Minecraft Dungeons: Flames of the Nether DLC – data wydania, zawartość i wszystko, co musisz wiedzieć

Kolejny duży dodatek DLC do gry Minecraft Dungeons, zatytułowany Flames of the Nether, zawiera darmową aktualizację oraz nowe funkcje.

22 lutego 2021
Na skróty
 • Premierę rozszerzenia DLC do Minecraft Dungeons pod tytułem Flames of the Nether zaplanowano na 24 lutego 2021.
 • W dodatku znajdzie się 6 nowych misji, zlokalizowanych na kilku nowych biomach.
 • Na naszej drodze spotkamy także dużo nowych mobów i bossów.
 • Końcówka gry otrzyma nowe funkcje, między innymi Starożytne łowy (Ancient Hunts).

Wszyscy dobrze znamy grę Minecraft, która stała się kultowa i jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. W maju 2020 roku do powiększającego się uniwersum Minecraft dołączyła kolejna produkcja studia Mojang Studios, jaką jest Minecraft Dungeons, inspirowana klasycznymi tytułami z gatunku hack&slash oraz ARPG.

Dla fanów gry Minecraft może nie jest to pierwszy kontakt z tym tytułem i zapewne bardzo szybko odnaleźliby się w jego realiach, ale nowi gracze potrzebują pewnych informacji wyjaśniających, czym jest owy dodatek DLC oraz jak zmienia grę. Właśnie w tym celu przygotowałem ten przewodnik, aby każdy mógł zaznajomić się z zwartością obecnej aktualizacji. W poruszaniu się po tym przewodniku pomoże wam spis najważniejszych punktów, jakie opisałem.

Spis treści:

Kiedy zostanie wydane DLC Flames of the Nether dla Minecraft Dungeons?

Flames of the Nether dodatek DLC - szkielety
Zródło: Mojang Studios, Twitter. Jedna z wielu nowych lokacji jaką spotkasz w DLC Flames of the Nether

DLC Flames of the Nether do gry Minecraft Dungeons swoją premierę ma 24 lutego 2021 r. i będzie dostępny na konsolach Xbox Series X/S, Xbox One, PS4, PS5 i Nintendo Switch oraz komputerach PC.

Dla przypomnienia, Minecraft Dungeons jest również dostępny w abonamencie Xbox Game Pass / Ultimate, ale nowy dodatek nie będzie ich obejmował. Aby móc grać z nowym dodatkiem, masz do wyboru:

 • zakup przepustki sezonowej, która zawiera już jeden wydany dodatek Howling Peaks, zawierać będzie nadchodzący dodatek Flames of the Nether oraz dwa kolejne, które otrzymasz, gdy będą gotowe,
 • możesz także zakupić pojedynczo każde z wydanych DLC.

Czym jest dodatek DLC Flames of the Nether dla Minecraft Dungeons?

Minecraft Dungeons: Flames of the Nether DLC – data wydania, zawartość i wszystko, co musisz wiedzieć
Zródło: Mojang Studios, Twitter. Obrazek przedstawia zrzuty ekranowe z czterech przyszłych DLC

Jak pisałem na początku, premiera bazowej gry Minecraft Dungeons miała miejsce w maju 2020 roku. Jej początki dawały lekkie odczucie, że pomimo solidnych podstaw zawartość, jaką oferowała, oraz złożoność lub braki dla niektórych funkcji w grze pozostawiały pewien niesmak.

Od premiery gry do teraz mamy już za sobą trzy rozszerzenia do Minecraft Dungeons, a kolejne otrzymamy już 24 lutego 2021. Podczas premiery każdego z dodatków gra otrzymywała dużą porcję zmian i nowości. Każde kolejne DLC dodaje także bezpłatną zawartość, poprawki błędów oraz inne nowości i usprawnienia.

Tym razem nadchodząca nowa darmowa zawartość będzie jedną z największych od czasu premiery gry, z czego bardzo zadowoleni powinni być posiadacze bazowej gry bez dodatków.

Poniżej znajdziesz krótką prezentację z października 2020, zapowiadającą nową zawartość, jaka pojawi się w kolejnych DLC oraz darmowych aktualizacjach.

Co musisz wiedzieć o DLC Flames of the Nether dla Minecraft Dungeons?

Całkiem niedawno Mojang Studios opublikowało dzienniki dotyczące nadchodzącej aktualizacji dla dodatku DLC Flames of the Nether. Zacznijmy więc od wideo. W dalszej części tego przewodnika przedstawię wszystkie znane publicznie informacje o zawartości tego DLC.

