fbpx

Branża gier w obliczu wojny w Ukrainie. Stanowiska deweloperów, wydawców i organizacji [aktualizacja]

3 marca 2022,
20:14
Dorota Żak

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę również twórcy gier wideo reagują na rozgrywające się i pełne przemocy wydarzenia, które dotykają przede wszystkim zwykłych ludzi. Wiele firm związanych z branżą podjęło już w tej sprawie oficjalne stanowiska i zaangażowało się w niesienie pomocy mieszkańcom Ukrainy. Kluczowym pytaniem pozostaje tutaj: co można zrobić i jak pomóc?

Grafika Bloober Team na temat wsparcia dla Ukrainy

Również nasza redakcja nie może pozostać obojętna na aktualne i przerażające wydarzenia w Ukrainie. Zastanawiając się, jak możemy pomóc w bieżącej sytuacji, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu listę inicjatyw związanych bezpośrednio z branżą gier. Wielu producentów i wydawców podjęło już w tej sprawie konkretne działania, w które możemy zaangażować się i jako gracze, i jako osoby piszące o grach.

Lista inicjatyw będzie na bieżąco aktualizowana.

11 bit studios – zbiórka pieniędzy ze sprzedaży This War of Mine

24 lutego polskie studio wydało oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że pieniądze uzyskane przez następujący tydzień ze sprzedaży antywojennego This War of Mine zostaną przekazane Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Dotyczy do dowolnej wersji gry oraz każdej platformy.

Oświadczenie 11 Bit Studios w sprawie sytuacji na Ukrainie

Choć początkowo zbiórka ze sprzedaży This War of Mine miała trwać tydzień, 3 marca 11 bit studios zdecydowało się ją jeszcze przedłużyć. Nadal można nabyć grę, aby wyrazić swoje poparcie w sprawie.

https://twitter.com/11bitstudios/status/1499459748097409033

Wsparcie dla Ukrainy przez zakup gier

Po decyzji 11 bit studios wielu developerów postanowiło zrobić to samo, dołączając do akcji. The Farm 51 i All in! Games potępiły działania wojenne i przekazały, że pieniądze ze sprzedaży Chernobylite również trafią do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, aby wspierać ofiary konfliktu.

Oświadczenie The Farm 51 i All in! Games w sprawie sytuacji na Ukrainie

W ich ślady poszło również studio Crunching Koalas. 100% dochodów z ich wszystkich gier w najbliższym tygodniu zostanie przekazanych potrzebującym. Pełną listę produkcji Crunching Koalas można znaleźć na stronie studia.

Do przekazania swoich dochodów ze sprzedaży gier dołączyło także czeskie Amanita Design. Studio zamierza przekazać pieniądze uzyskane w najbliższym tygodniu z gier, takich jak Machinarium, CHUCHEL oraz Creaks, do organizacji non-profit Člověk v tísni (People in Need). Stamtąd mają one trafić do potrzebujących w Ukrainie.

Oświadczenie Amanita Design w sprawie sytuacji na Ukrainie

Przekazanie funduszy dla Ukraińskiego Czerwonego Krzyża obiecało również studio Raw Fury, zachęcając przy tym innych do okazania pomocy.

Oświadczenie Raw Fury w sprawie sytuacji na Ukrainie

Polskie studio RedDeer.games obiecało przekazać marcowy zysk ze swojej pierwszej produkcji, Cyber Protocol, na ofiary działań wojennych. Ponadto poinformowało o utworzeniu 15 nowych miejsc pracy dla osób migrujących z Ukrainy do Polski.

Oświadczenie RedDeer.games w sprawie sytuacji na Ukrainie

Z kolei Electric Succubi stojące za grą KeeperRL obiecało darmową kopię swojej produkcji każdemu, kto wpłaci co najmniej 20 $ na potrzeby ukraińskich organizacji charytatywnych. Ich listę można znaleźć na dedykowanym wątku na Reddicie.

