Corsair Dominator Platinum: pamięci RAM DDR5 osiągną taktowanie nawet 6400 MHz

18 grudnia 2021,
11:44
Adam Wiśniewski

Corsair wprowadził do swojego sklepu nowe kości RAM Dominator Platinum. Oparte są one na technologii DDR5 i osiągają częstotliwość taktowania na poziomie 6400 MHz.

Corsair Dominator Platinum na płycie głównej
Na skróty
  • Nowe pamięci operacyjne od firmy Corsair są już dostępne.
  • Najszybsze modele będą w stanie osiągnąć nawet 6400 MHz. Wszystko za sprawą złącza DDR5.
  • Corsair stworzył także nowe, autorskie oprogramowanie do zarządzania pamięcią i jej oświetleniem.

Jeden z liderów rynku pod względem produkcji pamięci RAM, Corsair, wprowadził niedawno do sprzedaży nowe kości pamięci operacyjnej. Producent informuje, że owe kości będą mogły osiągać taktowanie rzędu 6400 MHz. Jest to możliwe za sprawą zastosowania złącza DDR5.

Firma już jakiś czas temu zapowiedziała, że rozpoczyna pracę nad nową pamięcią DDR5. Teraz, gdy jest już ona dostępna w oficjalnym sklepie producenta, możemy zobaczyć, jak finalnie funkcjonuje i jakie faktycznie taktowanie osiąga.

Kości RAM DDR5 Corsair Dominator Platinum ze wszystkich stron
Źródło: Corsair

Corsair Dominator Platinum – RAM DDR5 6400 MHz, czyli wielka liczba i wielka wydajność?

Kości Corsair Dominator Platinum osiągające częstotliwość taktowania na poziomie 6400 MHz z pewnością stanowią kolejny kamień milowy rozwoju pamięci operacyjnych. Wspierane przez interfejs DDR5, którego maksymalna przepustowość wynosi 51 GB/s, są w stanie znacznie podnieść wydajność komputera. Minusem jest fakt, że kości te wymagają do prawidłowego funkcjonowanie praktycznie najnowszych procesorów pokroju Intel Core i9 12. generacji.

Biała i czarna wersja kolorystyczna pamięci RAM DDR5 od Corsair
Źródło Corsair

RAM Dominator Platinum wyposażono w regulator napięcia sterowany bezpośrednio poprzez dedykowane oprogramowanie iCUE. Według producenta usprawni to proces dostosowywania napięcia do częstotliwości, jaką chcemy osiągnąć. Sama technologia iCUE posiada również szereg innych innowacyjnych rozwiązań. Przykładem są między innymi niestandardowe profile XMP. Ich działanie oparte będzie na czymś podobnym do regulatora napięcia, lecz pozwoli na ustalenie konkretnej częstotliwości pracy do wybranego przez nas uruchomionego programu czy gry.

Jeśli chodzi o wygląd, to każda kość wyposażona zostanie w 12 bardzo jasnych diod LED. Każdą indywidualnie można dostosowywać oraz tworzyć specjalne wzory świetlne. Producent zachęca także do kupowania większej ilości jego sprzętu, gdyż im więcej elementów komputera tej samej marki posiadamy, tym lepiej można zsynchronizować ich pracę i tym korzystniej wyglądać będzie cały zestaw.

Pamięci Corsair Dominator Platinum dostępne są w zestawie 32 GB, w którym znajdziemy dwie kości po 16 GB oraz w zestawie 64 GB zawierającym dwie kości po 32 GB każda. Dodatkowo możemy, oprócz pojemności, wybrać taktownie. W takim przypadku wybieramy z zakresu od 4800 do 6400 MHz. Producent wycenia najdroższy i najszybszy z modułów na blisko 600 dolarów, czyli ok. 2500 złotych.

Corsair Dominator Platinium - paleta kości RAM DDR5
Źródło: Corsair