Misje i nowe biomy

Z potwierdzonych obecnie lokacji, jakie zostaną dodane, znajdziemy aż sześć nowych misji, czyli dużo więcej, niż zawierały poprzednie DLC. Nowe misje będą obejmowały biomy wzorowane na tych z aktualizacji Netheru z klasycznego sandboxa Minecraft. Pierwsze trzy biomy mogliśmy zobaczyć 10 lutego 2021 r. na zwiastunie zamieszczonym poniżej:

Wszystkie biomy, jakie znajdą się w tym DLC:

 • Bazaltowe delty – oferują najładniejsze widoki; pokryte są popiołem, kałużami lawy i natkniesz się na nich na skaczące kostki magmy.
 • Wypaczony las – w klasycznym Minecraft bardzo niebezpieczne miejsce, spowite niebiesko-zieloną poświatą, a za każdym drzewem może czekać „miły” znajomy Enderman.
 • Szkarłatny las – wg dostępnych informacji te lasy będą dość powszechną lokacją. Podobnie jak w klasycznym Minecraft jest to biom dość wyrazisty, jasny, a nawet powiedziałbym, że agresywny. Spotkamy tam różnego rodzaju pigliny i hogliny. Oby także tutaj nie chciały nas zaatakować za każdy kawałek złota, jaki posiadamy.
 • Pustkowia netheru – dla graczy klasycznego Minecrafta ten biom jest już znany. Pustkowia to stara wersja Netheru, tuż przed aktualizacją, dość pusta i jałowa, ale w Minecraft Dungeons może stanowić dobry początek dla nowych misji.
 • Dolina piasku dusz – poruszanie się tutaj będzie spowolnione, wszędzie natkniesz się na szczątki kości, a ziemia będzie wypełniona duszami zmarłych mobów, choć kroczyć po niej będą także żywe szkielety.
 • Forteca Netheru – brzmi jak forteca z innej znanej gry z gatunku hack&slash, oczywiście mowa o Fortecy Pandemomium z Diablo 2, ale i tutaj, w Minecraft Dungeons, Forteca Netheru będzie ostatnim i najbardziej niebezpiecznym miejscem. Gra w pojedynkę może być trudna, a moby, jakie tam spotkasz, będą jednymi z najtrudniejszych do pokonania.

Poza tymi biomami istnieje szansa, że albo już dodane zostały kolejne biomy, jakie znamy z klasycznego Minecraft, albo pojawią się one później jako uzupełnienie w innych DLC.

Na samą myśl o tylu nowych biomach nasuwa się hipoteza, że ta aktualizacja może być jedną z największych, jakie miały miejsce w grze Minecraft Dunegons, ponieważ jest ona dużo bardziej rozbudowana o nową zawartość niż wszystkie inne. A to dopiero początek nowości, jakie tutaj przeczytasz.

Przedmioty i wyposażenie

Tym, czym „żyje” każda gra z gatunku hack&slash, jest oczywiście łup, jaki wypada z naszych przeciwników. Nie inaczej jest w Minecraft Dungeons. Walka z tysiącami wrogów, czy to samemu, czy w zespole z maksymalnie trzema innymi kompanami, daje świetną zabawę na setki godzin i to właśnie taki typ rozgrywki przyciąga zawsze całe rzesze graczy.

Przy każdym wydanym dodatku DLC dla Minecraft Dungeons liczba łupów rosła i dodawano kilka nowych typów przedmiotów. W najnowszym dodatku także zobaczymy nowy sprzęt do walki i obrony.

Z zaprezentowanych zwiastunów widzieliśmy miedzy innymi ogniste miecze, kościste miecze, różnego rodzaju sprzęt Netherytowy, przynajmniej jedną nową kuszę i łuk, nowe bronie dystansowe i zbroje oraz kilka unikatowych przedmiotów.

