MSI Z690 Unify-X z obsługą AVX-512 dla procesorów Alder Lake

4 lutego 2022,
23:13
Kacper Fryta

Parę tygodni temu Intel postanowił o wyłączeniu wsparcia najnowszych procesorów dla instrukcji AVX-512. Nie wszystkim się to jednak spodobało – z MSI włącznie, które udostępniło specjalny mikrokod pozwalający przywrócić tę funkcjonalność.

MSI Z690 Unify-X - Prezentacja Płyty wraz z opakowaniem
Na skróty
  • MSI wypuściło mikrokod oznaczony jako „A22” pozwalający na ponowne włączenie instrukcji AVX-512.
  • Mikrokod jest tylko dostępny dla posiadaczy płyty MSI Z690 Unify-X.

Najnowsze procesory Intela oparte o architekturę Alder Lake są zbudowane w technologii big.LITTLE. Jest to budowa łącząca w jednym układzie krzemowym dwa rodzaje rdzeni: nastawione na wydajność oraz na efektywność energetyczną. W przypadku intela rdzenie nastawione wydajność są oznaczone symbolem „P”, a te nastawione na wydajność energetyczną jako „E”. Mniejsze z rdzeni – czyt. „E cores” – nie wspierają instrukcji AVX-512, podczas gdy rdzenie typu „P” jak najbardziej.

Parę tygodni temu Intel postanowił wyłączyć tym procesorom możliwość pracy z instrukcjami AVX-512 z racji występowania dużej liczby błędów z zewnętrznym oprogramowaniem. Niestety, wyłączenie instrukcji AVX z 512-bitową magistralą danych poskutkowało zmniejszoną wydajnością o około 5–10% w programach, takich jak y-cruncher, Linpack czy w enkoderach x264 / H.264. Instrukcje AVX-512 dodatkowo są w pewnym stopniu odpowiedzialne za prace emulatorów PlayStation 3.

„A22” – nowy mikrokod dla płyt MSI Z69 Unify-X umożliwia włączenie instrukcji AVX-512

AVX-512 jest w stanie zwiększyć wydajność w programach wykorzystujących dane instrukcje przy jednoczesnym zwiększeniu konsumpcji energii. Być może to jest jeden z głównych powodów, dla których firma zdecydowała się na całkowite wyłączenie tychże instrukcji dla swojej 12. generacji procesorów?

AMD również planowało wykorzystać instrukcje AVX-512, jednakże ich minusem oprócz zwiększenia konsumpcji energii jest fakt, iż wymagają fizycznej implementacji do układu krzemowego, zajmując blisko 20% powierzchni rdzenia. Dodatkowo wywierają większe obciążenie na rdzeń, przez co układ ostatecznie pracuje na niższych taktowaniach. Z tego też powodu AMD zdecydowało się użyć kombinacji instrukcji AVX oraz AVX2, oszczędzając na miejscu, temperaturach, taktowaniach oraz utylizacji rdzeni.

Z racji, iż jest to ingerencja poprzez mikrokod, użytkownicy decydujący się go zainstalować mogą być bardziej wrażliwi na przyszłe ataki wirusów. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wraz z przyszłą aktualizacją mikrokodu od Intela, instrukcje AVX-512 na wyżej wymienionej płycie również (prawdopodobnie) przestaną działać.