Reklamy w grach? (Nie) nowy pomysł Microsoftu

19 kwietnia 2022,
19:49
Jacek Kowal

Słuchasz radia – reklamy, oglądasz telewizję – reklamy, przeglądasz Internet – reklamy. grasz na telefonie – reklamy, idziesz ulicą – reklamy. Aż masz ochotę pograć by trochę się odstresować, ale cóż tam jest na słupie? Reklama! Microsoft pracuje nad czymś ciekawym.

reklamy w ścigance

O ile reklamy w grach mobilnych są już codziennością o tyle na konsoli czy komputerze jeszcze ich nie doświadczyliśmy. Teraz wszystko może się zmienić przez Microsoft.

Reklamy w grach od Microsoft

Według raportu dla Business Insider gigant z Redmond opracowuje specjalny program, który umożliwi wybranym markom umieszczać reklamy w darmowych grach. Oczywiście nie jest to aż taka nowość. W wielu grach (zwłaszcza sportowych) mamy tablice i znaki światowych marek. Z drugiej strony reklama firmy produkującej opony na poboczu toru wyścigowego nie kłuje w oczy, a wręcz dodaje realizmu. Microsoft chce jednak pójść o krok dalej.

Zachęcanie do głosowania na Baracka Obamę w wyborach z 2008 roku w grze Grafika pojawiła się w Burnout Paradise.

Oczywiście uspokajam, że reklamy nie będą w znanej i znienawidzonej formie pop-upów na cały ekran a właśnie pod postacią tablic i billboardów jak możecie zobaczyć wyżej. Z jednej strony może to być ciekawy zabieg dodający realizmu grom wyścigowym), ale z drugiej nieuszkodzony i czytelny billboard w świecie post-apo trochę zakłóciłby immersję. Ciekawym jest fakt, że Microsoft nie planuje zarabiać na udostępnianiu powierzchni reklamowych zostawiając cały dochód dla deweloperów. Jak twierdzi firma: „nadrzędnym celem jest ułatwienie zarabiania deweloperom gier Free to Play„.

Źródła twierdzą, że Microsoft jest świadom krytyki, która może na niego spaść i dlatego planuje dokładnie weryfikować marki jakie będą mogły się reklamować podczas rozgrywki.