Microsoft wyprzedził Apple jako najbardziej wartościowa firma na świecie

15 stycznia 2024,
11:05
Arek Grabowski
Logo Microsoft w kafelku na ciemnym tle

Przez ostatnie lata firma Microsoft mocno rozwinęła się na wielu polach – w tym gamingowym. Dziś informujemy, że gigant z Redmond wyprzedził pod względem wartości Apple. Teraz Microsoft jest najdroższą firmą na świecie. Firma wykorzystywała różne rozwiązania – AI przy tworzeniu gier czy też niedawne przejęcie Activision Blizzard. Ostatecznie wszystkie kroki doprowadziły Microsoft na szczyt.

Do końca piątkowego handlu cena akcji firmy wzrosła o ponad 5%. Poskutkowało to kapitalizacją rynkową na poziomie 2,89 biliona dolarów, wyprzedzając Apple (2,87 biliona dolarów). Podstawowym powodem wzrostu cen akcji Microsoftu jest sztuczna inteligencja – w tym współpraca z OpenAI.

Według analityka „to, że Microsoft wyprzedzi Apple” było nieuniknione

D.A. Davidson, znany analityk, poinformował serwis Reuters, że taka sytuacja była nieunikniona. Według niego powodem jest szybszy rozwój oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji na wielu polach. Obie firmy rywalizują już od lat 80. i teraz możemy obserwować prawdziwy przełom właśnie dzięki AI. Poniżej przedstawiamy dodatkowo komentarz szefa firmy Epic Games dla całej sytuacji.

Oczywiście „przegonienie” Apple przez Microsoft nie jest stałe. Firma musi teraz otrzymać rozwój i pozycję, by nadal być postrzegana jako najdroższa na świecie. Oczywiście Apple najpewniej będzie starało się „dogonić” swojego największego konkurenta.