fbpx

Sapphire przedstawia Radeona RX 6900 XT w wersji Nitro+ SE

W dobie kryzysu dostępności kart graficznych wielu graczy decyduje się na zakupu tych modeli, które są aktualnie dostępne. Mimo wszystko Sapphire postanowił przedstawić nam swój nowy model Radeona RX 6900XT skrojony na miarę wymagającego gracza.

Na skróty
  • Sapphire zaprezentował nowego Radeona z serii RX 6900 XT w wersji Nitro+ Special Edition.
  • Nowa karta chińskiego producenta została bogato ozdobiona diodami LED ARGB.
  • Nitro+ SE został wyposażony w masywny układ chłodzenia.

Nowa karta to nie tylko topowy rdzeń od AMD, ale także wysokie zegary fabryczne. Chiński producent deklaruje, że Nitro+ Special Edition osiąga taktowanie rdzenia w trybie boost na poziomie 2365 MHz. Jest to wynik lepszy o 115 MHz w porównaniu do standardowych częstotliwości dla Radeona RX 6900 XT.

Sapphire RX 6900 XT Nitro+ SE, czyli model ukierunkowany na wygląd

Według producenta Nitro+ SE ma być nie tylko wydajniejszy od większości modeli RX 6900 XT, ale także prezentować się świetnie między innymi dzięki podświetleniu ARGB. Adresowalne diody LED znalazły swoje miejsce nie tylko na trzech wentylatorach, ale również na boku karty, w postaci podświetlanej nazwy firmy. W tej kwestii nie zapomniano również o rewersie, gdzie umieszczono z kolei dwa punkty świetlne.

Backplate Nitro+ SE

Do dyspozycji użytkownika oddano także możliwość zmiany trybu pracy Sapphire Nitro+ SE poprzez przełącznik znajdujący się bezpośrednio na karcie. Potencjalny nabywca będzie miał do wyboru dwie opcje, z czego pierwsza ukierunkowana jest na wydajność, druga z kolei zadba o cichą pracę układu. Warto także dodać, że nowym Radeonem można zarządzać za pomocą aplikacji TriXX, gdzie użytkownik ma do dyspozycji różne tryby pracy oraz zakładkę odpowiedzialną za podświetlenie.

Sapphire RX 6900 XT Nitro+ SE jest kolejną kartą z dużym chłodzeniem

Wydajne modele kart graficznych z reguły cechują się dużą ilością wydzielanego ciepła. Nie inaczej jest w przypadku Nitro+ SE, ponieważ chiński producent zdecydował się na opracowanie masywnego układu chłodzenia. Za obniżanie temperatury karty odpowiedzialne są trzy połączone ze sobą radiatory, w których Sapphire zastosował technologię zwaną V-Shape Fin Design. Według producenta ma to zmaksymalizować przepływ powietrza, za który odpowiedzialne są trzy 100-milimetrowe wentylatory. Co więcej, chłodzony jest nie tylko rdzeń karty, ale także pamięci i elementy sekcji zasilania.

Budowa karty Nitro+ SE

Niestety karta nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży detalicznej, co wiąże się także z brakiem oficjalnej ceny. Biorąc jednak pod uwagę panującą sytuację, możemy spodziewać się kwot rzędu nawet 9 tys. złotych.