Bloober Team i płatne staże dla osób z Ukrainy

Polski producent Bloober Team poinformował na swoich mediach społecznościowych, że oferuje płatne staże dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski, które mają jakieś doświadczenie w branży gier. Firma obiecuje również pomoc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz znalezienia miejsca zamieszkania dla swoich stażystów.

https://twitter.com/BlooberTeam/status/1497257156940292096

CD Projekt Red przekazuje pieniądze Polskiej Akcji Humanitarnej

Twórcy Wiedźmina poinformowali na swoich mediach społecznościowych, że nie mogą pozostać obojętni na to, co dzieje się w Ukrainie. Z tego powodu przekazują milion złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc dla ofiar konfliktu i proszą innych o zaangażowanie w sprawę.

https://twitter.com/CDPROJEKTRED/status/1497207867773964290

Oprócz firmy stojącej za Wiedźminem, również inne studia wsparły sprawę przekazaniem pomocy finansowej. Techland czy SCS Software to tylko niektóre z nich.

Bloober Team i CD Projekt Red wstrzymują sprzedaż swoich gier w Rosji i Białorusi

2 marca wicepremier Ukrainy, Mychajło Fedorow, zwrócił się do branży gier z prośbą o podjęcie konkretnych działań wobec trwającego konfliktu. Mają one polegać na „wprowadzeniu sankcji w tym kraju [Rosji – przyp. red.], blokowaniu rosyjskich użytkowników i zamykaniu biur w Rosji”. Na apel odpowiedziały już Bloober Team oraz CD Projekt Red. Obie firmy zdecydowały, że wycofują swoje gry ze sprzedaży na terenie Rosji i Białorusi, niezależnie od wersji i platformy.

https://twitter.com/CDPROJEKTRED/status/1499388321050599428
https://twitter.com/BlooberTeam/status/1499353861047341059

Kolejne firmy również wycofują swoje usługi z Rosji

Nie tylko CD Projekt Red i Bloober Team podjęły decyzję o sprzedaży gier na terenie Rosji. Do firm, które podjęły ten krok, dołączyły już takie podmioty jak Ubisoft, Electronic Arts, Activision Blizzard, Epic Games, CI Games, Supercell, Microsoft, Nintendo czy PlayStation.

Stanowisko Huuuge Games

Firma nie tylko przekazała na cele charytatywne milion złotych i wycofała swoje produkty ze sprzedaży w Rosji, ale poszła jeszcze o krok dalej. Według informacji z 9 marca pracownicy Huuuge Games, którzy będą chcieli poświęcić swój czas, aby pomóc potrzebującym z Ukrainy, otrzymają na tę okazję płatny urlop. Firma zachęca także innych do podjęcia tej inicjatywy.

https://twitter.com/HuuugeGames/status/1501618508064567301

Nowy poziom w DOOMIE II związany z pomocą Ukrainie

John Romero opublikował na swoim Twitterze informację, że do DOOMA II trafi zupełnie nowy poziom nazwany „One Humanity”, który można kupić za 5 € (około 24 zł). Jest to pierwszy dodatkowy poziom do gry od jej premiery w 1994 roku. 100% zysków z jego sprzedaży zostanie przekazanych na Czerwony Krzyż i organizację Central Emergency Response Fund.

https://twitter.com/romero/status/1499172470330437633

Gracze Ukrainie – zbiórka pieniędzy polskich dziennikarzy i serwisów growych

Do akcji charytatywnej dołączyła również redakcja GryOnline.pl wraz z innymi dziennikarzami z branży oraz youtuberami. Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem skarbonki Gracze Ukrainie na portalu Siepomaga.

https://twitter.com/golpl/status/1499406265524662272

GamesGuru i Gracze dla Ukrainy – zbiórka pieniędzy dla potrzebujących

Zachęcamy także do udziału w uruchomionej przez nas za pośrednictwem strony Siepomaga zbiórki Gracze Dla Ukrainy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Przekazane w ten sposób pieniądze trafią od razu do akcji „Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!”.

Baner akcji #GRACZEDLAUKRAINY