Pogłoski donoszą o maksymalnie 16 rdzeniach w Zen4

Do tej pory wiele wskazywało no to, że w przypadku generacji Zen4 AMD zdecyduje się na ponowny wzrost liczby rdzeni w topowych układach. Teraz jednak pojawiły się nowe doniesienia od osoby, która była odpowiedzialna również za wcześniejsze pogłoski związane z planami przedsiębiorstwa z siedzibą w Sunnyvale.

15 lipca 2021
Na skróty
  • Według znanych użytkowników Tweetera AMD ma w planach zaoferować do 16 rdzeni w generacji Zen4.
  • Najnowsze jednostki mają charakteryzować się maksymalnym TDP na poziomie 170 W.
  • Przewidywana premiera jest datowana na drugi lub trzeci kwartał 2022 roku.

Nowa generacji o nazwie kodowej Raphael ma przynieść ze sobą wiele usprawnień i korzyści w kwestii wydajności. Ponadto mamy otrzymać także najświeższe układy graficzne, bazujące na architekturze Navi2 jako zintegrowane GPU.

AMD Zen4 – najnowsze informacje

Wracając jednak do tematu, za wpis odnośnie do maksymalnej ilości rdzeni w Zen4 jest odpowiedzialny użytkownik o pseudonimie ExecutableFix. Ten krótki tweet jasno wskazuje na topowe 16-rdzeniowe procesory. Należy jednak wspomnieć, iż aktualnie taką liczbą może pochwalić się dla przykładu Ryzen 9 5950X.

Jak więc można się domyślać, AMD zapewne planuje postawić na większą wydajność jednordzeniową, która jest możliwa do osiągnięcia m.in. dzięki wzrostowi IPC lub wyższym zegarom. Generacja Raphael ma również posiadać niższy proces technologiczny, co może pozwolić na osiągnięcie lepszej wydajności dzięki powyższym metodom bez znacznego zwiększenia poboru mocy.

AMD Raphael, czyli coraz więcej informacji o 16 rdzeniach

Kolejnym ciekawym wpisem może być informacja od innego użytkownika popularnej platformy. Według Patric’a, oprócz wspomnianej już liczby rdzeni, AMD Zen4 ma przynieść niższą litografię oraz TDP na poziomie 170 W w najwydajniejszych modelach. Co więcej, możemy się również spodziewać wsparcia dla pamięci DDR5 oraz przesiadki na socket AM5.

Wartym odnotowania jest fakt pojawiających się plotek, które informują o rzekomej premierze Zen4 w drugim bądź trzecim kwartale 2022 roku. Wskazuje więc to jasno na chęć rywalizacji AMD z jednostkami Intela z rodziny Raptor Lake. Trzeba jednak mieć wciąż na uwadze to, że do ogłoszenia oficjalnej specyfikacji pozostało jeszcze sporo czasu, a plany amerykańskiego przedsiębiorstwa mogą ulec zmianie.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!