Wreszcie pierwsza duża aktualizacja do Wiedźmina 3 Next Gen. Co wprowadza nowa wersja gry?

2 lutego 2023,
16:32
Jacek Kowal

CD Projekt Red wypuścił pierwszą poważniejszą łatkę do next-genowej wersji Wiedźmina 3. Pojawiły się znaczące zmiany w oświetleniu i ogólnym działaniu gry.

Geralt i Ciri, Wiedźmin 3: Dziki Gon

Od 26 stycznia 2023 roku możemy zdobyć fizyczne wydanie gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na next-geny. Teraz pojawiła się natomiast pierwsza łatka, która poprawia kilka istotnych elementów zarówno dla użytkowników komputerów, jak i zwolenników konsol. Aktualizacja wprowadza szereg ulepszeń i poprawek, które mają zapewnić jeszcze doskonalsze wrażenia.

Patch 4.01, bo o nim mowa, wprowadza głównie zmiany w jakości odbić i oświetlenia, ale pojawiło się także kilka poprawek dedykowanych dla ogólnego działania gry na konkretnej platformie. Co konkretnie zmieniła aktualizacja?

Co wprowadził patch 4.01 do next-genowego Wiedźmina 3?

CD Projekt Red poinformował, że zespół ciężko pracował nad naprawieniem wielu mniejszych i większych błędów w odświeżonej wersji swojej kultowej gry. Twórcy nie ujawnili niestety wszystkich zmian, a tylko te najistotniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że oczekują od graczy informacji zwrotnej, jak udały się zmiany. A co konkretnie zmieniono?

Komputery

 • Naprawiono błąd, przez który opcja odbicia w przestrzeni ekranu nie działała na PC. Jeżeli wcześniej ustawiliśmy wysoki poziom SSR, to powinniśmy zauważyć znaczącą różnicę.
 • Dodano nowy tryb wydajności globalnego oświetlenia z ray tracingiem. Skorzystać z niego może każdy posiadacz odpowiednio wydajnego sprzętu. Przedkłada on wydajność nad precyzję, dzięki czemu zwiększa ilość FPS-ów.
Geralt stojący nad jeziorem przy ceglanym moście w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon
Źródło: CD Projekt Red

Konsole

 • Naprawiono błąd, przez który mogliśmy wykonać więcej save’ów, niż pozwalał nam limit. Powodowało to częste problemy z zapisywaniem gry, a nawet mogło resetować ustawienia użytkownika.
 • Poprawiono jakość odbić.
 • Zoptymalizowano globalne oświetlenie z ray tracingiem, co znacznie poprawiło jego wydajność.
Źródło: CD Projekt Red

Rozgrywka i misje – dostępne na każdej platformie

 • W zadaniu „Przygotowania do bitwy” usunięto błąd, przez który nie mogliśmy poinformować Avallacha, że wszystko jest gotowe.
 • W zadaniu „Sprawy rodzinne” skasowano usterkę, która mogła powodować wieszanie się gry, kiedy rozpoczynał opowieść o Ciri „Wyjście z cienia”.
 • W misji „Królewski gambit” naprawiono błąd, przez który nie mogliśmy się bić z drugim Vildkaarlem. Blokowała nas niewidzialna przeszkoda.
 • W misji „Awantura o wino: Belgaard” naprawiono poprzednią poprawkę, przez którą po zniszczeniu gniazd potworów zadanie nie było zaliczone.
 • W zadaniu „Niebezpieczna gra” zbroja w pokoju Emhyra zmieni swój wygląd, jeżeli uruchomimy opcję alternatywnego stylu nilfgaardzkiej zbroi.
 • Przy użyciu zdolności „Axii – Marionetka” zwiększono zdrowie i obrażenia, które zadaje kontrolowana przez nas postać.
 • Mutacja „Przypływ Adrenaliny” powinna teraz działać zgodnie z jej opisem.
 • Wprowadzono drobne zmiany w przerywnikach filmowych i zadaniach.
Oriana z dodatku Krew i wino do Wiedźmina 3
Źródło: CD Projekt Red

Dodatkowo poprawiono parę błędów związanych z językiem i lokalizacją graczy, w tym animację ruchu ust Priscilli w trakcie piosenki „Wilcza Zamieć”, tak by pasował do chińskiego dubbingu, a także dodano poprawioną wersję piosenki Orianny „Kołysanka o niedoli” w językach koreańskim i chińskim.