Karta graficzna Intel Arc A380 rozczarowuje swoją wydajnością

Intel Arc A380 jest już dostępny na rynku w Chinach. Na niezależnym, chińskim serwisie bilibili przeprowadzono testy nowej karty graficznej, z których wynika, że nowy układ traci sporo na wydajności względem konkurencji.

22 czerwca 2022
Na skróty
  • Karta graficzna Intel Arc A380 jest już dostępna na rynku chińskim.
  • Na niezależnym serwisie bilibili przeprowadzono pierwsze badania.
  • Testy syntetyczne wypadają dobrze, w grach brakuje mocy.
  • Nowe układy tracą nawet 26% wydajności względem konkurencji.

Nowy układ graficzny Intel Arc A380 powstał jako konkurencja dla najniższych modeli z serii GeForce i Radeon. Do sieci trafiły materiały weryfikujące wydajność modelu od Gunnira. Rzeczywiste testy wykazują, że karta radzi sobie dużo słabiej w grach niż w testach syntetycznych.

Intel Arc A380 – specyfikacja nowego układu graficznego

Model Arc A380 to najniższy z serii Intela, zaprojektowany z myślą o najmniej wymagających graczach. W późniejszych terminach na rynek zostaną wprowadzone wydajniejsze układy Arc 5 i Arc 7.

Ten konkretny model bazuje na Intel Alchemist ACM-G11. Dysponuje on ośmioma blokami Xe, które przekładają się na 1024 procesory strumieniowe. Zastosowana pamięć to GDDR6 96-bit o pojemności 6 GB. Całość – jak większość układów z najniższej półki – cechuje się niskim zapotrzebowaniem na energię. Współczynnik TDP wynosi 75 W.

Intel Arc A380 - testowana karta graficzna
Źródło: Shenmedounengce

Niezależne testy Intel Arc A380 w grach

Karta graficzna Intel Arc A380 jest już ogólnodostępna na rynku chińskim. Na serwisie bilibili przeprowadzono testy, najpierw syntetyczne, które wypadają naprawdę dobrze – nowy układ jest w stanie konkurować z GTX 1650 i RX 6400. Warto zaznaczyć że, badania przeprowadzone zostały na modelu Gunnir, który został fabrycznie podkręcony, a limit mocy zwiększony do 92W.

Problemem jest fakt, że karta powstała z myślą o tanich komputerach do grania. Kolejne testy mówią jasno, Intel Arc A380 wypada w tym aspekcie blado na tle konkurencji. O ile w grach, które wykorzystują pełnię biblioteki DirectX 12, układ odstaje nieznacznie, tak w przypadku gier bez wsparcia dla nowych technologii, ARC A380 jest wolniejsza nawet o 26% od GTX 1650 i RX 6400.

Wygląda na to, że aktualnie karta Intel Arc A380 jest zbyt słaba, aby konkurować z modelami z podobnej półki cenowej. Sama dostępność też pozostawia do życzenia (tylko w Chinach i to za zbyt wysoką cenę). Miejmy nadzieję, że do premiery w Europie układ zostanie poprawiony (być może wystarczą lepsze sterowniki),a Intel będzie mógł godnie konkurować z Nvidią i AMD.

UWaga! Gorące informacje!