fbpx

Błąd w Valheim może skasować świat

14 lutego 2021,
13:49
Dorota Żak

W lutym 2021 roku w modzie jest zostać wikingiem. A wszystko z powodu niezwykle popularnej gry Valheim, survivalu z otwartym światem, w którym mamy szansę poczuć się jak prawdziwi wojownicy.

Wiking na tle zimowego krajobrazu w Valheim
Na skróty
  • W Valheim pojawił się błąd mogący zniszczyć świat.
  • Osoby, które na niego trafiły, muszą zaczynać grę od początku z powodu uszkodzenia plików zapisu gry.
  • Twórcy gry pracują już nad rozwiązaniem problemu.

Popularność popularnością, ale niekoniecznie uchroni to grę przed problemami. A te pojawiły się w Valheim jeszcze przed weekendem. Sprawa dotyczy poważnego błędu, który sprawia, że możemy utracić cały świat i musimy zaczynać grę od początku. W takim przypadku po włączeniu Valheim może powitać nas komunikat, że pliki z zapisem gry uległy uszkodzeniu. Nie jest to oczywiście miła wiadomość, kiedy po prostu chcemy wrócić do rozpoczętej wcześniej rozgrywki.

Do sprawy odniósł się już Richard Stevensson z Iron Gate AB. W piątek 12 lutego poinformował, że studio wie już o błędzie i stara się go usunąć. Zalecił też graczom robienie kopii zapasowej zapisów gry, żeby nie utracili oni swoich postępów. Zauważył też, że błąd wydaje się występować częściej, kiedy do wyłączenia Valheim używamy skrótu klawiszowego ALT + F4, i zasugerował wychodzenie z gry przez menu.

Jak uchronić się przed utratą zapisu?

Jeżeli jeszcze nie natrafiliśmy na problemy z błędem kasującym świat, możemy spróbować się przed tym zabezpieczyć. Wystarczy dotrzeć do plików z zapisami gry i zrobić ich kopię zapasową. Tak jak podał Svensson na swoim Twitterze, pliki z naszymi zapisami gry znajdziemy na komputerze pod ścieżką: C:\Users\Username\AppData\LocalLow\IronGate\Valheim\. W folderach mieszczą się zarówno pliki związane z naszą postacią i światem, jak i zrzuty ekranu. Przekopiowanie ich w inne bezpieczne miejsce pozwoli nam cieszyć się rozgrywką, a nie zamartwiać tym, czy trafimy na sprawiający problemy błąd, bo zawsze będziemy mogli wrócić do wcześniejszego stanu gry, zamiast zaczynać od początku.

Wiking w Valheim na tle pól
Źródło obrazu: Steam

Mimo błędu graczy w Valheim nie ubywa

Obecność utrudniającego zabawę problemu nie odstraszyła graczy od zabawy w wikingów. Według statystyk na stronie SteamCharts Valheim zajmuje aktualnie (stan na 14 lutego 2021) czwarte miejsce pod względem liczby graczy. Robi to wrażenie, bo dane odnoszą się do ostatnich 30 dni, a w produkcję Iron Gate AB możemy grać od niecałych dwóch tygodni.

Twórcy Valheim mają więc okazję do świętowania, bo do tego wszystkiego już w środę 10 lutego sprzedaż kopii gry przekroczyła milion, mimo że mamy do czynienia z tytułem znajdującym się dopiero we wczesnym dostępie. Przy takim zainteresowaniu graczy możemy być pewni, że osobom z Iron Gate AB gry zależy na jak najszybszym rozwiązaniu problemu z błędem niszczącym światy.