fbpx

Możliwy powrót Ubisoft na Steam?

Ubisoft od wiosny roku 2019 zaprzestał wydawania gier na Steam. Najwyraźniej twórca takich tytułów, jak Far Cry 6 czy Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, zarobił na tym ruchu mniej, niż się spodziewał, bo niebieski gigant po cichu wraca na platformę Valve.

Na skróty
  • Ubisoft przesłał plik .exe z nowym klientem swojej platformy do bazy danych Steam.
  • Najprawdopodobniej świadczy to o powrocie wydawcy do sprzedaży gier na platformie Valve.
  • Powodem może być słaba sprzedaż Far Cry 6 w porównaniu do Far Cry 5, który dalej jest dostępny na Steam.
  • O finalnej decyzji Ubisoft przekonamy się już niedługo, w okresie przedświątecznym.

29 listopada o godzinie 18:14 do bazy danych Steam został przesłany jeden plik: „Ubisoft Connect PC Client Content”. Co to oznacza? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zadać inne.

Screen z logami bazy danych Steam.

Po co Ubisoft przesyła launcher swojej platformy na Steam?

Może to oznaczać kilka rzeczy. Raz, może być to rutynowa aktualizacja oprogramowania. Gry, które do dziś znajdują się na Steamie, są dalej wspierane. Co prawda odsyłają one i tak na platformę Ubisoftu, ale dalej można je zakupić gdzie indziej. Jednak, racjonalnie patrząc, po co aktualizować coś, co i tak po uruchomieniu aktualizuje się samo? Tu wchodzą właśnie spekulacje. Jedną z najlepszych teorii powołuje się na słabe wyniki sprzedaży Far Cry 6 w porównaniu z poprzednią częścią serii.

Grafika promocyjna Far Cry 6.

Far Cry 6 prawdopodobną przyczyną powrotu Ubisoftu na Steam

O ile jakość sequela to nie temat na teraz, brak premiery na platformie Valve zdecydowanie odbiła się na wynikach sprzedaży gry. I nie tylko sprzedaży, bo przedsprzedaż była proporcjonalnie rozczarowująca dla wydawcy. Dokładnie 62 dni przed premierą Far Cry 6 w bazie Steam powstał „folder” zatytułowany „Ubisoft Connect PC Client Content”. Możemy przypuścić, że to właśnie wtedy wydawca podjął pierwszy krok ku powrotowi na najpopularniejszą platformę dystrybucji cyfrowej dostępną na komputerach osobistych.

Podczas okresu świątecznego możemy spodziewać się niejednej premiery spod sztandaru Ubisoftu i to właśnie wtedy ostatecznie dowiemy się, w którą stronę powiewa chorągiewka francuskiego wydawcy.