Poniżej lista nowego sprzętu, jaki widzieliśmy na zwiastunach w DLC Flames of the Nether (nazwy nie są tłumaczone, mogą się nieznacznie różnić w grze):

 • Golden Piglin Armor – zbroja dająca szansę zdobycia przedmiotów jednorazowych przy użyciu artefaktów, zwiększa obrażenia artefaktów oraz resetuje czas odnowienia przez użycie mikstur.
 • Living Vines Armor – unikalna zbroja o krótszym czasie odnowienia powoduje, że mikstury zdrowia leczą sojuszników i rzucają pułapki na wrogów.
 • Bone Cudgel – zadaje zwiększone obrażenia Illgerom i ma efekt odpychania.
 • Mechanized Sawblade – broń posiadająca długi, ciągły atak.
 • Weeping Vine Bow – łuk, który przeładowuje strzały po użyciu.
 • Pride of the Piglins – kusza z możliwością oddania strzału przebijającego.
 • Slayer Crossbow – kusza z potężnym atakiem, która uderza w wiele celów.
 • Cog Crossbow – normalna kusza z atakiem nakręconym.
 • Piglin Armor – normalna zbroja, resetuje odnowienie artefaktów przy użyciu mikstur i zwiększa obrażenia artefaktów.
 • Sprout Armor – normalna zbroja, która sprawia, że mikstura leczy sojuszników i rzuca pułapki lub zatruwa przeciwników.
 • Boneclub – normalna broń, która posiada duży odrzut.
 • Broken Sawblade – broń, która ma długi atak.
 • Twisting Vine Bow – zwykły łuk zadający obrażenia.
 • Thundering Quiver – artefakt, który zapewnia strzały grzmotu.
 • Spinblade – artefakt, który atakuje rykoszetem po polu bitwy.
 • Powershaker – artefakt powoduje, że kilka następnych ataków zadaje obrażenia wybuchowe.
 • Blast fungus – artefakt zadaje obrażenia w wielu kierunkach poprzez wybuch.

Dodatkowo w DLC Flames of the Nether pojawi się całkowicie nowy poziom sprzętu najwyższego poziomu, który będzie miał dopisek Gilded (pozłacany).

Pozłacana zbroja z Minecraft Dungeons DLC Flames of the Nether
Zródło: Minecraft Dungeons, Twitter – Pozłacana unikatowa zbroja mrozu.

Łup pozłacany będzie można zdobyć tylko w misjach końcowych zwanych jako Starożytne łowy (o tym w dalszej części przewodnika), będzie on jeszcze silniejszy niż inne unikatowe przedmioty, a także zobaczymy w nich dodatkowe miejsca na zaklęcia. Oczywiście takie potężne przedmioty będą nas kosztować więcej punktów.

Nowi bossowie i moby

Wraz z wydaniem aktualizacji Netheru dodano kilka nowych, ciekawych mobów, które znacząco zmieniły sens wchodzenia do tego wymiaru. To samo spotka nas w nowym DLC, chociaż nie jest pewne dokładnie, jakie moby z klasycznego Minecraft znajdą się w dodatku Flames of the Nether. Poniżej lista mobów, o których już wiemy:

 • Kilka wariantów piglinów – w zwiastunach Flames of the Nether widzieliśmy miedzy innymi piglina z mieczem, opancerzonego piglina, piglina z kuszą, piglina bersekera z toporem oraz piglina rzucającego granatami grzybowymi, które zadają obrażenia wybuchowe.
 • Magmowy glut – bardzo podobny do zielonego gluta, ale ten się pali.
 • Witherowy szkielet – duże szkielety z mieczami, mogą także mieć łuk, co czyni je dużo bardziej niebezpiecznymi.
 • Płomyk – jedne z nowych wrogów dystansowych, rzucający kule ognia, będzie zapewne tak samo niebezpieczny i mocno irytujący, jak w klasycznym Minecraft.
 • Ghast – olbrzymie potwory strzelające kulami ognia, możliwe że będą to minibossowie jak Enderman.
 • Hoglin – agresywne stwory, pewnie także jako nowe źródło pożywienia.
 • Zzombifikowany piglin – kolejny mob z klasycznego Minecraft, który zasili armie wrogów.
Minecraft Dungeons: Flames of the Nether DLC – data wydania, zawartość i wszystko, co musisz wiedzieć
Zródło: Mojang Studios, Youtube
Minecraft Dungeons: Flames of the Nether DLC – data wydania, zawartość i wszystko, co musisz wiedzieć
Zródło: Mojang Studios, Youtube

Zmiany w zakończeniu gry

Jak wcześniej pisałem, w podstawowej wersji (bez dodatków DLC) Minecraft Dungeons wydawało się, jakby nie było skończone, a końcówka gry nie miała odpowiedniej zawartości. Zdobycie granic maksymalnego poziomu postaci zajmowało niekiedy mniej niż 30 godz. rozgrywki. Wprowadzenie podczas wydarzenia halloweenowego trybu Apocalypse Plus, dodającego zwiększenie o kolejne 20 poziomów trudności, trochę poprawiło rozwój i maksymalną moc dla postaci, ale nie był on zbyt zbalansowany, a zwykli gracze uznali go za mocno niesprawiedliwy. W ten sposób końcowa zawartość dalej miała swoje słabe punkty i brakowało jej charakteru.

