Poznaliśmy prawdopodobną specyfikację Navi 24

Karty graficzne z serii RDNA 2 są z nami już dłuższy czas, a przynajmniej w teorii, ponieważ sytuacja z dostępnością wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak, jak wynika z doniesień, AMD planuje wprowadzić kolejną kartę opartą na ich najnowszej architekturze. Navi 24 miałoby być skierowane do mniej wymagających użytkowników, którzy nie oczekują wysokiej wydajności w grach czy aplikacjach.

15 maja 2021
Na skróty
  • Poznaliśmy domniemane parametry Navi 24.
  • Karta graficzna została dostrzeżona w sterownikach systemu Linux.
  • AMD Navi 24 będzie najpewniej odpowiedzią na RTX 3050 od NVIDII.

Beige Goby, bo taką nazwę kodową posiada omawiane GPU, zostało dostrzeżone w sterownikach graficznych systemu Linux. Informacjami na ten temat podzielił się jeden z użytkowników Twittera o pseudonimie Locuza.

Navi 24 – specyfikacja budżetowych rdzeni

Jak wynika z pogłosek, Navi 24 do dyspozycji użytkowników ma oddać 1024 rdzeni, 16 MB Infinity Cache oraz magistralę o szerokości 64 bitów. Dla porównania Navi 23 oferuje 2048 rdzeni, tak więc łatwo można oszacować wydajność nadchodzącego GPU.

Ponadto nowy rdzeń ma posiadać 128 KB pamięci cache pierwszego poziomu oraz 1 MB L2. Biorąc pod uwagę całą specyfikację techniczną, można założyć, że Navi 24 może być zasilane jedynie ze slotu PCIe.

Do kogo kierowane są karty z układem Navi 24?

Navi 24 z pewnością będzie kierowane do osób z ograniczonym budżetem. Nie zmienia to jednak faktu, że z dobrodziejstw tych rdzeni mogą skorzystać również osoby, którym zależy na zbudowaniu niewielkiego zestawu lub małym poborze prądu.

Możliwy wygląd Navi 24

Nowe GPU ujrzymy najpewniej w postaci Radeona RX 6500 lub RX 6400. Istnieje również szansa, że Navi 24 trafi do procesorów APU. Z doniesień nie dowiadujemy się jednak nic o premierze omawianych układów. Można natomiast przypuszczać, że prezentacja będzie odpowiedzią na RTX 3050.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!