fbpx

Sony zgłosiło patent, który ułatwi nam używanie konsoli

Nie okłamujmy się, pisanie na konsolach było, jest i zawsze będzie trudne. A może nie? Sony zgłosiło patent, który opiera się na wykorzystaniu touchpada.

Sony zgłosiło patent, który mógłby ułatwić życie wielu użytkownikom PlayStation. O ile na konsolach nie piszemy całych książek, o tyle wprowadzanie tytułu filmu albo utworu na padzie bywa męczące. Do tej pory służył on do np. schowania miecza w Ghost of Tsushima i innych drobnych akcji, ale to może się niedługo zmienić.

Sony opatentowało pisanie na touchpadzie

Na stronie United States Patent and Trademark Office pojawił się patent od Sony, który umożliwi nam wprowadzanie tekstu za pomocą touchpada umieszczonego w kontrolerze DualShock 4. Dziś musimy męczyć się i latać po wyświetlanej klawiaturze wrzucając pojedyncze litery. Oczywiście rysowanie liter też jest wolniejsze od stosowania zewnętrznych urządzeń do wpisywania tekstu, ale na pewno szybszy, a do tego wygodnie od aktualnego rozwiązania. Dziwne jest, że producent tak późno zainteresował się tym rozwiązaniem. Dziś jest ono stosowane w wielu telefonach i tabletach, a nawet w samochodach np. podczas wpisywania adresu do nawigacji.

Rysunek patentowy Sony
Rysunek patentowy Sony

Niestety zgłoszenie patentu nie oznacza, że opcja ta zostanie wprowadzona w następnej aktualizacji, ponieważ wiele firm zgłasza patenty na przyszłość. Mimo to informacja ta pociesza i pokazuje, że twórcy czasem słuchają klientów i ich problemów.

Krótka historia elektronicznego pisania

Rysowanie po powierzchni dotykowej jest używane od lat i to nie tylko przy wykorzystaniu ekranu. Może was zaskoczę, ale pierwsze urządzenie pozwalające odczytać ruch wskaźnika (rysika albo palca) na wzór tabletów graficznych powstało jeszcze w XIX wieku. W 1888 roku Elisha Gray 31 lipca 1888 roku złożył paten na urządzenie o nazwie Teleautograf, które przetwarzało obraz lub zapiski na impulsy elektryczne. Trafiały one do stacji, która potrafiła odtworzyć nasze ruchy i wykonać kopię naszego zapisu.

The More You Know z gwiazdą