Test obudowy Genesis Irid 505 ARGB White – solidne wykonanie i świetny design

15 marca 2022,
15:43
Krystian Ławniczak

Obudowy komputerowego to temat dość specyficzny, każdy ma bowiem swoje preferencje dotyczące wyglądu czy rozmiaru. Uniwersalną cechą dobrej skrzynki powinien być jednak optymalny przepływ powietrza, zapewniający możliwie najlepsze temperatury poszczególnych podzespołów. Równie istotna jest akustyka, a dokładniej wytłumienie, dzięki któremu możemy uwolnić się w znacznym stopniu od hałasu generowanego przez nasze podzespoły. W dzisiejszej recenzji i teście obudowy Genesis Irid 505 ARGB White szczegółowo przyglądamy się między innymi właśnie tym aspektom.

Obudowa Genesis Irid 55 ARGB White z włączonym podświetleniem
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"

Obudowa Genesis Irid 505 ARGB jest produktem godnym uwagi, szczególnie jeśli zależy nam na białym wykończeniu w połączeniu z wieloma trybami podświetlenia ARGB. Na dużą pochwałę zasługuje tutaj jakość wykonania. Gumowe przepusty na okablowanie, wygodny montaż dysków 3,5″, pełne ofiltrowanie z dodatkową siateczką na froncie oraz zintegrowany kontroler ARGB i PWM to jedne z ciekawszych, ale nie jedyne zalety tej skrzynki. Top cechuje się bogatą ofertą portów i przyciskiem do manualnego sterowania oświetleniem. Kultura pracy wentylatorów jest zdecydowanie dobra i adekwatna do generowanej przez nie prędkości powietrza. Brakujące pół punktu do maksymalnej oceny to wina najbardziej podstawowego filtra pod zasilaczem oraz niezabezpieczenia spodniej części frontu przed dostawaniem się zanieczyszczeń. Obudowa Genesis Irid 505 ARGB White jest więc zdecydowanie ciekawą propozycją ofertową, szczególnie w swoim segmencie cenowym.

4.5 /5
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"
  • Jakość wykonania oraz użytych materiałów
  • Dobre wytłumienie
  • Konstrukcja typu airflow
  • Cztery wentylatory ARGB w zestawie
  • Pełne ofiltrowanie
  • Liczne porty na topie
  • Solidnie wykonane przyciski fizyczne
  • Wbudowany kontroler PWM i podświetlenia
  • Dedykowany przycisk do sterowania oświetleniem na topie obudowy
  • Duża ilość miejsca na okablowanie za tacką płyty głównej
  • Liczne miejsca montażowe na dyski 2,5″
  • Wygodne sanki do montażu nośników 3,5″
  • Demontowalna klatka na dyski
  • Klarowany panel z hartowanego szkła i estetycznymi nakrętkami
  • Świetne oświetlenie z licznymi oraz kreatywnymi trybami
  • Gumowe przepusty na okablowanie
  • Wsparcie dla chłodnic o rozmiarze 280 mm i 360 mm
  • Bardzo podstawowy filtr przeciwkurzowy pod zasilaczem
  • Brak gumowych przepustów we wszystkich otworach na okablowanie
  • Niezabezpieczenie spodniej części frontu przed zanieczyszczeniami

Możliwość sterowania RGB przez płytę główną: Tak
Panel I/O: USB Typ-A 3.0 x2, USB Typ-A 2.0 x2, Mini Jack x2
Poziom hałasu: 25,3 dB
Przepływ powietrza: 39,6 CFM
Prędkość obrotowa: 1200 RPM
Żywotność wentylatora: 40 000 h
Ciśnienie statyczne: 0,97 InchH2O
Możliwość montażu wentylatorów – tył: 1x 120 mm
Możliwość montażu wentylatorów – przód: 3x 140 mm, 3x 12 0mm
Możliwość montażu wentylatorów – góra: 2x 140 mm, 2x 120 mm
Możliwość montażu chłodzenia cieczą – tył: 120 mm
Możliwość montażu chłodzenia cieczą – przód: 360 mm, 280 mm, 240 mm, 140 mm, 120 mm
Możliwość montażu chłodzenia cieczą – góra: 280 mm, 240 mm
Zasilacz w zestawie: Nie
Waga: 6,95 kg
Możliwość instalacji chłodzenia wodnego: Tak
Komora zasilacza: Tak
Rodzaj panelu frontowego: Perforacja
Rodzaj panelu bocznego: Szkło hartowane
Maksymalna liczba kieszeni 3,5″: 2
Maksymalna liczba kieszeni 2,5″: 7
Elementy podświetlane: Wentylator
Kolor podświetlenia: ARGB
Ilość trybów podświetlenia: 1
Maksymalna długość karty graficznej GPU: 380 mm
Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 165 mm
Maksymalna długość zasilacza: 190 mm
Zabezpieczenia: Filtry przeciwkurzowe
Konstrukcja: Podkładki antywibracyjne, Demontowalny panel przedni
Akcesoria w zestawie: Zestaw elementów montażowych, Instrukcja montażu
Typ obudowy: Midi Tower
Standard płyty głównej: Mini-ITX, Micro-ATX, ATX
Położenie zasilacza: Dół
Liczba gniazd rozszerzeń: 8
Maksymalna liczba wentylatorów: 6
Zainstalowane wentylatory: 4x 120mm ARGB
Liczba zainstalowanych wentylatorów: 4
Zasilacz: ATX
Materiał: Szkło hartowane, Stal, ABS
Kolor: Biały
Podświetlenie: Tak
Wysokość: 510 mm
Szerokość: 220 mm
Długość: 447 mm

