Recenzja fotela Silver Monkey X Semeru – wymarzony ideał bliżej niż myślisz?

15 grudnia 2023,
19:17
Jacek Lisiecki

Foteli gamingowych na rynku znaleźć możemy całe mnóstwo, jednak gdy przychodzi do wyboru konkretnego modelu dopasowanego do naszych indywidualnych preferencji, bardzo często nad wyraz trudno jest podjąć trafną decyzję. Recenzja fotela Silver Monkey X Semeru, którą tym razem dla Was przygotowaliśmy, prawdopodobnie będzie jednym z najważniejszych materiałów, jakie jesteście w stanie znaleźć w sieci, które ten wybór „krzesła idealnego” znacznie ułatwią. Wszystko to za sprawą szalenie dobrego efektu prac projektantów polskiej marki.

Test fotela Silver Monkey X Semeru i krzesło stojące przy biurku
Nagroda GAMESGURU - "Najlepszy wybór"

Powiada się, że ideałów nie ma. Jakkolwiek w odniesieniu do zdecydowanej większości obszarów otaczającej nas rzeczywistości porzekadło to absolutnie nie mija się z prawdą, tak przeprowadzone przeze mnie testy fotela Silver Monkey X Semeru pokazały mi, że jeśli chodzi o fotele przeznaczone dla graczy, to jednak perfekcja jest stanem osiągalnym. Przez moje ręce przeszło naprawdę wiele różnych modeli z tej kategorii produktowej i gdybym miał dziś wybrać z nich wszystkich jeden, który z największym prawdopodobieństwem sprawdzi się bardzo dobrze u przeważającej większości konsumentów, to postawiłbym właśnie na Semeru.

5.0 /5
Nagroda GAMESGURU - "Najlepszy wybór"
  • Wykończenie kluczowych części fotela tkaniną o grubym splocie
  • Dobra przepuszczalność powietrza w obrębie siedziska oraz oparcia
  • Estetyczny design z ekoskórą o teksturze carbon nadaje nowoczesny i elegancki wygląd
  • Brak agresywnego profilowania siedziska i oparcia
  • Regulacja kąta odchylania oparcia oferuje dodatkowy komfort, umożliwiając ustawienie w pozycji leżącej
  • Zaawansowany mechanizm bujania z blokadą
  • Podłokietniki regulowane w czterech płaszczyznach bez problemu niestabilności
  • Atrakcyjna cena w stosunku do jakości produktu
  • Siedzisko dla niektórych użytkowników może okazać się zbyt twarde (choć zależy to od indywidualnych preferencji)

Kolor: Czarny
Materiał obicia: Tkanina, Ekoskóra carbon
Materiał wypełnienia: Pianka
Materiał podstawy: Nylon
Materiał kółek: Poliuretan
Regulowana wysokość siedziska: 500 – 600 mm
Maksymalne obciążenie: 130 kg
Wysokość oparcia: 830 mm
Szerokość siedziska: 400 mm
Głębokość siedziska: 550 mm
Regulowane podłokietniki: Tak
Regulowane oparcie: Tak
Funkcja bujania: Tak
Poduszka lędźwiowa: Tak
Poduszka zagłówkowa: Tak
Dodatkowe informacje: Kółka o średnicy 60 mm
Wysokość fotela: 1290 – 1390 mm
Dołączone akcesoria: Zestaw montażowy
Gwarancja: 24 miesiące (gwarancja producenta)

Opakowanie

Opakowanie fotela Silver Monkey X Semeru nie odbiega znacznie od standardów, do których przyzwyczajają nasz wytwórcy tego typu produktów. Solidna tekturowe pudełko ozdobione zostało logiem marki i grafikami prezentującymi wybrany przez nas model. Znajdziemy tutaj również wszelkie niezbędne informacje na temat samego produktu. Karton w klasycznym szarobrązowym kolorze jest dość gruby i wystarczająco odporny na ewentualne uszkodzenia podczas transportu przez kuriera.

Należy zwrócić uwagę również na fakt ścisłego umieszczenia wszystkich części składowych fotela w opakowaniu. Dzięki ich przemyślanemu umiejscowieniu, żaden z elementów nie porusza się luźno, w efekcie czego możemy być jeszcze bardziej spokojni o kwestie transportu.

