fbpx

Colorful zapowiada GeForce GT 1010 z pamięcią DDR4

Colorful jako pierwsza, znacząca marka wśród producentów kart graficznych, prezentuje model GeForce GT 1010. Został on wyposażony w pamięć DDR4 o pojemności 2 GB.

Na skróty
  • Colorful prezentuje nową kartę graficzną.
  • GeForce GT 1010 jest jednym z najniższych modeli NVIDII.
  • Wyposażony został w pamięć DDR4 o pojemności 2 GB.
  • Pobór mocy wynosi jedynie 20 W.

Colorful jako pierwsza poważna marka produkująca karty graficzne wprowadza do swojej oferty model GeForce GT 1010 z dość przestarzałą – jak na dzisiejsze czasy – pamięcią DDR4. Pomimo tego, że istnieje już model z DDR5, producent zrobił kolejny krok, aby układ był jeszcze tańszy.

GeForce GT 1010 to karta dla niewymagających użytkowników

Specyfikacja nowej karty jest niezwykle uboga, nawet jak na jeden z najniższych modeli NVIDII. GeForce GT 1010 od Colorful wyposażony został w rdzeń GP108 wykonanym w litografii 14 nm. W połączeniu z 256 jednostkami CUDA jest w stanie rozpędzić zegary do 1379 MHz. Ilość pamięci DDR4 to 2 GB z przepustowością na poziomie 2,1 Gb/s. Całość chłodzona jest małym radiatorem z wbudowanym pojedynczym wentylatorem.

Jak konkretny model wypada na tle innych, tanich układów? Taki sam chip możemy znaleźć między innymi w GT 1030 i mobilnej serii MX330 i MX250. Różnica jednak polega na większej ilości rdzeni CUDA (384) oraz szybszą pamięcią DDR5 o przepustowości 6Gb/s, co przekłada się także wyższą prędkość taktowania zegarów.

Tym na co warto zwrócić uwagę jest rozmiar i pobór mocy na poziomie 20 W. Producent nie zapomniał także o „nowoczesnym” gnieździe HDMI zamiast starych, niemalże zapomnianych portów analogowych.

Dostępność i zastosowanie GeForce GT 1010 DDR4

Na ten moment nie jest znana cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za GeForce GT 1010 od Colorful. Nowy model jest bardzo podstawową kartą graficzną, która pozwoli na bezproblemowe wyświetlanie pulpitu i prostego oprogramowania. Być może nada się jako grafika do przeczekania na „lepsze czasy” lub jako zamiennik dla tej, która akurat się zepsuła. Z góry można zapomnieć o gamingu, co raczej nie jest niespodzianką, patrząc na specyfikację. Warto jednak przed zakupem mieć w tyle głowy to, że niedługo, oficjalnej premiery doczeka się GeForce GTX 1630, który również powinien być energooszczędny i przy tym zdecydowanie wydajniejszy.