Frogwares odradza zakup własnej gry – o co chodzi z The Sinking City?

Gra The Sinking City po kilku miesiącach nieobecności na platformie Steam ponownie jest na niej dostępna. Zarówno zniknięcie, jak i ponowne pojawienie się produkcji jest związane z konfliktem miedzy producentami gry – Frogwares – a jej wydawcą, czyli firmą Nacon. Mimo tego że The Sinking City jest znowu dostępne, deweloperzy odradzają jej zakup.

27 lutego 2021
Na skróty
  • The Sinking City powróciło do sprzedaży na platformę Steam.
  • Dostępna wersja jest jednak okrojona z wielu łatek i dodatków, jakie wyszły po premierze produkcji.
  • Deweloperzy gry – studio Frogwares – odradza zakup produkcji na platformie Steam.

The Sinking City to produkcja łącząca przygodówkę TPP z grą akcji i elementami RPG, która mocno inspiruje się klimatem H. P. Lovecrafta. Kierujemy w niej Charlesem Reedem, detektywem, który trafia do dotkniętego dziwną powodzią Oakmont. Gra nie okazała się pod żadnym względem rewolucyjna, jednak została całkiem ciepło przyjęta.

Reed płynący po zalanych ulicach Oakmont

Z czasem na światło dzienne wyszedł konflikt między producentami gry, czyli ukraińskim Frogwares, a wydawcami, czyli firmą Nacon (znaną wcześniej jako BigBen Interactive). Deweloperzy mieli rozwiązać umowę w związku z naruszeniem jej ustaleń przez wydawcę. Nacon miało opóźniać płacenie wypłat, a ostatecznie nawet nie przekazywać części zysków ze sprzedaży do Frogwares. W związku z tym gra zaczęła znikać z niektórych sklepów, w tym z platformy Steam. Miało to doprowadzić do zablokowania zysków firmy Nacon.

The Sinking City wraca na Steam

Obie firmy spotkały się w sądzie. Póki co żaden wyrok nie zapadł, a proces wciąż trwa. Sąd wydał jednak decyzje, zgodnie z którą Frogwares nie może blokować Naconu przez sprzedażą The Sinking City. Wtedy gra na chwilę pojawiła się na Steam, jednak jako jej wydawca wymienione było ukraińskie Frogwares. Niedługo później znowu produkcja zniknęła.

Ponownie pojawiła się ona wczoraj. Tym razem jednak jako wydawca oznaczone jest Nacon. Gra posiada też inną kartę produktu niż dotychczasowe The Sinking City. Wiele wskazuje na to, że nie jest to nawet ostateczne wydanie gry. Dodatkowo jej zakup odradza sama firma Frogwares, która twierdzi na Twitterze, że nie odpowiada za wydaną na Steamie wersję. Przez chwilę, na karcie produktu znajdowała się również wiadomość od firmy Frogwares, która odradzała zakup, jednak aktualnie nie jest już ona widoczna.

Nacon opublikowało na Steamie prawdopodobnie starą, premierową wersję gry. Nie ma w niej dostępu do wszystkich wydanych już po premierze treści. Nie ma DLC, achievmentów czy zapisów w chmurze. Gra ma przez to bardzo niskie oceny użytkowników na Steam. Póki co nie wiadomo, jak będzie wyglądać przyszłość tej produkcji, jednak prawdopodobnie nie jest to jeszcze koniec tej batalii między Frogwares a Nacon.

Michał Kaźmirczak

Gamer od 5 roku życia. Gra we wszystko od F1, przez jRPG po strategię. Z wykształcenia marketingowiec, z pasji dziennikarz i mistrz w sesjach papierowych RPG.
UWaga! Gorące informacje!