Opakowanie oraz zabezpieczenie na czas transportu

Obudowa Genesis Irid 505 ARGB przyszła do nas w niewyróżniającym się kartonie, na którym umieszczono oczywiście kilka najważniejszych informacji dotyczących sprzętu. Tak oto front opakowania prezentuje poglądowy szkic skrzynki.

Logo marki na froncie

Tuż obok zamieszczono informacje o kolorze wykończenia, panelu z siatki mesh, kontrolerze ARGB czy wyposażeniu obudowy w 4 wentylatory. Zabezpieczenie produktu jest dobre, oprócz styropianowych nakładek sprzęt przykryto również folią, a od strony panelu z hartowanego szkła dołączono kawałek dość grubej pianki.

Genesis Irid 505 ARGB – budowa od zewnątrz

Omówienie jakości wykonania zaczniemy od zewnętrznej części sprzętu, czyli krótko mówiąc – ocenimy książkę po okładce.

Panele boczne

W tym miejscu warto napomknąć, iż egzemplarz, który zagościł na moim biurku, jest w kolorze białym. Produkt Genesis to konstrukcja w formacie Midi Tower, jednak jej wysokość przerasta niektóre popularne jednostki.

Panel ze szkła hartowanego

Na boku znajduje się panel z hartowanego szkła bez przyciemnienia, wyróżniający się jednak białym malowaniem wokół krawędzi. Za prawidłowe mocowanie do reszty konstrukcji odpowiadają dwie pary srebrnych nakrętek z gumowymi podkładkami od spodu – te wręcz idealnie wpasowują się w design.

Tylni panel

Muszę przyznać, że jest on naprawdę ciężki w porównaniu chociażby do Signum SG1 TG od SilentiumPC. Panel tylni to klasyczne rozwiązanie w postaci kawałka blachy, która zasługuje na pochwałę, nie wygina się bowiem niczym kawałek kartonu.

Front obudowy

Front Irid 505 ARGB pokryto prawie w całości siatką mesh, która umożliwia prawidłowe zaciąganie powietrza przez wentylatory oraz chroni przed niechcianym kurzem w środku. Na samej górze umieszczono srebrne logo marki. W tym miejscu zadbano także o detale, projektując kilka ciekawych zagięć i kształtów w tworzywie sztucznym.

Test obudowy Genesis Irid 505 ARGB - front

Na uznanie zasługuje dodatkowy filtr tuż przed samymi śmigłami, który poskutkuje rzadszą koniecznością czyszczenia wnętrza. Nie mogło obyć się jednak bez wpadek – w tym miejscu jest nią niezabezpieczenie panelu przedniego od spodu, skąd w łatwy sposób może przedostawać się kurz.

Top obudowy

Top obudowy wzbudził u mnie pozytywne odczucia. Otrzymujemy aż 4 porty USB, z czego niestety tylko dwa w standardzie 3.0. Tuż obok umieszczono 2 gniazda mini jack: słuchawkowe oraz mikrofonowe. Oprócz przycisku „power” oraz „reset” nie zabrakło również przełącznika do zmiany podświetlenia.

Same switche chodzą zdecydowanie przyjemnie. Pamiętano także o diodach sygnalizujących pracę komputera oraz dysku twardego. Na dodatek rznalazło się tutaj miejsce dla całkiem sporego, magnetycznego filtra przeciwkurzowego.

Zaglądamy do środka, czyli wnętrze Irid 505 ARGB

Zewnętrzna część skrzynki wypada świetnie, sprawdźmy zatem, co Irid oferuje od kuchni.

Główna część obudowy

Konstrukcja Genesis oferuje wsparcie dla płyt w standardzie od mini-ITX to pełnego ATX. Irid 505 ARGB to projekt dwukomorowy. Na obudowie zasilacza oraz dysków umieszczono logo marki i nazwę modelu. Samo wnętrze prezentuje się dość obiecująco.

