[Aktualizacja] Sony zamyka dostęp do PlayStation Store na PS3, PSP i PS Vita

Sony zdecydowało się podjąć decyzję, której wielu fanów spodziewało się od dłuższego czasu. Zapowiedziane zostało zakończenie dostępu do usługi PlayStation Store na trzech konsolach: PlayStation 3, PlayStation Portable i PlayStation Vita.

19 kwietnia 2021
Na skróty
  • Sony zamyka PlayStation Store na trzech konsolach.
  • Usługa będzie niedostępna na PS3 i PS Vita od 2 lipca.
  • Użytkownicy PSP mogą natomiast używać sklepu do 27 sierpnia.

Niecały miesiąc po ogłoszeniu zamknięcia PlayStation Store na starych konsolach Sony zmieniło zdanie. Usługa pozostanie aktywna na PS3 oraz PS Vita. Według oficjalnego ogłoszenia firmy na zmianę decyzji mieli wpływ fani, którzy wciąż chcieli mieć dostęp do starych gier na tych konsolach. Podobno firma znalazła rozwiązanie pozwalające dalej operować PlayStation Store na tych konsolach. Jednocześnie utrzymana została decyzja o ostatecznym o zamknięciu resztek funkcjonalności sklepu, jakie były dostępne na PSP. Ma to się stać 2 lipca.

Oryginalna treść newsa

Póki co usługa PlayStation Store jest dostępna na PS3, PSP i PS Vita, a użytkownicy tych konsol wciąż mogą kupować nowe tytuły. Podana została jednak data, kiedy sklep przestanie działać na tych urządzeniach. Na PlayStation 3 i PlayStation Vita będzie to 2 lipca. Na PlayStation Portable możliwości zakupu zostaną natomiast zablokowane 27 sierpnia.

Jakie funkcjonalności znikną razem z zamknięciem PlayStation Store?

Według ogłoszenia przede wszystkim zabraknie możliwości kupowania gier i filmów oraz jakichkolwiek zawartości do nich. Niemożliwe będzie też nabywania zawartości znajdujących się w grach na PS3, PSP i PS Vita. Co także ważne, nie będzie się dało na tych urządzeniach zrealizować voucherów zapewniających fundusze do wirtualnego portfela PlayStation Store.

Grafika promocyjna PSP

Co jednak najistotniejsze, nie utracimy żadnych gier, które zakupiliśmy do tej pory. Tytuły nabyte przez sklep PS wciąż będziemy mogli spokojnie pobierać – zarówno gry, jak i filmy. Jeśli posiadamy też jakiś niewykorzystany kod z grą, to wciąż będzie możliwość jego realizacji.

Inna ważna informacja jest taka, że fundusze, które będziemy po wspomnianych wyżej datach posiadali wciąż w portfelu PlayStation Store, nie będą mogły być wydane na tych konsolach. Wciąż jednak będziemy mogli wydać je na urządzeniach nowej generacji. Co ciekawe, Sony oferuje możliwość zwrotu tych pieniędzy, jeśli wiemy, że nie będziemy używać PS4 i PS5, przez co nie będziemy mogli wydać zachowanych funduszy. Szczegóły sposobu ich zwracanie nie zostały jednak jeszcze podane.

Michał Kaźmirczak

Gamer od 5 roku życia. Gra we wszystko od F1, przez jRPG po strategię. Z wykształcenia marketingowiec, z pasji dziennikarz i mistrz w sesjach papierowych RPG.
UWaga! Gorące informacje!