Znamy datę premiery polskiego tłumaczenia Disco Elysium

20 listopada 2021,
10:11
Bartłomiej Gawryszuk

Fani przygodówek nieznający języka angielskiego w końcu będą mogli bez przeszkód zagrać w jedną z najlepszych gier detektywistycznych na świecie. Twórcy nareszcie zapowiedzieli tłumaczenie Disco Elysium w naszym rodzimym języku.

Protagonista i porucznik Kim z Disco Elysium, duet policyjny
Na skróty
  • Studio ZA/UM ogłosiło nadejście polskiej wersji językowej Disco Elysium.
  • Producenci mają olbrzymi sentyment do naszego języka z racji, że duża część gry została zaprogramowana przez wrocławskie studio.
  • Powodem, dla którego język polski nie był jednym z pierwszych dodanych, jest jego stosunkowo duża złożoność.
  • Polska wersja gry będzie miała premierę 9 grudnia.

Producenci Disco Elysium, studio ZA/UM, ogłosili wczoraj datę premiery polskiego tłumaczenia gry. Język polski to ósmy z kolei, który znajdzie się w produkcji.

Twórcy wypowiadają się: „Cieszymy się bardzo, że już wkrótce wszyscy użytkownicy polskiego będą mogli zagrać w naszą grę w języku tak bliskim i drogim naszym sercom„. Czemu to właśnie polski jest dla nich taki wyjątkowy? Otóż lwia część kodu Disco Elysium jest autorstwa wrocławskiego studia Knights of Unity. Odpowiada ono między innymi za implementację systemu pozwalającego na szybkie dodawanie nowych języków i zmienianie ich w środku rozgrywki.

Dlaczego język polski nie trafił do Disco Elysium już dawno temu?

Odpowiedzią jest: „Polska język, trudna język”. Firma QLOC zajmująca się tłumaczeniem miała za zadanie nie tylko przetłumaczyć ponad milion słów, ale też odmienić je przez przypadki, znaleźć polskie odpowiedniki anglojęzycznych przysłów i powiedzeń, zamienić wszystkie „they” na „oni” lub „one”. Jakby nie patrzeć, nasz język do prostych nie należy.

Kiedy Disco Elysium będzie po polsku?

ZA/UM zapowiedziało premierę tłumaczenia na 9 grudnia. Doskonale się to nałoży z nadchodzącymi jesiennymi wyprzedażami Steam, więc jeżeli brak języka polskiego był jedyną barierą odgradzającą was od zagrania w Disco Elysium, to tutaj będziecie mogli kupić grę w okazyjnej cenie od 24 listopada.