Oto ECLLPSE – malutki, szybki dysk SSD, na który zebrano 1,7 miliona złotych

1 marca 2021,
21:12
Franciszek Ciechowski

ECLLPSE, czyli malutki, przenośny dysk SSD, który wytrzyma nawet najgorsze warunki. Do tego dołóżcie prędkość transferu w okolicach 550 MB/s i zbiórkę na portalu crowdfundingowym. Jest potencjał. Czy w rzeczywistości jednak wart jest on miliona monet? Tysiące wspierających mogą się mylić?

Wielkość dysku SSD ECLLPSE
Na skróty
  • Na portalu Indiegogo ogromnym sukcesem zakończyła się zbiórka na projekt ECLLPSE, którego celem było wprowadzenie do regularnej dystrybucji podręcznego dysku SSD.
  • Twórcy postanowili szybką pamięć o maksymalnej pojemności 2 TB zamknąć w kompaktowej, „niezniszczalnej” obudowie.
  • Najtańszy wariant urządzenia (512 GB) został wyceniony na 79 dolarów.

ECLLPSE to miniaturowy dysk SSD mieszczący się nawet w tej małej kieszonce waszych ulubionych jeansów, z którą nigdy nie wiecie, co zrobić (okej, będzie odrobinę wystawał, ale umówmy się, że nie takie rzeczy już tam upychaliście, prawda?). Ta przenośna, wyjątkowo szybka pamięć została szczelnie zamknięta w niemal niezniszczalnej (a przynajmniej tak określają ją producenci) obudowie spełniającej wymogi normy IP67.

Ponadto dysk został wyposażony w kilka złącz, dzięki którym wygodnie możecie przenosić swoje dane między wieloma różnymi urządzeniami. Niezależnie od tego, czy chcecie szybko zgrać film z drona, zdjęcia z aparatu czy kilkadziesiąt gigabajtów danych z komputera, by później część z nich wrzucić na smartfona, ECLLPSE sprawi, że będzie to zdecydowanie szybsze i łatwiejsze.

Mały, przenośny dysk SSD, który stał się spełnieniem marzeń tysięcy konsumentów

Urządzenie jest przedstawiane jako rynkowa rewolucja, a w grudniu 2020 roku na Indiegogo wystartowała kampania crowdfundingowa, która zakończyła się ogromnym sukcesem. Do dnia dzisiejszego projekt wsparło tam 2357 osób łączną kwotą ponad 460 tys. dolarów (ponad 1,7 miliona zł).

Przejdźmy do konkretów. Ten mały dysk SSD wyposażony w główne złącze USB 3.1 Gen 2 jest wodo-, kurzo- i wstrząsoodporny, co oznacza, że sprzęt powinien sprawdzić się w bojowych warunkach nawet podczas podróży przez Puszczę Amazońską. Norma IP67 określa wytrzymałość urządzenia na zanurzenie w wodzie na maksymalną głębokość jednego metra przez 30 minut. Waga ECLLPSE to zaledwie 19 gramów, a jego wymiary mieszczą się w granicach 85 × 20 × 13 mm.

Szybka pamięć zamknięta w kompaktowej formie

Jeśli chodzi o prędkości odczytu i zapisy danych, to mamy tutaj do czynienia z wynikami na poziomie odpowiednio 550 MB/s oraz 480 MB/s. Testy sprzętu wykazują, że taka wydajność pozwala na transfer pliku wideo ważącego 11 GB w zaledwie ok. 20 sekund. Ma to umożliwić użytkownikom nie tylko szybkie przenoszenie danych z urządzenia na urządzenie, ale również swobodną pracę i zabawę (oglądanie filmów 4K, granie w gry itp.) przy pomocy ECLLPSE używanego w formie przenośnej pamięci zewnętrznej.

Wyniki testu prędkości dysku SSD ECLLPSE

Mały, podręczny dysk został opracowany przez zespół z Hongkongu stojący za projektem ECLLPSE w kilku pojemnościach. Do zakupu dostępne są warianty 512 GB, 1 TB i 2 TB. Producenci stworzyli trzy wersje kolorystyczne: pomarańczową, niebieską i czerwoną.

Dysk SSD ECLLPSE – ile kosztuje i gdzie można go kupić?

W momencie, w którym piszę ten artykuł, wciąż możliwy jest zakup dysku w ramach kampanii na Indiegogo, jednak dostępne są już w zasadzie ostatnie egzemplarze. Co za tym idzie, niedługo osoby zainteresowane nabyciem produktu będą zmuszone poczekać do chwili uruchomienia szerokiej dystrybucji urządzenia, masowa produkcja ECLLPSE powinna bowiem właśnie ruszać (pod warunkiem, że producenci będą trzymali się założonego harmonogramu pracy). Pierwsze dostawy pamięci dla osób, które dołożyły swoją cegiełkę do realizacji projektu w trakcie zbiórki, zostały zaplanowane na kwiecień.

Kolory małego, przenośnego dysku SSD

Koszt zakupu dla wspierających jest objęty blisko pięćdziesięcioprocentową obniżką i jest uzależniony od wybieranego wariantu urządzenia. Dysk o pojemności 512 GB został wyceniony na 79 $, wersja 1 TB to już natomiast wydatek w wysokości 119 $. Najdroższy jest oczywiście model oferujący 2 TB przestrzeni dyskowej, którego cena wynosi 199 $. Producenci przygotowali również kilka specjalnych ofert, jeżeli bylibyście zainteresowani większą liczbą egzemplarzy. Do dodatkowego zakupu zostanie wprowadzonych kilka akcesoriów, chociażby adaptery lightning oraz USB-A, które obecnie można wybrać jako część zamawianego zestawu.

Posiadaczom dysku przysługuje pięcioletnia gwarancja producenta oraz 30-dniowe prawo zwrotu. Autorzy projektu deklarują kompatybilność pamięci z urządzeniami, takimi jak komputery osobiste klasy PC, Mac, tablety oraz smartfony z Androidem i systemem iOS, czy oczywiście wszelkiej maści aparaty, kamery, drony itd.