Wcześniejsze low-endowe konstrukcje z serii GTX 1650 czy GTX 1050 nierzadko były wyposażone w radiator wykonany z jednego bloku aluminium, które może i bardzo dobrze oddaje ciepło, jednak nie transferuje go tak efektywnie jak miedź. W tym wypadku producent zastosował porządny układ chłodzenia, w którym to radiator jest wykonany z aluminiowych żeberek, a do nich ciepło jest transportowane dzięki rurkom cieplnym.
Układ jest wyposażony w dwa 90-milimetrowe wentylatory, które zostały zaprojektowane w celu uzyskania jak największego ciśnienia statycznego przy zachowaniu odpowiednio wysokiej kultury pracy.
Inno3D przygotowuje potężny model GPU. Oto RTX 3050 pożerający tyle energii, co RTX 3070
Oprócz tego zastosowane zostało gniazdo 8-pinowe, które może przenieść ponad 150 W energii. Łącząc to z energią możliwą do dostarczenia przez gniazdo PCIe, układ może pobierać niemalże 225 W energii, co ewidentnie nam komunikuje, iż ten model został skierowany stricte dla overclockerów. Wydawałoby się to dziwne z tego powodu, iż większość układów RTX 3060 posiada TDP na poziomie 170 W, a dane zamieszczone w bazie serwisu TechPowerUp wskazują na TDP w wysokości 90 W dla układu RTX 3050.
Prawda jednak jest taka, iż w nowoczesnych modelach kart dąży się do tego, aby zdecydowana większość (jeśli nie całość) energii dostarczana do układu była transportowana przez złącza na PCB układu graficznego, a nie przez port PCIe, w celu redukcji szumów elektrycznych, jednocześnie odciążając płytę główną. Zapewne jednak TDP układu zostanie zablokowane w BIOS na poziomie około 120 W. Ten konkretny model dodatkowo posiada backplate z charakterystycznymi dla serii RTX 3000 wycięciami.
Producent nie podaje sugerowanej ceny detalicznej, obiecuje natomiast skupienie się na jak najlepszej dostępności swoich produktów.