fbpx

Square Enix sprzedało Crystal Dynamics i Eidos Montreal, a wraz z nimi znane IP

5 stycznia 2023,
21:54
Maksymilian Matuszak

Na światło dzienne wyszło potwierdzenie zakupu studiów i marek firmy Square Enix przez Embracer Group. Kwota, na którą opiewa przejęcie, jest niezwykle niska.

Adam Jensen z serii Deus Ex
Na skróty
  • Magazyn „EmbracerInvestor” dotarł do umowy sprzedaży między Square Enix a Embracer Group.
  • Firma oddała ponad 50 IP i trzy studia za niecałe 350 milionów dolarów.
  • Do sprzedanych marek należą m.in. Tomb Raider oraz Deus Ex.

Square Enix jest książkowym przykładem wydawcy gier wideo. Podąża za najnowszymi trendami, wypuszcza produkcje, które się sprzedadzą i rezygnuje z marek mniej zyskownych. Kilka miesięcy temu firma przedstawiła niezadowalające wyniki finansowe, zaś wyjątkiem była w tym przypadku seria Final Fantasy.

Square Enix wyprzedało się za grosze

Przedsiębiorstwo z problemami finansowymi ma pod swoimi skrzydłami twórców serii Tomb Rider oraz Deus Ex, które teraz sprzedał. Beneficjentem tego działania jest Embracer Group. Choć o zakupach firmy słyszeliśmy już w zeszłym roku, ostateczne przejęcie nastąpiło 26 sierpnia 2022.

Przy transakcji początkowo mówiono o kwocie 300 mln dolarów do której dochodziła spłata zadłużenia. Dziś redakcja „EmbracerInvestor” dotarła do dokumentu, który jest potwierdzeniem zakupu trzech studiów i ponad 50 IP przez Ebracer Group. Square Enix za wszystko otrzymało jedynie 344.446 milionów dolarów. Są to niezwykle małe pieniądze. Dla porównania Sony kupiło Bungie odpowiedzialne za m.in. Destiny 2 za 3,6 mld dolarów, a Microsoft przejął Bethesdę za 7,5 mld dolarów.

Przypomnijmy, że mimo sprzedaży flagowe marki Square Enix nie zostały porzucone. Już za jakiś czas na rynku zadebiutuje kolejna odsłona Tomb Raidera powstająca we współpracy z Amazon Games. Według plotek w nieco dalszej przyszłości powróci słynna seria w dystopijnym, cyberpunkowym świecie Deus Ex.