fbpx

Ryzen 3 5300G podkręcony do 5,5 GHz bije rekordy 4-rdzeniowych jednostek

AMD Ryzen 3 5300G jest jednym z układów APU w ofercie amerykańskiego przedsiębiorstwa, który oferuje 4 rdzenie oraz architekturę Cezanne. Jak się okazuje, ta ciekawa jednostka gwarantuje całkiem pokaźne możliwości w kwestii overclockingu. O potencjale drzemiącym w tym procesorze dowiedzieliśmy się za sprawą użytkownika safedisk, który wywodzi się z Korei Południowej.

Na skróty
  • AMD Ryzen 3 5300G pobił dotychczasowy rekord 4-rdzeniowych procesorów, pokonując tym samym Intel Core i7-7740X.
  • Procesor nie był najwyżej taktowaną jednostką, jednak został pierwszym układem, który udało poddać się benchmarkom z tak wysokim wynikiem.
  • Do osiągnięcia imponujących rezultatów niezbędne było użycie ciekłego azotu.

Układy APU, czyli procesory z mocną zintegrowaną kartą graficzną, nie są niczym nowym w świecie hardware. Decydują się na nie często użytkownicy konstrukcji mobilnych, a także gracze celujący w mniej wymagające tytuły lub ci, którzy są skazani na przeczekanie niekorzystnej sytuacji rynkowej.

AMD Ryzen 3 5300G – zaskakujący potencjał w OC

Jak doskonale wiemy, ceny kart graficzny w obecnej sytuacji nie należą do najniższych. Z pomocą mogą zatem przyjść procesory pokroju omawianego modelu. Ryzen 3 5300G może zatem okazać się hitem sprzedażowym, ponieważ oprócz wydajnego układu graficznego konsument nabywa na prawdę solidną jednostkę CPU z zapasem wydajności, który drzemie w overclockingu.

Overclocking Ryzena 3 5300G

Warto również dodać, iż cena owego modelu będzie oscylować pomiędzy 110-130 dolarami amerykańskimi. Wraz z procesorem graficznym w postaci Radeon Vega ten kawałek krzemu może okazać się jedynym słusznym wyborem podczas budowy budżetowego komputera do gier oraz pracy w mniej zaawansowanych programach.

Procedura OC oraz wyniki Ryzen 3 5300G

Platforma testowa, w centrum której swoje miejsce zagrzała konstrukcja AMD Ryzen 3 5300G, składała się między innymi z płyty głównej Asus ROG Crosshair VIII Extreme oraz 16-gigabajtowej pamięci DDR4-2066 od G.Skill z serii Ripjaws V. Należy dodać, iż nie jest to najwyżej taktowana jednostka Ryzen 3 5300G, jaka osiągnęła zawrotną prędkość 5,52 GHz. Mamy jednak do czynienia z układem poddanym benchmarkom przy najwyższym taktowaniu.

Rezultaty OC Ryzen 3 5300G

Nowe CPU od AMD było w stanie wyprzedzić dotychczasowego króla wydajności w postaci Core i7-7740X w kategorii 4-rdzeniowych procesorów, uzyskując tym samym 32 200 punktów w programie Geekbench. Takie wyniki robią wrażenie, jednak pozostaje mały haczyk. Do osiągnięcia tak imponujących rezultatów niezbędne było chłodzenie ciekłym azotem.