Wnętrze obudowy

Zaślepki slotów rozszerzeń są wykręcane oraz wentylowane. Przepusty na okablowanie otrzymały dodatkowe gumowe osłonki, które z nieznanego mi powodu nie zagościły również nad płytą główną, pozostawiając trzy otwory. Miejsca jest całkiem sporo, a całość prezentuje się zjawiskowo w białym wykończeniu.

Podświetlenie ARGB

Genesis Irid 505 ARGB oferuje 4 śmigła wyposażone w adresowalne diody LED RGB. Cały komplet już domyślnie został podłączony do zintegrowanego kontrolera, który można podpiąć do kompatybilnej płyty głównej lub bezpośrednio do fizycznego przycisku na topie obudowy.

Komora główna

Wybierając drugą opcję, mamy do dyspozycji całą gamę zaprogramowanych efektów świetlnych. Muszę przyznać, że robi to wrażenie, zwłaszcza iż predefiniowane tryby są naprawdę kreatywne i chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Diody świecą jasno i żywo, wypełniając wnętrze kolorową poświatą. Podsumowując, kwestia oświetlenia testowanej skrzynki została rozwiązana w znakomity sposób.

Kilka słów o wentylatorach

Wnętrze jednostki wypełniają 4 wentylatory w kolorze białym, wyposażone w diody ARGB. Ich budowa wygląda solidnie, nie jest to tani plastik, a w rogach pokuszono się o zastosowanie gumowych podkładek, redukujących poziom generowanego hałasu.

Wentylator

Jeśli już jesteśmy w temacie śmigieł, to warto wspomnieć nieco o ich parametrach. Maksymalna prędkość obrotowa tych modeli to 1200 RPM, a przepływ powietrza ma wynosić 39,6 CFM. Według producenta generowany hałas nie powinien przekraczać 25,3 dB.

Co kryje się za tacką płyty głównej?

Za tacką płyty głównej dzieje się chyba najwięcej. To właśnie w tym miejscu odnajdziemy całą masę okablowania, część wychodzi oczywiście z topu skrzynki, gdzie znajdują się niezbędne porty oraz przyciski. Znaczną grupę stanowią jednak wiązki od wentylatorów, które domyślnie podłączone są do kontrolera umożliwiającego sterowanie prędkością obrotową oraz podświetleniem.

Test obudowy Genesis Irid 505 ARGB - za tacką płyty głównej

Sama płytka sterująca zasilana jest za pomocą pojedynczego złącza SATA. Istnieje również możliwość podpięcia kontrolera do przycisku na górze obudowy, umożliwiając sobie tym samym zarządzanie oświetleniem przy użyciu fizycznego przełącznika. Składanie komputera znacząco ułatwi nam około 2,5 cm miejsca przeznaczonego na przewody oraz liczne przepusty do opasek zaciskowych.

Kompatybilność oraz ilość miejsca

Testowana obudowa oferuje wsparcie dla chłodzenia cieczą na topie oraz froncie, gdzie zamontujemy chłodnice nie większe niż 360 mm. Klasyczny radiator CPU nie może przekraczać 165 mm, maksymalna długość karty graficznej, którą pomieści Irid 505 ARGB, to natomiast 380 mm.

Dostępna przestrzeń

Wewnątrz konstrukcji znalazło się miejsce dla wielu dysków. Tuż obok zasilacza umieścimy do dwóch magazynów danych w formacie 3,5″ na specjalnie przystosowanych sankach. Nośniki o rozmiarze 2,5″ możemy zamontować w aż 7 miejscach, jeśli zrezygnujemy z obydwu dysków magnetycznych.

Komora zasilacza oraz dysków

W miejscu montażu zasilacza umieszczono dwa paski redukujące przenoszenie drgań. Ilość przestrzeni przeznaczonej na jednostkę PSU jest natomiast całkiem niewiele, bo jedynie 190 mm. Z pomocą przychodzi jednak możliwość wykręcenia klatki przeznaczonej na dyski, zwiększając tym samym znacząco dostępną przestrzeń.

Filtr przeciwkurzowy, który znalazł się pod zasilaczem, nieco mnie rozczarował, ponieważ jest to najprostsze z możliwych rozwiązań, montowane poprzez wciśnięcie w ramkę. Podczas demontażu wymaga zatem przechylenia komputera. Krótko mówiąc, w tej cenie spodziewałem się lepszego rozwiązania.

Testy Genesis Irid 505 ARGB White

Pomiary generowanego hałasu były mierzone sonometrem Voltcraft SL-100 z odległości 30 cm przy zdjętych panelach bocznych oraz uruchomionych wszystkich śmigłach. Testy anemometrem polegały na zmierzeniu prędkości powietrza tuż przy wentylatorze.

