Podkręcony do 3,3 GHz Radeon RX 6900 XT uzyskał 41 000 punktów w 3DMark

Po raz kolejny Radeon RX 6900 XT został przetaktowany do granic możliwości. Jednak tym razem poprzeczkę podniesiono do 3300 MHz. Za rekord odpowiedzialna jest grecka grupa o nazwie team OGS, a wybór modelu padł na wersję od PowerColor.

15 maja 2021
Na skróty
  • Grecka grupa OGS ustanowiła rekord w benchmarku 3DMark dla Radeona RX 6900 XT chłodzonego ciekłym azotem.
  • Omawiany RX 6900 XT oprócz ustanowienia rekordu został również najszybszym pojedynczym GPU.
  • Poprzedni wynik Der8auera w postaci 3,2 GHz został pobity o wartość 100 MHz.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowe modele Radeona RX 6900 XT z autorskimi chłodzeniami kategorii premium. Oprócz jednostek chłodzonych powietrzem coraz częściej stosowane są układy AiO. Pozwalają one m.in. na znaczne podniesienie częstotliwości, czego przykładem może być ostatnio omawiany Asus ROG STRIX LC Radeon RX 6900 XT. Jednak przy tak wysokich zegarach niezbędne było użycie ciekłego azotu.

Radeon RX 6900 XT, czyli rekord za rekordem

Jak się okazuje, team OGS uzyskał największą liczbę punktów w tej kategorii na świecie oraz tym samym pobił wynik ustanowiony przez Der8auera, który przetaktował rdzeń RX 6900 XT do 3,2 GHz. Warto również zanotować, że poprzedni rekordzista także korzystał z rozwiązania od PowerColor, była to jednak wersja Liquid Devil Ultimate.

Można więc dojść do wniosku, że temat podkręcania RX 6900 XT nie został całkowicie zamknięty, gdyż jest to pierwszy znany nam rekord dla tej karty przy zastosowaniu ciekłego azotu.

Rekordowy RX 6900 XT – najszybsze pojedyncze GPU

Wnioski płynące z programu 3DMark jasno wskazują na oszałamiającą wydajność RX 6900 XT z częstotliwością rzędu 3,3 GHz, jednak, jak się okazuje, jest to najszybsza pojedyncza karta graficzna.

Wynik w benchmarku

Samo GPU o taktowaniu dokładnie 3321 MHz uzyskało ponad 41 000 punktów w 3DMark Time Spy Extreme, co przełożyło się na ogólny wynik zestawu z Ryzenem 9 5950X w postaci 37 618 punktów. Z całą pewnością jest to duże osiągnięcie, lecz najprawdopodobniej nie ostatnie, co może oznaczać, że pozycja omawianego Radeona będzie w niedalekiej przyszłości zagrożona.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!