OPPO MariSilicon X – nowa era aparatów mobilnych

Fotografia mobilna, z racji na swoje fizyczne ograniczenia, nie jest w stanie zapewnić takiej jakości materiałów, jak jej więksi oraz starsi bracia w postaci lustrzanek czy też tzw. „bezlusterkowców”. Oppo postanowiło definitywnie zmienić postrzeganie przenośnych maszyn obliczeniowych, tworząc układ będący rewolucją pod względem hardware’owym wspomaganym najnowszym software’m, zapowiadając MariSilicon X.

25 grudnia 2021
Na skróty
  • MariSilicon X to zintegrowane ISP oraz NCU ze wsparciem AI poszerzające dotychczasowe horyzonty fotografii oraz filmowania na urządzeniach mobilnych.
  • Jest to pierwszy na świecie NCU wykonany w technologii 6 nm przebijający wydajnością chip A15 stosowany w iPhone 13 Pro Max o blisko 15%.
  • Jednostka wprowadzi 20-bitowy HDR, pozwoli na przetwarzanie materiałów RAW w czasie rzeczywistym, umożliwi filmowanie w 4K przy użyciu trybu nocnego oraz zwiększy oferowaną rozdzielczości 1,7-krotnie.
  • Układ zadebiutuje w pierwszym kwartale 2022 r. w serii urządzeń OPPO Find X.

OPPO MariSilicon X wykonany w procesie technologicznym 6 nm łączy w sobie jednostkę ISP odpowiedzialną za przetwarzanie obrazu, NPU stosowane do zaawansowanych obliczeń AI oraz wbudowaną pamięć. Ta eliminuje potrzebę dodatkowych zapisów oraz odczytów na pamięci urządzenia, zmniejszając w ten sposób pobór energii oraz przyśpieszając działanie układu.

Przechodząc do wydajności, producent zapewnia aż 18 TOPS (bilionów obliczeń na sekundę) dzięki AI nazwanym MariNeuro. Firma pokusiła się nawet o porównanie ich najnowszego dzieła z chipem A15 wykorzystywanym w iPhone 13 Pro Max, który to posiada wydajność 15.8 TOPS. Jednocześnie producent informuje, iż jego układ potrafi wykonać 11,6 biliona operacji, zużywając do tego celu wyłącznie 1 wat energii.

MariSilicon X integruje w sobie również w pełni opracowaną przez OPPO jednostkę MariLumi obsługującą 20-bitowy HDR, tym samym przebijając czterokrotnie możliwości dzisiejszych smartfonów i drastycznie zwiększając głębię oraz reprodukcję kolorów. Jest to jedna z niewielu jednostek na świecie opierająca się o kanał RGBW, a nie wyłącznie składową RGB. Jednocześnie umożliwia nagrywanie z niespotykaną dotąd jakością nocnych materiałów 4K, potrafi przetwarzać materiały RAW w czasie rzeczywistym, poprawić stosunek sygnału do szumu o 8,6 dB oraz zwiększyć x1,7 oferowaną rozdzielczość.

MariSilicon X ma zadebiutować w pierwszym kwartale 2022 roku w jednym z nadchodzących modeli Oppo Find X.

Kacper Fryta

Stargardzianin specjalizujący się w sprzęcie hardware – od 8 lat amatorsko, od ponad 3 na poziomie półprofesjonalnym. Hobbysta, entuzjasta, redaktor z kilkuletnim doświadczeniem. Personalnie uwielbia powidła truskawkowe oraz dobrze zrobiony ryż w zalewie maślano-ketchupowej.
UWaga! Gorące informacje!