Warto podkreślić, że producent zadbał o bezpieczeństwo zawartości, stosując wewnętrzne zabezpieczenia na bardzo przyzwoitym poziomie. Każda część fotela była starannie owinięta w solidną folię, co skutecznie chroniło je przed ewentualnymi zarysowaniami. Dodatkowo, wszystkie elementy montażowe oraz niezbędne narzędzia były umieszczone w osobnym pudełku, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces składania fotela.

Dzięki starannej segregacji zawartości wewnątrz opakowania, wszystkie elementy są łatwo dostępne. Po stronie użytkownika leży wyłącznie otwarcie pudełka, a następnie intuicyjne wyjmowanie każdej z części po kolei. Uważać należy tylko, by nie zahaczyć tkaniną oparcia o któryś z innych wystających elementów. Są one co prawda zabezpieczone foliami, ale w dalszym ciągu zalecana jest tutaj ostrożność.

Montaż

Proces montażu fotela Silver Monkey X Semeru jest równie intuicyjny i przyjazny dla użytkownika, jak w przypadku konkurencyjnych modeli. Instrukcja montażu, w formie obrazkowej, jest klarowna i dobrze zorganizowana, umożliwiając łatwe zrozumienie poszczególnych kroków. Dzięki starannie oznaczonym elementom i prostym wskazówkom, proces montażu można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie.

Wszystkie niezbędne elementy montażowe, w tym klucz imbusowy, znajdują się wewnątrz opakowania. Cały proces montażu fotela Silver Monkey X Semeru jest więc wyjątkowo prosty i skuteczny, pozwalając użytkownikowi cieszyć się swoim nowym meblem gamingowym w krótkim czasie po jego rozpakowaniu. Nawiasem mówiąc, dodatkowa para rąk może być pomocna, ale nie jest konieczna (zwłaszcza, jeśli w przeszłości mieliście już doświadczenie ze składaniem podobnych foteli biurowych). Proces montażu fotela Silver Monkey X Semeru powinien zająć około 20 minut.

Materiał obicia głównych elementów

Fotel Silver Monkey X Semeru wyróżnia się starannie dobranymi materiałami, które powinny zapewnić większości użytkowników zarówno komfort, jak i trwałość samego krzesła. Siedzisko oraz oparcie fotela zostały wykończone wysokiej jakości tkaniną o grubym splocie, co gwarantuje miękkość i wygodę. Tkanina ta cechuje się dobrą cyrkulacją powietrza, co przekłada się na wyjątkowy komfort podczas długotrwałego korzystania z fotela, eliminując potencjalne uczucie nadmiernej potliwości, które zapewne wszyscy doskonale znamy z krzeseł w całości pokrywanych skajem.

W przypadku bohatera dzisiejszej recenzji ekoskóra o carbonowej teksturze została zastosowana jako wykończenie, nadając fotelowi Silver Monkey X Semeru nowoczesny i elegancki wygląd, charakteryzujący się gamingowym designem. Producent bardzo rozsądnie rozplanował rozkład materiałów na głównych obszarach użytkowych, koncentrując tkaninę przewiewną tam, gdzie kontakt z ciałem użytkownika jest najbardziej istotny – na siedzisku i oparciu. Dzięki temu, fotel nie tylko spełnia wysokie standardy estetyczne, ale również zapewnia nam odpowiednią wentylację, którą szczególnie docenimy w upalne letnie dni.

Siedzisko i oparcie

Zarówno siedzisko, jak i oparcie w tym modelu nie przyjmują aż tak agresywnych profilowań typowych dla foteli kubełkowych, jak po wielokroć ma to miejsce w innych modelach krzeseł przeznaczonych dla graczy, co jest zdecydowanym atutem dla osób ceniących sobie więcej przestrzeni i swobody ruchów. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem takiego rozwiązania, a nawet całkowitej rezygnacji z kubełkowej formy, która w przypadku krzeseł biurowych poza względami wizualnymi nie niesie za sobą w zasadzie żadnych korzyści.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że siedzisko fotela Silver Monkey X Semeru może być odczuwane jako nieco bardziej sztywne w porównaniu do niektórych konkurencyjnych modeli. Cecha ta jednak nie jest wadą, lecz kwestią indywidualnych preferencji użytkownika – ostateczna ocena komfortu zależy bowiem od osobistych oczekiwań co do miękkości siedziska.

