fbpx

Steam opublikował wyniki ankiety dotyczącej sprzętu i software’u graczy

Steam co miesiąc publikuje wyniki ankiety, w której gracze zaznaczają posiadany sprzęt oraz wykorzystywany software. Wyniki z lutego pokazują, że NVIDIA wciąż króluje pośród posiadanych przez użytkowników kart graficznych.

Najpopularniejsze karty graficzne według rankingu Steam
Źródło: Steam

Warto zauważyć, że obecnie GeForce GTX 1650 jest najpopularniejszy w całym rankingu. Karta graficzna straciła na popularności tylko 0,15% przez ostatnie 5 miesięcy. W tym czasie wiele zyskały karty z serii RTX 3000 oraz takie modele jak RTX 2060 lub GTX 1050 Ti.

Na liście wyróżnia się to, że pierwsze 10 miejsc zajmują starsze układy. Zabrakło tutaj kart graficznych NVIDII z serii RTX 4000 lub AMD Radeon 7000. Intel Arc A to również konstrukcja z wyższej półki i także jej nie ma na górze listy. Gracze korzystają wciąż z tańszych układów, które nadal sprawdzają się bardzo dobrze nawet w najnowszych tytułach.

Najpopularniejsze konfiguracje komputerów użytkowników Steama

W zestawieniu można zauważyć, jakie konkretnie komponenty wybierali gracze. Ankieta Steama obejmuje również system operacyjny. Przez ostatni czas widać spadek o 1,13% dla Windowsa 10 64-bit. Gracze muszą więc coraz częściej decydować się na nowszy system. Windows 11 lepiej wspiera platformę Xbox, więc przez najbliższe miesiące pozycja Windowsa 10 może spaść jeszcze bardziej.

Najpopularniejsza konfiguracja komputera użytkowników Steama według ankiety
Źródło: Steam

Gracze korzystają z procesorów Intela w 67,17%, AMD „trzyma” znacznie mniejszą część rynku. Z listy można również dowiedzieć się, jakie gogle VR są najczęściej używane. Najpopularniejszy okazuje się Oculus Quest 2 z ciągle rosnącym odsetkiem użytkowników.