Quantic Dream w rękach NetEase. Znany insider zdradza szczegóły transakcji

17 lutego 2023,
19:35
Mateusz Skowron
Markus bez sztucznej skóry

Popularny branżowy leaker, Tom Henderson, ujawnił na łamach serwisu Insider Gaming istotne szczegóły związane z zeszłorocznym całościowym przejęciem studia Quantic Dream przez NetEase. W wypowiedzi dziennikarz wspomina, że jest to aktualizacja do jego wcześniejszej wypowiedzi udzielonej dla eXputer, w której pół roku przed oficjalnym ogłoszeniem mediom wydarzenia, sam obwieścił plany przejęcia firmy przez NetEase.

Quantic Dream warte 100 milionów euro

Quantic Dream to studio specjalizujące się w grach, które szerzej znane są pod nazwą interaktywnych filmów, są to Detroit: Become Human (2018), Beyond: Two Souls (2013) i Heavy Rain (2010). Od początku swojego istnienia firma była zależna od Sony, wydając wszystkie wymienione tytuły jako gry ekskluzywne dla różnych generacji konsol PlayStation. Sytuacja ta jednak uległa zmianie w 2018, gdy umowa z japońskim gigantem wygasła, a deweloperzy rozpoczęli poszukiwania nowej współpracy.

Według źródeł Toma Hendersona, Quantic Dream zostało sprzedane za około 100 milionów euro. Cała kwota okazała się dość „łatwa do obliczenia”, ponieważ zostało zastosowane prawo PACTE, na mocy którego wszyscy zatrudnieni otrzymali udziały w firmie. Taki sposób działania miał na celu lepsze dzielenie się wartością tworzoną przez organizację z jej pracownikami. Na podstawie własnego procentu udziału, informatorzy dokonali obliczeń wartości transakcji. Informatorzy ujawnili także, że David Cage, założyciel i dyrektor generalny Quantic Dream posiadał 51% udziałów, które dzielił wraz z członkami swojej rodziny – daje to wypłatę sięgającą kwoty około 50 milionów euro.

Pozostaje więc tylko czekać na owoce nowej współpracy pomiędzy Quantic Dream, a NetEase.