3600 MHz, aby po krótkiej chwili zejść do 3,4 GHz. Jak się jednak okazało, również na wspomnianej częstotliwości moduły były niestabilne, nawet przy podniesieniu napięcia do 1,5 V oraz zastosowaniu już i tak wysokich opóźnień, na których kości pracowały w trybie XMP.

Moduły w opakowaniu

Koniec końców wszelkie próby uzyskania wyższego taktowania przy rozsądnych timingach i bezpiecznym napięciu nie skończyły się wedle moich oczekiwań. Pamięci Nanya Technology pozwoliły jedynie na symboliczne OC do 3333 MHz na napięciu 1,45 V przy zachowaniu opóźnień CL 18-22-22-42. Stwierdzam zatem, iż budżetowa linia Patriota jest skierowana głównie do osób, które ustawianie częstotliwości pamięci chcą zakończyć na wybraniu odpowiedniego profilu w zakładce Extreme Memory Profile.

Cinebench R20 – testy jednordzeniowe i wielowątkowe

Testy pamięci zaczynamy od pomiarów w popularnym benchmarku procesorów, na wynik którego mają wpływ również pamięci. Rezultat w postaci 433 punktów dla jednego rdzenia oraz 3190 przy wykorzystaniu wielordzeniowości jest dobrym rezultatem, biorąc pod uwagę wpływ taktowania RAM na wydajność CPU. Sytuacja zmienia się dosłownie symbolicznie po procedurze overclockingu, dodając po 2 punkty do wyniku w obydwóch testach.

Wyniki testów Patriot Viper Elite II w CineBench R20

7-zip – kompresja 5 GB plików

Kompresja wielu dokumentów o dużej pojemności to wyzwanie dla procesora oraz pamięci RAM, które mają największy wpływ na czas zrealizowania owej operacji. W teście został użyty zbiór plików, wśród których pojawiły się między innymi zdjęcia i obraz ISO o łącznej wadze 5 GB. Rezultaty przed OC wyglądają naprawdę dobrze, zyskując jeszcze 7 sekund mniej po ustawieniu wyższego taktowania na pamięciach. Jest to również program, który najlepiej wykorzystał dodatkowe 133 MHz.

Wyniki testów pamięci RAM w 7-ZIP

CS:GO – benchmark

Jak doskonale wiemy, Counter-Strike: Global Offensive jest tytułem e-sportowym w znacznym stopniu korzystającym z zasobów CPU oraz RAM. Jako miejsce testowe wybrałem popularną mapę benchmarkową, która znacząco obciążyła platformę testową. Liczba wyświetlanych klatek na sekundę przy wykorzystaniu profilu XMP mieściła się w zakresie od 23 do 375, utrzymując średni klatkaż na poziomie 232. Jako błąd pomiarowy można zdecydowanie uznać wyniki po OC, które okazują się niższe. Powodu można doszukiwać się w słabym wykorzystaniu dodatkowych megaherców lub samej grze. Mimo wszystko pamięci sprawują się dobrze w tym tytule, zapewniając odpowiednią liczbę ramek.

Wyniki pomiarówm w CS:GO

Battlefield 1 – Ponad Szczytem

Seria Battlefield znana jest z wysokiego zapotrzebowania na wydajność obliczeniową komputera. W metodologii testowej posłużyłem się misją Ponad Szczytem, dzięki której poddałem próbie nie tylko procesor, ale również pamięci. Minimalna liczba klatek na poziomie 76 zapewnia odpowiedni komfort gry, jednak średnia liczba FPS wyniosła nieco więcej, a dokładnie 90. Dodatkowe 1-2 ramki obrazowe uzyskałem dzięki przetaktowaniu pamięci.

Wyniki pomiarów w grze Battlefield 1

Podsumowanie oraz wstępna ocena

Kości Patriota, które zagościły na naszej platformie testowej, są modułami zdecydowanie dobrze radzącymi sobie z postawionym przed nimi zadaniem. Trzeba pamiętać, iż w cenie ok. 350 zł otrzymujemy 16 GB RAM w dwóch kościach, które bez problemu osiągają częstotliwość 3200 MHz po zaledwie kilku kliknięciach.

Test pamięci Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3200 MHz -kość RAM

Warto również wspomnieć o ciekawym radiatorze i dożywotniej gwarancji. Pewien niedosyt budzi niska podatność na podkręcanie oraz wysokie bazowe opóźnienia, nawet przy zastosowaniu profilu XMP. Mimo wszystko w tej półce cenowej konstrukcji amerykańskiego przedsiębiorstwa naprawdę niewiele brakuje.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.