W ciekawej formule natomiast zostało zaprojektowanie i zrealizowane oparcie Silver Monkey X Semeru, ponieważ zdecydowanie odbiega ono od niemal płaskich oparć, które możemy spotkać w konkurencyjnych modelach (nie licząc oczywiście wspomnianych kubełkowych profilowań, bo ich tutaj z oczywistych względów nie biorę pod uwagę). Wypukły zagłówek został zintegrowany z oparciem, w efekcie czego górna jego część nabiera zauważalnie bardziej ergonomicznego charakteru, niezależnie od tego czy stosujemy poduszkę na wysokości karku, czy z niej rezygnujemy.

Nie zabrakło tutaj także funkcji regulacji kąta odchylania oparcia, które jesteśmy rozłożyć aż do pozycji leżącej. Jest to przyjemne urozmaicenie, które być może w samej codziennej pracy przy komputerze nam niespecjalnie pomoże, ale jako dodatek – zwłaszcza w połączeniu z funkcją bujania, o której więcej za chwilę – zauważalnie potrafi umilić życie.

System bujania i podnośnik gazowy

Fotel Silver Monkey X Semeru wyposażony jest w zaawansowany mechanizm bujania z możliwością blokady, co stanowi istotną funkcję wprowadzającą dodatkowy walor tego krzesła gamingowego. Dzięki temu mechanizmowi, użytkownik może swobodnie bujać się w fotelu, dostosowując go do własnych preferencji. Dodatkowo, możliwość zablokowania fotela w wybranej pozycji sprawia, że funkcja bujania staje się wszechstronnym rozwiązaniem, przydatnym zarówno w chwilach relaksu, jak i w celu bardziej ergonomicznego ustawienia, jeśli na przykład podczas grania korzystamy z kontrolera i lubimy nieco bardziej „rozłożyć się” na fotelu.

Całość oparta została na podnośniku gazowym, który umożliwia regulację wysokości siedziska w zakresie od 500 mm do 600 mm. Konstrukcja odznacza się dużą wytrzymałością, oferując maksymalne dopuszczalne obciążenie na poziomie 130 kg.

Podłokietniki

Podłokietniki w fotelu Silver Monkey X Semeru są regulowane w czterech płaszczyznach. Pozwala to na pełne dostosowanie ich położenia do indywidualnych preferencji. W przypadku tak dużych możliwości regulacji zazwyczaj zwracam uwagę na pojawiający się wtedy problem niestabilności podłokietników, które blokowane są wyłącznie w jednej osi (góra-dół). Mając do czynienia z produktem marki Silver Monkey, ku swojemu zaskoczeniu muszę przyznać, że problem ten się tutaj nie pojawia. Jest to zasługa dużo większej siły koniecznej do użycia przez użytkownika podczas regulacji podłokietnika w dowolnej osi. Dzięki temu całość konstrukcji trzyma się na swoim miejscu zdecydowanie ściślej, a przypadkowa zmiana wyregulowanego umiejscowienia zdarza się bez porównania rzadziej.

Materiał użyty do produkcji podłokietników charakteryzuje się twardością, jednocześnie oferując dość komfortowe oparcie dla łokci użytkownika. Wszystko to sprawia, że podłokietniki w tym modelu stanowią bardzo dobrze zrealizowany element, dostosowany do potrzeb osób poszukujących złotego środka między stabilnością a możliwością pełnej regulacji jak największej liczby elementów konstrukcji.

Poduszki w zestawie

Przygotowując recenzję Silver Monkey X Semeru, nie sposób pominąć kwestię poduszek dołączanych do zestawu, zwłaszcza że są one zauważalnie inne niż w przypadku większości podobnych modeli krzeseł dla graczy dostępnych na rynku. Poduszki są tutaj dwie: jedna zagłówkowa, która umieszczana jest na wysokości naszego karku, oraz jedna lędźwiowa, którą mocujemy – jak nietrudno się domyślić – na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Jeśli chodzi o pierwszą z nich, to istotnym faktem jest jej połączenie ze zintegrowaną z oparciem poduszką, która znajduje się na wysokości naszej głowy. W efekcie otrzymujemy bryłę, która dla naszego kręgosłupa jest dość przyjazna i mimo że wciąż daleko tutaj do ergonomii z prawdziwego zdarzenia, która spotykana jest w polecanych przez fizjoterapeutów krzesłach biurowych za kilka tysięcy złotych, to poziom komfortu jest w tym wypadku znacząco wyższy niż większości spotykanych przeze mnie foteli gamingowych.

