Omno – debiut gry przygodowej Jonasa Manke

29 lipca 2021,
18:57
Dorota Żak

Gdybyśmy zrobili listę gier wideo stworzonych od zera przez jednoosobowy zespół, nie zabrakłoby na niej Undertale, Stardew Valley czy Cave Story – każdej wyjątkowej na swój własny sposób. Od dzisiaj do zestawienia możemy dorzucić kolejny tytuł, czyli Omno.

Główna postać gry Omno
Na skróty
  • Dzisiaj ukazała się gra Omno stworzona w całości przez Jonasa Manke.
  • Jej przejście zajmie nam kilka godzin, a głównym tematem całości jest podróż.

Gdy gra wideo stworzona zostaje wyłącznie przez jedną osobę, to naturalne jest to, że trafia do rodzaju indie, a nie AAA. Często też się zdarza, że w jej centrum stoi eksploracja, związana nieodłącznie z tematami podróży, emocji czy odkrywania siebie. Do tego koniecznie w przyjemnej dla oka estetyce, która ma uspokajać i skłaniać do zamyślenia. Nie inaczej wygląda to w debiutującym dzisiaj Omno.

Ta niewielka gra to w całości projekt jednej osoby, Jonasa Manke, który spędził pięć lat na przygotowaniu tytułu do wydania. Przeznaczone dla jednego gracza Omno zabiera do starożytnego miasta, gdzie zmierzymy się z zagadkami i łamigłówkami, których wykonanie będzie niezbędne do dalszej podróży. Po drodze trafimy również w inne miejsca, do lasu, na pustynię czy między chmury, a tam spotkamy niecodzienne stwory, duże i małe.

Omno – czas gry, platformy i wymagania sprzętowe

Przejście całej gry nie zajmie nam wiele czasu. Omno wystarczy na 3 do 4 godzin zabawy. Tytuł ogramy na PC (Steam lub Epic Games Store), PlayStation 4, Xboxie One lub Nintendo Switch. Jeśli jesteśmy posiadaczami pecetów, nie musimy martwić się wysokimi wymaganiami sprzętowymi, bo te niezbędne do gry są dość przystępne (a znamy je dzięki stronie gry na Steamie).

Minimalne wymagania sprzętowe Omno:

  • System operacyjny: Windows 7, Windows 8 lub Windows 10;
  • Procesor: Intel lub AMD Dual Core CPU;
  • Pamięć: 4 GB RAM;
  • Karta graficzna: DirectX 10 Feature Level AMD lub NVIDIA Card z 1 GB VRAM;
  • Miejsce na dysku: 5 GB.