fbpx

InXile świętuje 20 lat – powstał dokument o żywocie studia

27 października 2022,
21:29
Maksymilian Matuszak

Studio InXile, mająca swe początki u twórców pierwszych Falloutów, kończy dwadzieścia lat. Z tej okazji firma udostępniła specjalny materiał, który pozwala powspominać dawne lata.

skorpion z Wasteland 3
Na skróty
  • Studio InXile założyli dwaj byli pracownicy Interplay.
  • Pierwszym tytułem firmy było The Bard’s Tale.
  • Największy pik popularności był związany z premierą drugiej części Wasteland.

InXile zostało założone przez dwóch pracowników studia Interplay, odpowiedzialne za dwie pierwsze części Falllouta, który obchodzi teraz urodziny. Założone w 26 października 2002 roku specjalizuje się w grach RPG, a jej najsłynniejszą serią jest duchowy spadkobierca Fallouta, trylogia Wasteland oraz The Bard’s Tale.

Pracowałem z Brianem Fargo w Interplay przez kilka lat i obaj opuściliśmy Interplay w tym samym czasie. Wiedzieliśmy, że chcemy pozostać w grach wideo, więc założenie firmy wydawało się dobrym pomysłem – spędził 20 lat w Interplay, a ja byłem tam przez 13. Kiedy po raz pierwszy tam byliśmy, próbując wymyślić, co dalej, czuliśmy się, jakbyśmy byli na wygnaniu i zrobiliśmy fałszywe karty z fałszywą nazwą firmy tylko po to, aby mieć kartę, aby przyjść na E3. I zanim pomyśleliśmy o nazwie „inXile”, Brian umieścił na kartach opis swojej pracy: „Lider na wygnaniu”. Ludzi tak bardzo ucieszyła ta karta, że ​​mówiliśmy „na wygnaniu, na wygnaniu, na wygnaniu” tak bardzo, że pomyśleliśmy tylko: „Dlaczego nie wymyślić nowego słowa?”. I tak zrobiliśmy.

Matthew Findley, prezes studia InXile

20 lat studia InXile – firma opowiada o swojej historii

Oficjalnym założycielem jest Brian Fargo będący dyrektorem studia. Kolejnymi kluczowymi postaciami są Matthew Findley, prezes InXile, oraz Chris Keenan obejmujący stanowisko prezydenta. Pierwszym tytułem deweloperów było The Bard’s Tale, w które zagramy na prawie każdej możliwej platformie m. in. na Androidzie, iOS, konsolach trzeciej i ósmej generacji czy nawet na komputerach z systemem Linux. Swoją premierę miał równo dwa lata od założenia studia.

Największym krokiem milowym w jego historii była druga część serii Wasteland. Kontynuacja gry studia Interplay rozpoczęła swoją przygodę jako zbiórka na Kickstarterze. Celem było zebranie 900 tysięcy dolarów, zaś skończyła się z wynikiem prawie trzech milionów. Rok później, w 2013 roku, studio spróbowało ponownie z grą Torment: Tides of Numenera. Ta pobiła wtedy rekord na stronie, osiągając miliom w ciągu siedmiu godzin i dwóch minut. W 2018 roku nastąpiło przejęcie studia przez firmę Microsoft Studios, co pozwoliło stworzyć pierwszą grę AAA, czyli Wasteland 3.

O tym oraz o wielu innych ciekawych historiach dowiecie się z specjalnego materiału przygotowanego na dwudziestolecie studia.