Pomiar wytłumienia

Zanim przejdziemy do clou recenzji, przyjrzyjmy się na początku wytłumieniu obudowy. W tym celu posłużyliśmy się dźwiękiem generowanym przez urządzenie elektroniczne, dzięki czemu będziemy mieć pewność, iż zachowamy powtarzalność pomiarów. Najprościej mówiąc, w zamkniętej oraz otwartej skrzynce na samym środku umieściliśmy sprzęt emitujący hałas, a następnie zmierzyliśmy natężenie dźwięku z odległości 30 cm i 1,5 metra.

Wytłumienie obudowy

Warto jeszcze dodać, iż szum tła wynosił na czas testów 29,1 dBA. Pomiarów dokonywaliśmy przy wykorzystaniu urządzenia Voltcraft SL-100. Rezultaty prezentują się następująco. Po zdjęciu paneli bocznych dźwięk wydobywający się z obudowy z odległości 30 cm został zarejestrowany jako 58,6 dBA. Zamknięcie skrzynki poskutkowało spadkiem tej wartości o niemalże 8 jednostek, a dokładniej do poziomu 50,8 dBA. Jak wypada wytłumienie Genesis Irid 505 ARGB z 1,5 metra? Pomiary znów rozpoczynamy od otwartej obudowy, odsuniętej od sonometru o 30 cm. Tutaj szum dobiegający z wnętrza osiągnął natężenie 52 dBA. Po odsunięciu urządzenia pomiarowego na 1,5 metra Voltcraft SL-100 pokazał nam 47,7 dBA. Podsumowując tę część recenzji, przyznaję, że Irid 505 ARGB jest w stanie skutecznie wytłumić nieprzyjemny hałas generowany przez urządzenia wewnątrz.

Wydajność wentylatorów – testy anemometrem

Testy wydajności wentylatorów zaczynamy od dość niskiej prędkości. Śmigła przy 800 RPM były w stanie wygenerować strumień powietrza o prędkości 2,3 m/s.

Testy anemometrem

Podbicie obrotów do okrągłego tysiąca zwiększyło wynik podawany przez anemometr do 2,8 m/s. Obroty rzędu 1200 RPM przełożyły się na rezultat w postaci 3,1 m/s.

Kultura pracy Genesis Irid 505 ARGB White

Pomiary generowanego hałasu były wykonywane przy zdjętych panelach bocznych z odległości 30 cm. Natężenie dźwięku tła w tym przypadku wynosiło 29,8 dBA. Rezultaty prezentują się następująco: 30,7 dBA dla 800 RPM, 33,4 dBA przy wartości 1000 RPM oraz równe 36 dBA przy obrotach na poziomie 1200 RPM.

Test obudowy Genesis Irid 505 ARGB - kultura pracy

Sam dźwięk towarzyszący pracy wentylatorów nie był ani irytujący, ani znacząco dający się we znaki. Kulturę pracy kompletu wentylatorów obudowy Irid oceniam bardzo dobrze, zwłaszcza że przy normalnym użytkowaniu, czyli z założonymi panelami bocznymi, hałas będzie jeszcze mniej słyszalny.

Podsumowanie recenzji oraz wstępna ocena

Obudowa Genesis Irid 505 ARGB to produkt kompletny. Liczne porty na topie, pełne ofiltrowanie, 4 wentylatory w zestawie, a także zintegrowany kontroler PWM i podświetlenia to tylko kilka z najważniejszych zalet tej skrzynki.

Spód obudowy

Warto jeszcze wspomnieć o gumowych przepustach na okablowanie, wsparciu dla chłodnic w rozmiarze 280 mm i 360 mm oraz całkiem sporej przestrzeni za tacką płyty głównej, gdzie bez problemu można ukryć nadmiar okablowania. Podczas recenzji Irid 505 ARGB najbardziej urzekł mnie jej wygląd. Białe wykończenie, klarowny panel z hartowanego szkła oraz dopieszczone szczegóły naprawdę potrafią zachwycić oko. Całość uzupełniają zjawiskowe i liczne efekty świetlne prezentowane przez wentylatory.

Komplet śmigieł na froncie

Do najwyższej noty zabrakło mi lepszego filtra pod zasilaczem, zabezpieczenia frontu od spodu oraz ciut większej konkurencyjności, chociażby dzięki niższej cenie. Niemniej testowana obudowa od Genesis jest produktem, który z całą pewnością polecam i uważam jako udany projekt. Krótko mówiąc, za kwotę około 350 złotych otrzymujemy adekwatną jakość wykonania, niebanalny wygląd oraz bogatą pulę dodatków.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.