Za wpis dotyczący znacznie podwyższonej wydajności oraz większego apetytu na prąd odpowiedzialny jest jeden z użytkowników Twittera, aktywny pod pseudonimem Greymon55, który w zwięzły sposób przekazała owe informacje.
NVIDIA GeForce RTX 4000 – wydajność kosztem efektywności energetycznej
Z doniesień wynika również, iż NVIDIA nie zamierza stosować architektury MCM w konsumenckich układach, co oznacz, że następna generacja ponownie wykorzysta tradycyjny schemat budowy. Same rdzenie zostaną wykonane w technologii 5 nm, którą zapewni TSMC.
Mimo wszystko nawet niska litografia nie będzie w stanie znacząco zredukować zapotrzebowania energetycznego. Wygląda na to, że chcąc wykorzystać najwydajniejsze układy z nadchodzącej serii, użytkownicy będą musieli zaopatrzyć się w solidne jednostki PSU.
NVIDIA GeForce RTX 4000 – specyfikacja techniczna
Z dotychczasowych doniesień wynika, iż rdzeń kryjący się pod nazwą AD102 ma zaoferować 18 432 jednostek CUDA. Trzeba przyznać, że owa wartość robi wrażenie. Jest to niemalże dwa razy więcej niż w obecnej architekturze.
Co więcej, zegar procesora graficznego ma być taktowany wartością 2,2 GHz, co przełoży się na około 81 TFLOP mocy obliczeniowej. Takie osiągi mają być niestety zagwarantowane między innymi dzięki ogromnemu poborowi energii, który w najwydajniejszych modelach ma wynieść 500-600 W.