Do sieci wypłynęło zdjęcie oraz wyniki wydajności Radeona RX 6600 XT

Rynek kart graficznych nie żyje jedynie modelami z najwyższej półki. Idealnym przykładem potwierdzającym to zdanie jest popularność GTX 1060, GTX 1660 czy GTX 970. Konstrukcje ze średniego segmentu cenowego są najczęściej wybieranymi układami, między innymi ze względu na swój stosunek ceny do osiągów. Dziś w sieci widnieje pierwsza udostępniona publicznie fotografia Radeona RX 6600 XT, który ma celować właśnie w mainstreamowe komputery.

22 lipca 2021
Na skróty
  • Odnalezione w internecie zdjęcie przedstawia inżynierską wersję karty graficznej Radeon RX 6600 XT.
  • Jednostka bazuje na rdzeniu Navi 23 XT, który oferuje 2048 procesorów strumieniowych, a całość dopełnia 8 GB pamięci GDDR6.
  • Konstrukcja ma zostać zaprezentowana już 11 sierpnia, a koszt zakupu powinien oscylować w granicach 399 dolarów amerykańskich.

Owo zdjęcie produktu zostało dostrzeżone na jednym z chińskich forum. Grafika ukazuje Radeona RX 6600 XT z 8 GB pamięci VRAM w wersji OEM, a dokładnie rzecz biorąc, inżynierskiej. Co więcej, udostępnione zostały także wyniki wydajności owego GPU w jednym z benchmarków.

Radeona RX 6600 XT – budowa wersji OEM

Sama fotografia przedstawia 2-wentylatorową konstrukcję z niezbyt rozbudowanym radiatorem, co prawda można dojrzeć rurki cieplne, jednak sama grubość odpromiennika nie robi wrażenia. Całość przypomina typową wersję OEM, która wyglądem jest bliźniaczo podobna do układów znanych nam z gotowych zestawów PC. Karta oferuje 3 wyjścia w postaci DisplayPort oraz pojedyncze HDMI.

Zdjęcie karty graficznej AMD Radeon RX 6600 XT
Źródło: VideoCardz.com

Grafika jest zasilana za pomocą jednej 8-pinowej wtyczki PCIe. Warto wspomnieć, że sam rdzeń owego GPU to nic innego jak Navi 23 XT, oferujące 2048 procesory strumieniowe. Na pokładzie nie zabrakło również 32 MB pamięci Infinity Cache oraz 8 GB VRAM w postaci kości GDDR6 na 128-bitowej szynie.

Radeona RX 6600 XT – testy wydajności

Pomiary wydajności zostały wykonane w programie o nazwie Ludashi benchmark, który jest popularnym narzędziem w Chinach. Według testu karta jest w stanie wyprzedzić RTX 3060 Ti oraz RTX 3070 Ti. Wyniki są co najmniej imponujące, jednak na prawdziwe rezultaty w grach przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Premiera karty jest przewidywana na 11 sierpnia, a jej wycena powinna oscylować w granicach 399 dolarów amerykańskich. Warto jednak wciąż pamiętać, że omawiany egzemplarz był jedynie konstrukcją inżynierską, a podana wydajność może znacząco różnić się od rezultatów, które poznamy tuż po dotarciu GPU na półki sklepowe.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!