W dodatku Flames of the Nether nastąpi mocna zmiana. Zakończenie zostanie rozbudowane o nową funkcję, jaką są proceduralnie generowane poziomy nazwane Starożytnymi łowami, a sam tryb Apocalypse Plus także przeszedł gruntowną przebudowę. Dla tych, co w ogóle nie grali w Minecratf Dungeons, jest to kolejny dobry argument, aby rozważyć zakup gry.

Minecraft Dungeons: Flames of the Nether DLC – data wydania, zawartość i wszystko, co musisz wiedzieć
Zródło: Youtube, Gamesguru.pl – Jeden z wielu komentarzy, graczy zdecydowanych na zakup gry, po obejrzeniu dziennika twórców o DLC Flames of the Nether.

Starożytne łowy

W nadchodzącej aktualizacji Flames of the Nether nowa funkcjonalność zawita także jako darmowa zawartość. Proceduralnie generowane poziomy dadzą graczom kontrole nad tym, co mogą zdobyć, wybierając poziom trudności, na którym mają do zdobycia ogrom nowych ciekawych nagród i łupów.

Nowe misje, jakie sami sobie wygenerujemy przy pomocy przedmiotów, dadzą nam nieskończone możliwości powracania i podejmowania kolejnych prób zdobycia najlepszego sprzętu.

Oczywiście Starożytne łowy różnią się jako misje od tych klasycznych, które gracz może wybrać w obozie. Tutaj to gracz sam musi je utworzyć. Podczas tworzenia nowego poziomu my decydujemy, jakie przedmioty umieszczamy, a każdy z nich wpływa na to, jak wygląda dany poziom (jest do tego system). Minimalna moc przedmiotów, aby uruchomić portal, to 100.

Za każdym otwarciem Starożytnych łowów gracz lub grupa może zdecydować, czy chcą przejść daną misję od razu, czy może podzielą ją na kilka mniejszych sesji gry. Przechodzenie tych misji nie będzie należeć do łatwych, bo moby, jakie tam spotkasz, będą zaklętymi odpowiednikami tych, które spotkasz na normalnych misjach. W zamian za tę ciężką walkę otrzymasz szansę zdobycia najlepszych unikatowych i pozłacanych łupów.

Pozłacane przedmioty mają dodatkowe zdolności. To jednak okupione jest pewnymi ograniczeniami:

 • są droższe w zaczarowaniu – kosztują więcej punktów,
 • można je zdobyć tylko podczas misji w Starożytnych łowach,
 • każdy starożytny mob ma określoną pulę łupów,
 • aby zdobyć pozłacany sprzęt, musisz pokonać określone starożytne moby.

Apocalypse Plus

Tryb Apocalypse Plus dodany za darmo podczas wydarzenia halloween zapewnił 20 nowych poziomów trudności, zwiększając także maksymalny poziom sprzętu do zdobycia. Trudność, jaka rosła na każdym z poziomów, była jednak zbyt wykładnicza i wielu graczy zrezygnowało z ich przechodzenia. Tylko wytrwali twardziele mieli ochotę to robić, ale żeby trochę to ułatwić, przechodzili oni na tym trybie najkrótsze poziomy.

Dzięki zmianom, jakie zaszły przy wprowadzaniu dodatku Flames of the Nether, tryb ten zmienił się i otrzymał kilka ciekawych aktualizacji. Oczywiście tryb Apocalypse Plus jest darmową zawartością, tak że wszyscy gracze powinni być z tego zadowoleni.

Zmiany w trybie Apocalypse Plus mają obejmować:

 • 20 poziomów zamieni się na 10 – 20 poziomów trudności zostanie połączonych w 10 bardziej spójnych, gracz będzie spędzał więcej czasu na każdym poziomie, zamiast przechodzić kilka razy ten sam.
 • 10 nowych poziomów otrzyma dodatkowe 15 – dla tych, co wcześniej pokonali 20 poziomów Apocalypse Plus, dojdzie 15 nowych poziomów trudności.
 • Nowy poziom mocy – maksymalny poziom sprzętu, jaki będzie można zdobyć na Apocalypse Plus 25, to będzie 250, co jest bardzo dużym wzrostem względem wcześniejszego limitu.
 • Większa spójność poziomów trudności – wzrost trudności będzie bardziej spójny i uczciwy, a skoki trudności w końcowych poziomach dużo mniejsze.
 • Nowe wymagania na wyższych poziomach trudności – co trzecia misja będzie wymagała ukończenia walki z bossami, aby odblokować kolejne poziomy trudności:
  1-3 nie będzie wymagało misji z bossem,
  4-6 jedna misja z bossem,
  7-9 dwie misje z bossem,
  10-12 trzy misje z bossem,
  13-15 cztery misje z bossem,
  16-18 pięć misji z bossem,
  19-21 sześć misji z bossem,
  oraz 22-25 wymagać będzie siedmiu misji z bossem.

