fbpx

OPPO MariSilicon X – nowa era aparatów mobilnych

Fotografia mobilna, z racji na swoje fizyczne ograniczenia, nie jest w stanie zapewnić takiej jakości materiałów, jak jej więksi oraz starsi bracia w postaci lustrzanek czy też tzw. „bezlusterkowców”. Oppo postanowiło definitywnie zmienić postrzeganie przenośnych maszyn obliczeniowych, tworząc układ będący rewolucją pod względem hardware’owym wspomaganym najnowszym software’m, zapowiadając MariSilicon X.

Na skróty
  • MariSilicon X to zintegrowane ISP oraz NCU ze wsparciem AI poszerzające dotychczasowe horyzonty fotografii oraz filmowania na urządzeniach mobilnych.
  • Jest to pierwszy na świecie NCU wykonany w technologii 6 nm przebijający wydajnością chip A15 stosowany w iPhone 13 Pro Max o blisko 15%.
  • Jednostka wprowadzi 20-bitowy HDR, pozwoli na przetwarzanie materiałów RAW w czasie rzeczywistym, umożliwi filmowanie w 4K przy użyciu trybu nocnego oraz zwiększy oferowaną rozdzielczości 1,7-krotnie.
  • Układ zadebiutuje w pierwszym kwartale 2022 r. w serii urządzeń OPPO Find X.

OPPO MariSilicon X wykonany w procesie technologicznym 6 nm łączy w sobie jednostkę ISP odpowiedzialną za przetwarzanie obrazu, NPU stosowane do zaawansowanych obliczeń AI oraz wbudowaną pamięć. Ta eliminuje potrzebę dodatkowych zapisów oraz odczytów na pamięci urządzenia, zmniejszając w ten sposób pobór energii oraz przyśpieszając działanie układu.

Przechodząc do wydajności, producent zapewnia aż 18 TOPS (bilionów obliczeń na sekundę) dzięki AI nazwanym MariNeuro. Firma pokusiła się nawet o porównanie ich najnowszego dzieła z chipem A15 wykorzystywanym w iPhone 13 Pro Max, który to posiada wydajność 15.8 TOPS. Jednocześnie producent informuje, iż jego układ potrafi wykonać 11,6 biliona operacji, zużywając do tego celu wyłącznie 1 wat energii.

MariSilicon X integruje w sobie również w pełni opracowaną przez OPPO jednostkę MariLumi obsługującą 20-bitowy HDR, tym samym przebijając czterokrotnie możliwości dzisiejszych smartfonów i drastycznie zwiększając głębię oraz reprodukcję kolorów. Jest to jedna z niewielu jednostek na świecie opierająca się o kanał RGBW, a nie wyłącznie składową RGB. Jednocześnie umożliwia nagrywanie z niespotykaną dotąd jakością nocnych materiałów 4K, potrafi przetwarzać materiały RAW w czasie rzeczywistym, poprawić stosunek sygnału do szumu o 8,6 dB oraz zwiększyć x1,7 oferowaną rozdzielczość.

MariSilicon X ma zadebiutować w pierwszym kwartale 2022 roku w jednym z nadchodzących modeli Oppo Find X.