Na PlayStation Store nie będzie można już kupować filmów i seriali

Sony postanowiło przebudować ofertę PlayStation Store. Według informacji na oficjalnym blogu PlayStation w cyfrowym sklepie Sony od 31 sierpnia 2021 nie będą już oferowane filmy i seriale do kupienia bądź wypożyczenia. Tę informację podała szefowa działu odpowiedzialnego za produkcje filmowe, Vanessa Lee.

3 marca 2021
3 marca 2021
Na skróty
  • Z cyfrowego sklepu PlayStation Store znika jedna z funkcjonalności.
  • Do końca roku nie będzie już możliwości kupowania i wypożyczania filmów oraz seriali w ramach PlayStation Video.
  • Zakupione do tej pory przez użytkowników filmy i seriale dalej pozostaną w ich cyfrowej bibliotece.
  • Niemożliwe będzie jedynie kupowanie nowych produkcji, a istniejąca oferta nie zostanie poszerzona.

Dominacja usług streamingowych

Usługi streamingu wideo oparte na abonamencie bądź reklamach w zasadzie zdominowały rynek dystrybucji filmów i seriali. Nawet cyfrowe wypożyczalnie filmów pay-per-view są obecnie dosyć niszowe, a ten model dystrybucji utrzymuje się głównie dzięki transmisjom wydarzeń sportowych. Tę zmianę predyspozycji klientów zauważył również gigant branży wirtualnej rozrywki, czyli Sony. Jak możemy przeczytać w krótkim wpisie na blogu PlayStation, ze względu na „ogromny wzrost liczby fanów PlayStation korzystających z usług strumieniowego przesyłania rozrywki opartej na subskrypcji i reklamach na naszych konsolach” Sony zdecydowało się dostosować do trendów rynku i zaprzestać sprzedaży oraz wypożyczania produkcji filmowych i serialowych w ramach sklepu PlayStation Store. Jak można przeczytać w dalszej części wpisu, osoby, które do tej pory dokonały zakupu takich treści, dalej będą miały do nich dostęp w swojej cyfrowej bibliotece i będą mogły je oglądać na swoich konsolach PS4, PS5 i urządzeniach mobilnych.

Interfejs PlayStation Video

PlayStation wycofuje się z rynku wideo?

Wszystko by na to wskazywało. Konkurencyjność na rynku platform streamingowych jest niewielka. Giganci jak Netflix, HBO, Disney+ czy Amazon Prime stanowią w zasadzie twardą skałę, z którą muszą zmierzyć się potencjalni nowi gracze w branży. Warto zauważyć, że Sony również miało swoją platformę streamingową zwaną PlayStation Vue, ta jednak nie cieszyła się dużą popularnością i została wyłączona na początku 2020 roku. Co jednak zamknięcie PlayStation Video oznacza dla polskiego gracza? W zasadzie niewiele. Ta usługa i tak nie była oficjalnie dostępna w Polsce. Mało prawdopodobne też, by po tych dwóch porażkach Sony kiedykolwiek zdecydowało się wypuścić coś podobnego. Jednak kto wie? Według słów z wpisu na blogu firma stara się dynamicznie dostosowywać do preferencji użytkowników.

Maciej Żbik

Miłośnik retro zafascynowany technologią starszą niż on sam. Kolekcjonuje konsole do gier oraz gry, o każdej z osobna stara się umieć powiedzieć to i owo. Jego ulubioną rozrywką jest zgłębianie wiedzy na interesujące go tematy, potrafi przesiadywać godzinami na dedykowanych portalach Wiki. Z gier lubi wszystkie gatunki poza sportowymi i strategicznymi. Król parkietu w „Just Dance”.
UWaga! Gorące informacje!