Tesla porzuca Intela i wyposaża Model Y w procesory AMD Ryzen

2 grudnia 2021,
00:04
Wojciech Chybciński

Pomimo nawarstwiających się problemów z dostawami półprzewodników dla firmy AMD, Tesla decyduje się wprowadzić procesory owego producenta w swoich samochodach. Taki ruch może być podyktowany chęcią rozszerzenia funkcjonalności systemu elektronicznego stosowanego w pojazdach koncernu z Austin.

Tesla Model X
Na skróty
  • Tesla wprowadziła układy AMD Ryzen w swoich samochodach.
  • Na ten moment dostępne są one wyłącznie w Chinach.
  • Decyzja ta może być podyktowana lepszą wydajnością układów i chęcią rozwoju funkcjonalności systemu rozrywkowo-informacyjnego.

Jak podaje brinkwire, Tesla Model Y wyposażona została w procesory od AMD. Będą one odpowiadać za system informacyjno-rozrywkowy.

Samochody Tesli wyposażone są w system rozrywkowo-informacyjny. Początkowo działał on na układach SoC od Nvidii. Od około 3 lat używane są już procesory Intel Atom. Obecnie wykorzystywane są natomiast procesory Ryzen, ale tylko w Modelach S i X. Teraz dołączy do nich także Model Y. Na ten moment dostępne są one wyłącznie w chińskiej dystrybucji, ale liczymy na to, że w najbliższym czasie się to zmieni.

Tesla wybiera AMD pomimo pogłębiających się problemów producenta

Tesla podjęła bardzo dziwny ruch ze względu na to, że AMD – w przeciwieństwie do Intela, który wytwarza swoje układy samodzielnie – uzależnia swoją produkcję procesorów wykonanych w 7 nm procesie technologicznym od firmy zewnętrznej – TSMC, z czym aktualnie ma coraz poważniejsze problemy.

System rozrywkowo-informacyjny Tesli
Źródło: Tesla.com

Taki ruch może być potencjalnie spowodowany bardzo wysoką wydajnością owych układów opartych na architekturze Zen 3 oraz procesora graficznego korzystającego z architektury RDNA2. Mogliśmy ujrzeć już taki zestaw w Modelu S oraz X podczas Computex 2021. Tesla zapewne chce w niedalekiej przyszłości rozszerzyć funkcjonalność swojego sprzętu. Sam Elon Musk twierdzi, że systemy informacyjno-rozrywkowe oparte na AMD będą na tyle wydajne, aby móc uruchomić na nich Cyberpunka 2077 czy Wiedźmina 3.

Jeżeli tylko modele te trafią na polski rynek, to możemy spekulować, że dostępne będą wyłącznie w najdroższych wersjach, szczególnie biorąc pod uwagę problemy z niedoborami półprzewodników. Cała reszta pracować będzie na pozostałych układach.