W Hogwarts Legacy rośliny mogą być dla nas istotnym elementem rozgrywki. W końcu to zielarstwo, w tym sianie roślin, pozwala nam wytworzyć wspomagające mikstury czy wyhodować żywą broń. W tym poradniku pokażemy, gdzie kupować rośliny i jak działa zielarstwo w Hogwarts Legacy.
W Hogwarts Legacy rośliny mogą być potężnymi sprzymierzeńcami. Jednak żeby móc skorzystać z ich mocy, musisz najpierw przejść odpowiednie misje fabularne. Są to questy z wątku głównego i pojawią się stosunkowo szybko, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Zajęcia z zielarstwa u profesor Garlick odblokują ci możliwość siania roślin, ich uprawy i zbiorów. Natomiast lekcja eliksirów u profesora Sharpa umożliwi ci wykorzystanie pełnego potencjału magicznych roślin we wzmacniających miksturach.
Całą mechanikę dotyczącą zielarstwa poznasz podczas krótkiego wątku z profesor Garlic, który jest elementem głównej osi fabularnej Hogwarts Legacy. Sianie roślin polega w grze na zdobyciu nasion, posadzeniu ich przy odpowiednim stole i poczekaniu, aż licznik wzrostu rośliny dobije do zera.
Wyhodowaną roślinę możesz zebrać i użyć do uwarzenia mikstury lub jako broń w walce. Zwróć jednak uwagę, że po zebraniu, np. liści malwy, ta będzie rosnąć od nowa i po jakimś czasie znów będzie gotowa do zbioru. Tu kryje się bardzo wygodna mechanika gry- jeśli nie opróżnisz doniczki specjalnym przyciskiem, to roślina po każdym zebraniu będzie rosnąć od nowa. Jest to swego rodzaju auto odnawialne i bardzo wygodne źródło zasobów.
Przed przystąpieniem do produkcji mikstur i roślinnych składników na masową skalę musisz odblokować Pokój Życzeń, legendarne pomieszczenie, które odnajdziesz w jednej z głównych misji fabularnych Hogwarts Legacy. Rośliny możesz uprawiać właśnie tam, o ile wyczarujesz sobie stół zielarski. Jeśli jednak się spieszysz, możesz skorzystać ze swojego stołu w szklarni.
Stołów zielarskich jest kilka rodzajów. Podstawowy podział to wielkość doniczek na stołach. Duże stoły mają duże doniczki, na średnich stoją średni doniczki, a na małych- małe doniczki. Są też stoły z jedną, dwiema lub trzema doniczkami naraz.
Jak pewnie się domyślasz, nie każda doniczka pasuje do każdej rośliny. Gra co prawda pozwala sadzić w zbyt dużych naczyniach, jednak nie możesz posadzić niczego dużego w za małej donicy.
W związku z tym, że w Hogwarts Legacy rośliny muszą zostać posadzone na odpowiednich stołach, pamiętaj o wyznaczeniu odpowiednio dużo miejsca w Komnacie Tajemnic i wyczarowaniu sobie kilku rodzajów stołów. Na początku do dyspozycji dostaniesz tylko podstawowe, małe wydajne stoły. Żeby to zmienić, udaj się do sklepu Księgi i Zwoje w południowym Hogsmeade, gdzie znajdziesz schematy na większe i lepsze stoły.
Gra pozwala na jednoczesne dojrzewanie kilku rodzajów magicznych składników, dlatego warto to wykorzystać. Jednak żeby móc dużo sadzić, musisz mieć nasiona. Jak je zdobyć?
W Hogwarts Legacy rośliny możesz kupić wyłącznie w dwóch sklepach w Hogsmeade. Pierwszym jest Magiczna Rzepa, gdzie zaopatrzysz się w nasiona roślin służących wyłącznie do przyrządzania mikstur.
Drugim sklepem są Muchomory i Astry. Tam natrafisz na nasiona roślin bojowych, które np. będą zatruwać (jadowita tentakula) lub kąsać przeciwników (chińska kapusta kąsająca).
Dobrą wiadomością dla ciebie z pewnością będzie informacja, że raz kupione nasiona nie muszą być kupowane ponownie. Można stwierdzić, że w sklepach po prostu odblokowujesz możliwość siania konkretnych roślin, a zasób w postaci nasion jest w magiczny sposób nieskończony.
Uniwersum Harry’ego Pottera jest rozbudowane i różnorodne, podobnie też jest w Hogwarts Legacy. Rośliny, jakie możesz hodować, różnią się od siebie nie tylko magicznymi właściwościami, ale też czasem wzrostu. Niestety nie możesz przyspieszyć tego procesu, ale możesz zwiększyć ilość zasobów zbieranych z dorosłej rośliny. Zrobisz to, dodając nawóz podczas sadzenia.
Nawóz wytworzysz w kompostowniku, który możesz wyczarować. Jeśli wolisz, możesz go też kupić w Magicznej Rzepie w Hogsmeade.
W sklepie Księgi i Zwoje możesz kupić ciekawy schemat. Pozwoli ci on wyczarować w pokoju życzeń stanowisko do siekania.
Ten osobliwy przedmiot będzie co jakiś czas wytwarzał losowe roślinne składniki, które mogą ci się przydać.
Michał Oziębły