Edycje rozszerzone Baldur’s Gate oraz Icewind Dale z nowym patchem

20 kwietnia 2021,
21:37
Dorota Żak

Na fanów klasycznych RPG-ów czeka dobra wiadomość. Tytuły, takie jak Baldur’s Gate Enhanced Edition I i II oraz Icewind Dale Enhanced Edition, otrzymały właśnie aktualizację, która poprawia sporo błędów, a także dodaje kilka nowych rzeczy.

Postać z Baldur's Gate Enhanced Edition
Na skróty
  • Studio Beamdog wydało patcha 2.6, który trafił do Baldur’s Gate Enhanced Edition, Baldur’s Gate II Enhanced Edition (w tym do jego dodatku Siege of Dragonspear) oraz do Icewind Dale Enhanced Edition.
  • Gry zostały lepiej przystosowane do systemów 64-bitowych.
  • Dodano do nich również nowe portrety postaci oraz linie dialogowe.

Baldur’s Gate, Baldur’s Gate II, Icewind Dale – wszystkie te gry łączy już niemała liczba lat od wydania. To jednak okazuje się nieważne, bo tytuły przeszły dawno do kategorii klasyków, do których jedni wciąż wracają, a inni dopiero sięgają po raz pierwszy. I tutaj naturalnie zachodzi pewna zależność: kiedy jest zainteresowanie graczy, pojawia się również reakcja ze strony growych developerów.

Tym razem obejmuje ona wypuszczenie patcha 2.6. Zaledwie wczoraj, czyli 19 kwietnia, trafił on do Baldur’s Gate Enhanced Edition, Baldur’s Gate II Enhanced Edition i jego dodatku Siege of Dragonspear oraz do Icewind Dale Enhanced Edition. Aktualizacja naprawia część istniejących w tych grach problemów i jednocześnie proponuje zupełnie nową zawartość. Odpowiada za nią studio Beamdog, które wcześniej przygotowało Edycje Rozszerzone dwóch części Baldur’s Gate oraz pierwszego Icewind Dale.

Upgrade do nowszych systemów operacyjnych

Jedną z najistotniejszych rzeczy, na jaką zwracają uwagę twórcy wymienionych wyżej Edycji Rozszerzonych, jest ich lepsze dostosowanie do 64-bitowych systemów operacyjnych, aby jak najbardziej je usprawnić. W parze z tym idzie zaprezentowanie optymalnych wymagań sprzętowych (kolejno na Windowsa, Linuxa oraz macOS), które pozwolą się cieszyć rozgrywką. Jako że mamy do czynienia ze starszymi grami, nie są one zbyt wysokie (wręcz przeciwnie, jeśli porównamy je z wychodzącymi na bieżąco tytułami). Warto jednak nadmienić, że w dwóch Baldurach i pierwszym Icewind Dale kończy się wsparcie dla systemów 32-bitowych.

Wymagania sprzętowe po patchu 2.6 do Baldur's Gate i Icewind Dale
Wymagania sprzętowe po patchu 2.6 do Edycji Rozszerzonych Baldur’s Gate i Icewind Dale. Źródło: Steam

Pozostaje jeszcze kwestia wersji gier na urządzenia mobilne (iOS i Android), które na patch 2.6 będą musiały jeszcze trochę poczekać. Do jego ukończenia na tych systemach niedostępna będzie gra międzyplatformowa.

Baldur’s Gate i Icewind Dale – nowa zawartość w kolejnych odsłonach serii

Nawet jeśli znamy klasyczne tytuły na wylot, będziemy mieli powód, żeby znowu do nich wrócić. Patch 2.6 dodaje do Edycji Rozszerzonych Baldur’s Gate i Icewind Dale wiele elementów, które mają nas do tego zachęcić. Dostępne będzie aż 11 nowych portretów dla naszego bohatera oraz 7 zestawów głosowych, co pozwoli nam jeszcze bardziej spersonalizować postać.

Na tym nie koniec niespodzianek. Do roli Alveusa Malcantera po raz kolejny powróci Mark Meer, znany przede wszystkim jako komandor Shepard z Mass Effecta. Obok niego usłyszymy w grach także Trenta Ostera, szefa Beamdog, który pochwali się okrzykami bitewnymi, oraz czterech innych pracowników studia.

Alveus Malcanter, Baeloth Barrityl i Mark Meer jako Baeloth
Postaci Alveusa Malcantera i Baelotha Barrityla oraz Mark Meer jako Baeloth. Źródło: Steam

Oprócz tego poprawione zostaną elementy trybu multiplayer oraz systemu używania magii. Szczegółową listę wszystkich zmian i nowości można znaleźć w ogłoszeniu na temat patcha, które pojawiło się na Steamie. Patch 2.6 nie usunął każdego występującego w grach problemu, ale twórcy obiecali dalszą pracę nad błędami i kolejne aktualizacje.