Sposób wykonania poduszki lędźwiowej to kolejny krok w dobrą stronę głównie z uwagi na jej kształt – jest ona bowiem dość płaska, dzięki czemu nie wypycha dolnej części naszego kręgosłupa, przynosząc w ten sposób więcej szkód niż pożytku. Nie jest to może jakaś rewolucja, jeśli chodzi o ten element wyposażenia, ale w tym względzie projektanci i tak zasługują na pochwałę.

Pięcioramienna, metalowa podstawa fotela

Pięcioramienna podstawa fotela Silver Monkey X Semeru, wykonana z solidnego metalu, stanowi nie tylko fundament, ale wręcz serce tej gamingowej konstrukcji. To jakby niewidzialny sojusznik, trzymający fotel na mocnych barkach. Metalowa konstrukcja nie tylko prezentuje się estetycznie, ale również pełni funkcję praktyczną, równomiernie rozkładając ciężar użytkownika. Solidna podstawa jest istotnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo i wytrzymałość fotela, co przekłada się na komfort i zadowolenie użytkowników, tak często przecież narzekających na stosowanie w tym miejscu plastiku przez producentów.

Duże, 60-milimetrowe kółka

Koła w fotelu Silver Monkey X Semeru prezentują się solidnie – wykonane są z poliuretanu, co zapewnia niezłą trakcję na różnych powierzchniach. Ich duża średnica wynosząca 60 mm sprawia, że fotel porusza się płynnie i to faktycznie da się odczuć podczas jego użytkowania. Co istotne, kółka są stosunkowo ciche, minimalizując hałas podczas przemieszczania się. To praktyczny element, który spełnia swoją funkcję, jednak nie wyróżnia się specjalnie na tle innych foteli gamingowych. Czy jest to jednak konieczne w tak podstawowej części krzesła biurowego? Nie sądzę.

Podsumowanie recenzji

Fotel gamingowy Silver Monkey X Semeru to produkt zaskakująco dobry i szczerze przyznam, że nie spodziewałem się tutaj połączenia aż tak wielu przemyślanych rozwiązań, biorąc pod uwagę jego naprawdę atrakcyjną cenę. Model ten łączy w sobie estetyczny design z przydatnymi funkcjonalnościami. Siedzisko i oparcie, wykończone tkaniną o grubym splocie, oferują nie tylko wygodę, ale również trwałość, eliminując problem nadmiernej potliwości, które często towarzyszy fotelom pokrytym w całości skajem.

Gamingowy charakter fotela podkreśla zastosowanie ekoskóry o teksturze carbon, nadając mu atrakcyjny i przyciągający uwagę wygląd. Rozsądne podejście do profilowania siedziska i oparcia, eliminujące problemy charakterystyczne dla foteli kubełkowych, przekłada się na swobodę ruchów użytkownika.

Zaawansowane funkcje, takie jak mechanizm bujania z blokadą, możliwość swobodnego odchylania oparcia, podłokietniki regulowane w czterech płaszczyznach oraz solidna pięcioramienna metalowa podstawa, podnoszą komfort i uniwersalność fotela. Duże kółka z poliuretanu sprawiają, że poruszanie się po różnych powierzchniach odbywa się płynnie i praktycznie bezszelestnie, co wpływa na ogólne zadowolenie z użytkowania.

Wszystkie te walory sprawiają, że naprawdę trudno jest mi przyczepić się do któregokolwiek z elementów fotela, a to bardzo, ale to bardzo wyjątkowa sytuacja. Gdy do wszystkich zalet, którymi charakteryzuje się produkt marki Silver Monkey dołożymy jeszcze cenę, która zwłaszcza w zestawieniu z ofertami rynkowych konkurentów jawi się jako co najmniej atrakcyjna, to nie pozostaje mi nic innego, jak ocenić model Semeru najlepiej, jak to tylko możliwe i przekazać szczere gratulacje projektantom oraz inżynierom stojącym za stworzeniem tak udanego produktu, bo zdarza się to nader rzadko. Oby więcej takich „strzałów w dziesiątkę” na naszym gamingowym rynku!

Jacek Lisiecki

Zawodowo fotograf, hobbystycznie pasjonat sprzętu komputerowego i gier wideo wszelkiej maści. Ze słowem pisanym ściśle związany od kilkunastu lat. Każdą wolną chwilę poświęca na łączenie tego, co szczerze kocha w życiu robić.