Brunon Hawryluk o Wiedźminie, filmie Pół wieku poezji później i scenopisarstwie

9 lutego 2022,
20:48
Gabriela Zubek – Woźny

Dzieła Sapkowskiego wpłynęły na całe pokolenia czytelników i chyba naprawdę nie ma już w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Wiedźmin złapał za miliony serc i zamieszkał w nich praktycznie na stałe. Co o powstawaniu najbardziej znanego projektu fanowskiego osadzonego w świecie Geralta z Rivii ma do powiedzenia Brunon Hawryluk – jeden z głównych autorów filmu Pół wieku poezji później? Jak wygląda życie scenarzysty i czy podczas pracy scenopisarskiej lekkie pióro odgrywa najważniejszą rolę?

Czarno-białe zdjęcie Brunona Hawryluka

Temat przygód Rzeźnika z Blaviken podejmowany był przez najróżniejsze media i formaty, od kultowych już gier CD Projektu, przez filmowe adaptacje (te mniej i bardziej udane) oraz najświeższe produkcje Netfliksa, aż po rozliczne twory fanowskie. O najbardziej znanym z tej ostatniej grupy porozmawialiśmy w najnowszym odcinku naszej audycji z jednym z jego twórców.

Pół wieku poezji później to wyprodukowany dwa lata temu film fanowski, którego akcja toczy się w świecie wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego. Przedstawia on losy w tym wypadku nie Geralta, a postaci pobocznych znanych nam już wcześniej z wiedźmińskiej sagi, oraz nowych bohaterów, których wcześniej nie było jeszcze dane nam poznać.

Nad scenariuszem do tej produkcji pracował między innymi nasz gość, którego poznacie w ósmym odcinku podcastu GURUnolotniBrunon Hawryluk.

Brunon Hawryluk w ósmym odcinku podcastu GURUnolotni o pracy scenarzysty

Scenarzysta, fan, pisarz i konsultant scenariuszowy przy produkcjach kinowych. Autor scenariuszy do wielu popularnych seriali (Wojenne dziewczyny), filmów krótkometrażowych (Kopia, Zwłoka, Paczka), a także takich produkcji fabularnych, jak rzeczone Pół wieku poezji później.

Tematy poruszane w odcinku

  • W kilku słowach o Brunonie Hawryluku i jego twórczości
  • Pisanie o wiedźminie. Pół wieku poezji później – czyli jak się tworzy z perspektywy fana?
  • Wiedźmin z 2001 roku. Ikoniczna filmowa kreacja Geralta oraz Jaskra
  • Nagrywanie filmu a środki finansowe. Jaką rolę gra budżet?
  • Sytuacja pandemiczna a przemysł filmowy
  • Film – ile z niego to artystyczna praca, a ile logistyczne przedsięwzięcie?
  • Czy dialogi działają? Motyw filmu i gier
  • Kim jest script doctor?
  • Jak zacząć scenopisarstwo filmowe?
  • Lekkie pióro czy wiedza? Co odgrywa większą rolę w pracy scenarzysty?

Ósmy odcinek podcastu GURUnolotni jest już dostępny na Spotify. Jak zawsze zapraszamy do słuchania i komentowania. Jakiekolwiek uwagi, pytania możecie wysyłać na nasz adres e-mail gurunolotni(at)gamesguru.pl. Odpowiadamy na każdą wiadomość. Nawet na te, które zgubiły swoją drogę do skrzynki pocztowej!

GURUnolotni ? Co to, gdzie to…?

Podcast GURUnolotni to audycja o grach, technologii i popkulturze, realizowana przez redakcję portalu GAMESGURU. Rozmowy prowadzą niezastąpieni szermierzy słowa uzbrojeni w cięte riposty, dociekliwi niczym zagubiona mucha usiłująca wydostać się z wnętrza samochodu – Gabriela Zubek oraz Karol Leszczyński, którzy w trakcie wywiadów wypytują swoich gości o kluczowe dla losów galaktyki kwestie.