MSI prezentuje zasilacz MPG A1000G z certyfikatem 80 PLUS GOLD

Coraz to nowsze komponenty wymagają większej mocy od jednostki zasilającej. Obecne karty graficzne potrafią pobrać nawet do 500 W w najmocniejszych wersjach, nie wspominając o procesorach z segmentu HEDT potrafiących pobierać niemalże 800 W po podkręceniu. Nadchodzące karty graficzne zostaną wyposażone we wtyk zasilania 12 + 4 PIN mogący przenieść 650 W mocy. MSI prezentuje zasilacz gotowy na nadchodzącą premierę.

2 lutego 2022
Na skróty
  • MSI prezentuje 1000-watowy zasilacz przygotowany na nadchodzące karty NVIDIA Hooper mogące pobierać z gniazda aż do 650 W mocy.
  • Do budowy jednostki wykorzystano wyłącznie japońskie kondensatory. Niestety brak informacji o tym, czy są one produkcji Rubycona, Nichicona, czy też marki Nippon.

Zasilacz jest zbudowany w pełni z japońskich kondensatorów z możliwością pracy do 105°C (producent nie sprecyzował, czy są to kondensatory marki NICHICON, RUBYCON, czy NIPPON). Jak większość współczesnych jednostek, ta została wyposażona wyłącznie w jedną, potężną 12-woltową linię (budowa typu single-rail).

Przetwornica główna została wykonana w topologii Half-Bridge. Oznacza to zastosowanie dwóch transformatorów naprzemiennie zmieniających swoją polaryzację, co skutkuje lepszym wykorzystaniem głównego rdzenia magnetycznego, zwiększając efektywność prądową jednostki. Efektywniejszą topologią jest jedynie Full-Bridge, w którym to są zastosowane 4 transformatory. Takowa topologia pozwala na uzyskania przez zasilacz certyfikatów 80 PLUS Platinum oraz Titanium.

Design PSU nawiązuje do płyt głównych z serii Carbon od MSI czy też obudowy MPG Velox w celu stworzenia spójnie wyglądającego ekosystemu.

MSI MPG A1000G – nowy półpasywny zasilacz od Tajwańczyków

Jednostka została „wyposażona” w certyfikat 80 PLUS GOLD oraz jest konstrukcją z możliwością pracy półpasywnej. Oznacza to, iż wentylator w tym przypadku rozpoczyna swoją pracę dopiero od obciążenia wynoszącego 40%. Wartym odnotowania jest fakt, iż zasilacz posiada fizyczny przełącznik umożliwiający włączenia bądź wyłączenie pracy półpasywnej.

MSI MPG A1000G - tabliczka znamionowa
MSI MPG A1000G – tabliczka znamionowa

Zasilacz posiada wymiary 150 × 150 × 86 mm, będąc znacznie krótszą jednostką od reszty modeli na rynku. Jedyne, co wiemy o zastosowanym wentylatorze, to to, iż jest to 140-milimetrowy model. Dodając do tego fakt, iż jest to konstrukcja w pełni modularna, PSU pozostawia wiele miejsca na cable management oraz nadaje się do mniejszych obudów z zainstalowaną na stałe klatką na dyski 3,5″.

Jednostka została wyposażona w jedno złącze EPS 4 + 4 pin, dwa złącza PCI-E 6 + 2 pin, trzy przewody SATA, cztery przewody Molex oraz 5 przewodów FDD (co jest dziwne, gdyż ten standard wyszedł już dawno z użytku). Wartym odnotowania jest fakt, iż jednostka została wyposażona w cała gamę zabezpieczeń: OCP / OVP / OPP / OTP / SCP / UVP.

Kacper Fryta

Stargardzianin specjalizujący się w sprzęcie hardware – od 8 lat amatorsko, od ponad 3 na poziomie półprofesjonalnym. Hobbysta, entuzjasta, redaktor z kilkuletnim doświadczeniem. Personalnie uwielbia powidła truskawkowe oraz dobrze zrobiony ryż w zalewie maślano-ketchupowej.
UWaga! Gorące informacje!