fbpx

Escape from Tarkov 0.13 – najważniejsze zmiany, bronie i nowości w aktualizacji

29 grudnia 2022,
10:16
Bartłomiej Gawryszuk
Ulice Tarkova - nowa mapa W Escape From Tarkov

Aktualizacja 0.13 może nie wyglądać imponująco na papierze, jednak w praktyce będzie to prawdziwa rewolucja dla gry. Nowe pukawy, masa zmian, nowy system modyfikacji, Escape from Tarkov z każdym kolejnym updatem staje się coraz lepszy, nie licząc problemów z cheaterami i problematycznym politycznie miejscu, w którym gra się teraz znajduje…

Nowe bronie w Escape From Tarkov

Na pierwszy ogień: Do gry zostaną dodane granatniki podczepiane! Dwa modele, po jednym dla platform AR-15 i AK, będą w stanie ciskać granatami 40 mm z prędkością 76 metrów na sekundę. Towarzyszyć im będą AUG A1 i AUG A3, karabiny szturmowe znane ze swojej celności.

Statystyki naboju 40mm

Kolejna broń to SR-2M „Veresk” 9×21 SMG, druga broń w grze korzystająca z bardzo rzadkiego kalibru 9x21mm.

Glock 19X 9×19 to jeszcze jeden pistolet z rodziny Glock. Czym ten się różni on innych? G19X jest najcelniejszym i najbardziej ergonomicznym pistoletem wśród swojej kategorii dzięki specjalnej lufie GLOCK Marksman Barrel (GMB), posiadającej specjalny wzór gwintowania. Na szczęście, jak z każdą częścią w Escape from Tarkov, lufę będzie można wyjąć i włożyć do dowolnego, kompatybilnego modelu, dzięki czemu fani Glocków są o jedną część bliżej do zbudowania idealnego pistoletu.

Ekran modyfikacji broni w EFT

Wisienką na torcie jest bardzo… nietypowy rewolwer z fabryki Tula: RSH-12 12.7×55. Korzystając z kalibru karabinu ASh-12, ten sześciostrzał jest dosłownie ręczną armatą i nie zdziwiłbym się, gdyby stał się nowym postrachem serwerów.

Majsterkowanie w EFT? Zaawansowane modyfikacje ekwipunku

Totalnym przełomem okazuje się nowy system ulepszania narzędzi pracy. Z odpowiednimi umiejętnościami, przedsiębiorczy gracze będą w stanie ulepszać bronie i pancerze, redukując ich zużycie, ulepszając celność czy protekcję, które oferują.

To może otworzyć zupełnie nowy rynek, na którym bardziej obeznani w modyfikacjach gracze mogą zdzierać ruble z tych, którzy będą zainteresowani lepszym wyposażeniem, ale też wprowadzi to masę nowych narzędzi do gry, które będą niezbędne do naprawy i modyfikacji sprzętu.

Małe, ale ważne, czyli pozostałe zmiany w aktualizacji 0.13 Escape from Tarkov

Poza nowymi animacjami leczenia pięcioma nowymi stymulantami i nowym opcjom trybu off-line, do gry dojdzie cała masa ulepszeń technicznych. System Oculus Audio da graczom większe możliwości co precyzyjniejszej do audio-lokalizacji dźwięków, FSR 2.1 usprawni renderowanie dalekich obiektów, do gry trafi nawet polska wersja językowa!

Quest z Escape From Tarkov po polsku

Z rzeczy, które mogą się wydawać wręcz bez sensu, bronie palne w rękach botów będą mogły się zacinać, a nawet psuć permanentnie! Znacznie ułatwi to starcia ze Scavami (którzy noszą legendarnie rozwalone pukawki), a nawet pozwoli kilka razy unikąć śmierci z rąk Scav Bossów (ci z kolei zazwyczaj mają je w nieco lepszym stanie)! Oczywiście zmianie ulegnie również balans cen i umiejętności, ale to akurat nikogo nie powinno zdziwić z racji, że EFT jest w becie stąd też olbrzymia lista fixów.