Producenci kart graficznych powoli wypełniają luki produktowe w średnich półkach cenowych. W ciągu najbliższych miesięcy mamy ujrzeć nowe propozycje dla mniej wymagających graczy. Do walki o ten segment niespodziewanie dołącza Intel ze swoimi układami z generacji Alchemist, które bazują na architekturze Xe HPG, chodzi konkretnie o model Intel Arc A380. Jednostki te mają trafić zarówno do laptopów, jak i komputerów.
Intel Arc A380 – specyfikacja
Prawdopodobnie jest to jedno z najtańszych GPU, które Intel zamierza wypuścić wraz z nową serią. Wygląda na to, że poszczególne modele z serii Arc Axxx nazywane będą kolejnymi numerami, które sugerować będą wydajność układu.
Przechodząc do specyfikacji, jak podają źródła, nadchodząca karta graficzna z obozu niebieskich wykorzystywać ma układ graficzny oznaczony jako Alchemist Xe-HPG DG2 posiadający 1024 procesory strumieniowe oraz 8 rdzeni Xe. Jak podaje użytkownik Twittera, TUM_APISAK, Arc A380 ma otrzymać również 6 GB pamięci VRAM GDDR6, prawdopodobnie na 96-bitowej magistrali. Wspierać będzie technologię śledzenia promieni ray tracing oraz XeSS – technikę upscalingu AI na wzór NVIDIA DLSS. Oferować będzie również bardzo wysokie taktowanie sięgające aż 2450 MHz. Nie wiadomo natomiast, czy jest to wartość średnia, maksymalna, czy w trybie boost.
Jej TDP sięgać ma 75 W, z czym najprawdopodobniej nie zobaczymy żadnych zewnętrznych gniazd zasilania. Jednak nic nie jest jeszcze pewne i równie dobrze Intel wraz z partnerami mogą spróbować wcisnąć więcej mocy do układu, by uzyskać wyższe zegary, a co za tym idzie – jeszcze wyższą wydajność. Osiągi nowego układu graficznego Intela mają sprawiać, że będzie on bezpośrednią konkurencją Nvidii GeForce GTX 1650 SUPER.
Kiedy premiera Intel Arc A380 i innych kart graficznych z generacji Alchemist?
Premiera kart graficznych Intel Alchemist zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2022 roku, niestety na ten moment nie są znane nam żadne bardziej szczegółowe daty. Jak wskazują przecieki, najpierw zadebiutować mają układy przeznaczone dla laptopów, dopiero w późniejszym terminie ujrzymy te dla komputerów stacjonarnych.