Inne dodatki i funkcje

Oprócz zmian w Apocalypse Plus i nowości w postaci Starożytnych łowów gracze otrzymają także darmową zawartość. Pierwszą z nich jest nowa waluta – złoto, a druga to kupiec Piglin, który za złoto zaoferuje najlepszy łup w grze.

Nowy kupiec Piglin - Minecraft Dungeons
Zródło: Mojang Studios, Youtube – Nowy kupiec Piglin handlujący nową walutą jaką jest złoto.
Nowy kupiec Piglin - Minecraft Dungeons
Zródło: Mojang Studios, Youtube

Płatna zawartość tego DLC będzie zawierać dwie nowe skórki dla postaci oraz zwierzaka kosmetycznego – Baby Ghast.

Oprócz tego Minecraft Dungeons świętuje przekroczenie 10 milionów graczy i w podziękowaniu od twórców każdy otrzyma bezpłatną pelerynę i zwierzaka kosmetycznego – Baby Pig.

Pozostałe rzeczy, jakie otrzymamy z dodatkiem Flames of the Nether, to masa poprawek, balans obecnego łupu i inne mniejsze zmiany.

Darmowa zawartość z DLC Flames of the Nether dla Minecraft Dungeons

Oto, co otrzymają gracze w ramach darmowej zawartości podczas aktualizacji:

 • Starożytne łowy.
 • Pozłacany sprzęt.
 • Nową walutę do handlu – złoto.
 • Nowego kupca Piglina, handlującego za złoto.
 • Zmiany w trybie Apocalypse Plus.
 • Nowe zaklęcia dla przedmiotów oraz ich zbalansowanie.
 • Darmowe przedmioty kosmetyczne.

Jaka będzie cena DLC Flames of the Nether dla Minecraft Dungeons?

Dodatek DLC Flames of the Nether poza darmową zawartością zawiera całą masę nowości, za które trzeba będzie niestety zapłacić – ale moim zdaniem tym razem warto go kupić. Dodatek można zakupić na dwa sposoby:

 • przez zakup przepustki sezonowej, która zawiera już jeden wydany dodatek Howling Peaks, obejmować będzie nadchodzący dodatek Flames of the Nether oraz dwa kolejne, które otrzymasz, gdy będą gotowe, w cenie około 92 zł (cena pojedynczego pakietu wynosi wtedy około 23 zł),
 • możesz także zakupić pojedynczo każde z wydanych DLC (obecnie nie jest znana konkretna cena dodatku Flames of the Nether, ale jeśli będzie taka jak poprzednie, to wynosić może 27 zł),
 • jest jeszcze jedna opcja! – możesz grać z nową zawartością dodaną w Flames of the Nether, jeśli twój znajomy ją wykupił i będziesz grał w jego lobby. Dzięki temu maksymalnie trzy osoby z podstawową wersją gry mogą grać z kolegą/koleżanką, którzy mają zakupiony wybrany dodatek DLC.

Jeśli chcesz zakupić grę lub dokupić DLC, sprawdź w sklepie platformy, na której grasz. Ja daję wam link do wersji PC, gdzie możecie ją zakupić: https://www.minecraftdungeons.net/

Na zakończenie tego przewodnika przypomnę, że premiera DLC Flames of the Nether dla Minecraft Dungoens nastąpi już 24 lutego 2021.

Krzysztof Bolda

Zafascynowany technikaliami miłośnik gier wideo, któremu nie straszne największe fuck-upy podczas serwerowych prac konserwacyjnych (włącznie z płonącymi jednostkami centralnymi). Podczas wieloletniej pracy w branży dziennikarstwa gamingowego zdobywał doświadczenie, dzięki któremu dzisiaj może z zaangażowaniem współtworzyć najlepszy niezależny serwis o grach i technologii.
UWaga! Gorące informacje!