fbpx

Sony opatentowało odłączany napęd optyczny. Nowe PlayStation 5 bliżej niż myślimy?

26 kwietnia 2023,
17:51
Arek Grabowski
Kontroler leżący na białej konsoli Sony PlayStation 5

Od zeszłego roku pojawiło się bardzo dużo plotek dotyczących konsol PlayStation 5 z odłączanym napędem optycznym. Według pogłosek sprzęt miałby zostać wydany pod koniec 2023 roku. Te przewidywania mogą się spełnić, ponieważ w pewien sposób potwierdzają je najnowsze informacje.

Według serwisu Segment Next Sony opatentowało już technologię odłączanego napędu optycznego w 2020 roku. Dopiero dziś patent stał się publiczny. Sama publikacja jest dość stara, jednak projekt przedstawia napęd optyczny z obecnego modelu PS5 oraz zupełnie nową konstrukcję. Możliwe, że wskazuje to na produkcję kolejnej „ulepszonej” konsoli.

Czy można spodziewać się PlayStation 5 w nowym wydaniu?

Nowe PlayStation 5 ma pojawić się według pogłosek we wrześniu tego roku. Jego najważniejsza funkcja to właśnie odłączany napęd optyczny. Niewiele wiemy o nowej konsoli, będzie ona najprawdopodobniej „smuklejsza”, lżejsza i mniejsza od obecnych sprzętów. Dzięki temu może w pełni zastąpić PlayStation 5 „starej generacji”.

Sony pracuje również nad wersją Pro konsoli, która ma mieć premierę w 2024 roku. Ten sprzęt natomiast będzie oferował lepszą wydajność w grach, gdzie występuje Ray Tracing.

Sony nie zmniejsza tempa, niedawno dowiedzieliśmy się o innym patencie firmy. Twórcy PlayStation pracują nad moderowaniem emocji gracza podczas rozgrywki. Brzmi to dość futurystycznie i ciekawie. Sony opatentowało również technologię haptycznego zmieniania temperatury kontrolera.